Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie do wyroku w sprawie aborcji, kilka godzin później wyrok pojawił się w Dzienniku Ustaw. - To rozwiązanie bardzo mocno uderzy w społeczeństwo, w rodziny, w tym w osoby głosujące na koalicję rządzącą – oceniła Kamila Ferenc, prawniczka z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
W środę późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowany został wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
- Nie jestem zdziwiona bezczelnością władzy i rządzących. Natomiast jestem zdziwiona, ponieważ ten krok to jest duży strzał w stopę koalicji rządzącej. Jest to jeden z większych, jeśli nie największy błąd w całym jej dorobku, ponieważ to rozwiązanie bardzo mocno uderzy w społeczeństwo, w rodziny, w tym w osoby głosujące na koalicję rządzącą – oceniła Kamila Ferenc, prawniczka z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
- Osoby w Polsce, bez względu na wyznawaną wiarę czy poglądy polityczne, potrzebują aborcji i ciąże przerywają, również elektorat PiS. W ten elektorat to rozwiązanie, to pseudorozstrzygnięcie bardzo mocno uderzy. Mam wrażenie, że to może się też odbić na władzy, na jej poparciu, bo poparcie dla liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce rośnie – dodała.
Przedstawicielka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny uważa, że aborcja nie jest tematem trudnym, "aczkolwiek mogą towarzyszyć mu bardzo różne emocje". - Ale trudne jest szukanie dostępu do aborcji w Polsce, ze względu na to, jakie podejście mają instytucje, władza, lekarze, szpitale i jaka atmosfera wokół tematu aborcji panuje – dodała.
Publikacja uzasadnienia i wyroku Trybunału Konstytucyjnego
W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 22 października 2020 roku, w którym orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku - zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu - jest niezgodny z konstytucją. Zdania odrębne do uzasadnienia wyroku TK zgłosiło trzech sędziów.
W środę późnym wieczorem wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw.
Opozycja i wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo - zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24