Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby. Gmina przygotowała film, w którym pokazała, jak wyglądało miasto po bombardowaniu, a jak wygląda teraz.
82 lata temu wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając II wojnę światową.
Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby. Od godziny 4.40 do 14 na miasto spadło 380 ładunków o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł zginęło wtedy od 1,2 tys. do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 procent miejskiej zabudowy. Zdaniem historyków miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną.
W 2019 roku, w 80. rocznicę drugiej wojny światowej gmina Wieluń opublikowała filmik. Zestawiła w nim współczesne zdjęcia miasta z tymi z 1939 r., czyli po bombardowaniu.
Obchody 82. rocznicy wybuchu wojny
W środę, o godzinie 4.30 rozpoczęła się rocznicowa uroczystość w Wieluniu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Równocześnie odbyła się uroczystość na Westerplatte, gdzie przemawiali między innymi premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven napisał w środę, ze "w smutku i ze wstydem w obliczu milionów ofiar zbrodni niemieckich wszystkie przedstawicielstwa Niemiec w Polsce opuściły flagi do połowy masztu".
Źródło: Gmina Wieluń, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia