II wojna światowa

II wojna światowa

- Gdy dowiedziałem się, co spotkało moją babcię… To jest takie uczucie, jakby mnie zgwałcono – mówi Tomasz, historyk. Wojenna przeszłość? Nas, dzieci i wnuków - myślimy - nie dotyczy. Czas? Leczy rany. I jeszcze: musimy przestać oglądać się za siebie. Czyżby? Trauma jest dziedziczona w genach, jak kolor włosów czy oczu. Wiola to wie, czuje i dziś już rozumie, że jak jej babcia powtarzała, że trzeba nosić grube majtki, bo można wilka dostać, to wilk oznaczał w rzeczywistości zupełnie coś innego.

Tallboy (wysoki chłopiec) to była jedna z najpotężniejszych bomb używanych w trakcie II wojny światowej. Jedna z nich spoczywa na dnie kanału w Świnoujściu. Saperzy nie mają wątpliwości, że choć minęło już 75 lat, od kiedy ją zrzucono, to wciąż jest to niezwykle niebezpieczna broń. Spróbują wydobyć i zneutralizować bombę. Akcję, która rozpocznie się poniedziałek, zaplanowali na pięć dni. To oznacza duże utrudnienia.

Dzisiaj propaganda rosyjska, tak jak wcześniej sowiecka, próbuje nazywać atak 17 września 1939 roku ochroną dla mieszkańców Białorusi i Ukrainy, ale to nieprawda - podkreślił w Wytycznie (Lubelskie) prezydent Andrzej Duda podczas obchodów w 81. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przed warszawskim pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Po raz pierwszy od 21 lat gospodarzem obchodów na Westerplatte był nie prezydent Gdańska, a minister obrony narodowej. Aleksandra Dulkiewicz na uroczystościach była, ale skazana była na milczenie. PiS w przejęciu obchodów nie widzi nic złego, samorząd już tak, bo ich patriotyzm jest inny niż obozu władzy - bez politycznych barw. Tomasz Marzec.

Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zidentyfikowali szczątki pięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte, których szczątki odnaleziono ku zaskoczeniu wszystkich w ubiegłym roku. Zostaną one pochowane na cmentarzu, który chce zbudować na półwyspie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Cztery ofiary pierwszych dni walk II wojny światowej wciąż czekają na odkrycie ich tożsamości.