Chcą zmienić ustawę o IPN Będzie pakt rządzących z lewicą?

Po burzy wokół książki o Lechu Wałęsie PO i PSL chce zmienić ustawę o IPN. Wokół projektu może się zawiązać nowa koalicja. Rządzący rozważają możliwość dogadania się z SLD, po to by odrzucić prezydenckie weto. Mimo, że politycy PO o zmianach w IPN mówią coraz głośniej, szef klubu PO oficjalnie twierdzi, że do nich nie dojdzie.

„Piłsudski nie przeszedłby przez lustrację”

Temperatura sporu o książkę IPN wciąż spora. - Marszałek Piłsudski też nie przeszedłby przez lustrację, bo współpracował z Austriakami. Podobnie Dmowski, który był w rosyjskiej Dumie. Cała ta afera wokół Lecha Wałęsy to kompletne nieporozumienie – argumentował w „Kropce nad I” działacz opozycji w PRL Mirosław Chojecki.

Trzy dożywocia za bestialskie zabójstwa

Wyrok dożywocia usłyszał Rafał Ł., pseud. Zwierzak i dwóch innych członków jego gangu. Bandyci w modlińskiej twierdzy bestialsko zamordowali dwie osoby. - Jedyną zasadą działania grupy był brak jakichkolwiek zasad - uzasadniał sędzia Janusz Jankowski.

"W XXI wieku będą rządzić kobiety"

- Gdy patrzę na moją córkę, to myślę, że w XXI wieku będą rządzić kobiety - ocenił poseł Kazimierz Michał Ujazdowski. O córkach i trudnej sztuce wychowywania w w Dniu Ojca rozmawiali goście "Magazynu 24 Godziny".

Jak Niemcy rozwiązali problem teczek

Jak poradzić sobie z trudną przeszłością agentów i poszkodowanych? Niemcom się udało. - Udostępniono akta Stasi, zachowując przy tym standardy państwa prawa. Nadrzędnym celem jest ujawnienie prawdy, ale nie wolno zapominać o prawach człowieka - wyjaśnił w Magazynie "24 Godziny" dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego Klaus Ziemer.

Kaczyński: Polacy odrzucili nieróbstwo rządu

Wygraliśmy zdecydowanie. To sygnał, że społeczeństwo odrzuca uprawianą przez rząd politykę dyskryminowania ziem wschodnich i nie godzi się na nieróbstwo obecnych władz - mówił w poniedziałek w Jaśle Jarosław Kaczyński po tym jak kandydat PiS Stanisław Zając wygrał wybory uzupełniające do Senatu w okręgu krośnieńskim.

Frasyniuk: SB pisało, że jestem pedofilem

- Otworzyć wszelkie archiwa bezpieki – to stanowisko Antoniego Mężydły (PO) w sprawie zmiany ustawy o IPN. Polityk wykluczył współpracę z SLD przy tym projekcie. Pomysł nie spodobał się Władysławowi Frasyniukowi: - Po cholerę żeśmy czerwonych obalali, żeby teraz się z esbeckich paszkwili tłumaczyć? – pytał w magazynie "24 godziny".

PiS: chcą ukryć prawdę

- To jest próba zamknięcia ust tym, którzy chcą mówić prawdę – to komentarz Jarosława Kaczyńskiego do planów koalicji, która chce zmienić ustawę o IPN. Według niego ta "haniebna inicjatywa pokaże prawdziwą twarz PO".

Lewica: możemy poprzeć PO  ws. Instytutu

- Chcemy, żeby całe zasoby IPN przenieść do archiwum państwowego, a wszystkie dokumenty były otwarte i udostępnione dla wszystkich w drodze decyzji administracyjnej - powiedział TVN24 Ryszard Kalisz (SLD). Przyznał jednak, że PO i Lewica dotąd nie rozmawiały na temat zmiany ustawy o IPN.

"Ręce precz od IPN!"

IPN jest jedną z najważniejszych zdobyczy wolnej Polski. Występujemy dziś w jego obronie. Nie pozwolimy, żeby ktokolwiek podniósł rękę na Instytut - zapewniali pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku poseł PiS Jacek Kurski i dawni działacze "Solidarności" na czele z Andrzejem Gwiazdą.

Fałszywy enkawudzista na placu Bankowym

Pomnik radzieckiego naukowca i enkawudzisty przez cztery godziny stał na warszawskim Placu Bankowym. Skandal? Raczej prowokacyjna kampania reklamowa. Przedstawiony jako twórca leku na kaca Mikołaj Onowałow nigdy bowiem nie istniał, a jego pomnik na platformie przywiozła... firma farmaceutyczna.

Krolopp będzie siedział w zakładzie zamkniętym

Skazany za seksualne wykorzystywanie nieletnich były dyrektor i dyrygent nieistniejącego już chóru Polskie Słowiki Wojciech Krolopp będzie odsiadywał karę w zakładzie zamkniętym - poinformował w poniedziałek rzecznik dyrektora Okręgowej Służby Więziennej w Poznaniu Zbigniew Dolata.

Prezydent na drugą turę?

Lecha Kaczyńskiego nie zrażają słabe wyniki w sondażach. - Wiele wskazuje na to, że prezydent będzie się ubiegał o reelekcję - zapowiedział minister Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński.

"Trzech kumpli": historia przyjaźni, śmierci i zdrady

Bronisław Wildstein, Lesław Maleszka, Stanisław Pyjas - splecione życiorysy tych postaci jak w soczewce odbijają dramatyczne losy naszego kraju. TVN pokaże wieczorem dokument "Trzech kumpli" - wstrząsający film o śmierci Stanisława Pyjasa i życiu z piętnem zdrajcy.

Czy taśmy z Wałęsą zostały okrojone

Taśmy z nagraniem rozmowy z Wałęsą mogły zostać okrojone, zanim trafiły do Paryża - powiedział Andrzej Bulc, który nagrał spotkanie Lecha Wałęsy z przyjaciółmi z Wolnych Związków Zawodowych z 1979 r. Wcześniej Bogdan Borusewicz potwierdził, że takie nagrania istniały.

Wałęsa zastanawia się nad "orędziem" w TVP

Lech Wałęsa nie zdecydował się jeszcze, czy przyjmie propozycję wystąpienia telewizyjnego, zbliżonego formułą do orędzia. Taką ofertę złożył byłemu prezydentowi prezes TVP Andrzej Urbański.

Opóźnienia po ewakuacji Okęcia

Zakończono ewakuację terminalu Etiuda na warszawskim lotnisku Okęcie. - Powodem ewakuacji prawdopodobnie było pozostawienie bagażu przez pasażera - poinformowała Sylwia Polak, pracownik informacji na Okęciu.

Kopacz: nie mam poczucia winy

- Nie mam poczucia winy, jako urzędnik dopełniłam roli - w ten sposób minister zdrowia Ewa Kopacz skomentowała doniesienia o tym, że obrońcy życia żądają dla niej ekskomuniki. Miałoby to być karą za wskazanie szpitala w którym 14-latka z Lublina usunęła ciążę.

25 lat dla kibica - mordercy

Na 25 lat więzienia skazał sąd okręgowy w Białymstoku 20-latka, który brał udział w zabójstwie swojego rówieśnika w porachunkach piłkarskich pseudokibiców. Wyrok nie jest prawomocny.

Pomnik oficera NKWD przed ratuszem

Jestem zaskoczona, nie wiem skąd się wziął ten pomnik - tak prezydent Warszawy skomentowała w TVN24 monument oficera NKWD Mikołaja Onowałowa, który stanął na pl. Bankowym i wzbudził ogromne zainteresowanie, także naszych internautów. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że po powrocie do ratusza natychmiast zajmie się sprawą.

Słaby półmetek Kaczyńskiego

Lech Kaczyński nie powinien walczyć o reelekcję - tak uważa ponad 70 proc. respondentów, przepytanych przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej". A co na to prezydent? - Nie ma najmniejszych powodów, by prezydent nie ubiegał się o ponowny wybór - mówi "Dziennikowi" Michał Kamiński z Kancelarii Prezydenta.

Warszawa do zwrotu

Coraz więcej właścicieli nieruchomości warszawskich, odebranych w 1954 roku tak zwanym dekretem Bieruta, domaga się od miasta zwrotu swojej własności. Właścicieli może zmienić Pałac Biskupów Krakowskich, hotel Polonia i kilka ambasad.

PiS: Komorowski blokuje TK

Ponad dwa miesiące temu Bronisław Komorowski miał przesłać do Trybunału Konstytucyjnego stanowisko w sprawie komisji śledczej ds. nacisków - ustaliła "Rzeczpospolita". Stanowiska marszałka Sejmu w TK nie ma. - Komorowski chce blokować TK - uważa poseł Andrzej Dera z PiS.

Pitera ściga nepotyzm PSL

Czy działacze PSL zatrudniali w spółkach państwowych swoje rodziny? Julia Pitera zaalarmowała Najwyższą Izbę Kontroli o prawdopodobnym nepotyzmie w agencjach rolnych - informuje dziennik "Metro".

W Sopocie trzeba płacić za opalanie

Wybierasz się na wakacje do Sopotu? Przygotuj się na spore wydatki! Władze miasta wydzierżawiły prywatnym właścicielom dwukilometrowy odcinek plaży, a za opalanie się na niepublicznym piasku trzeba będzie zapłacić - ostrzega "Fakt".

"Kaczyński źle się czuje w garniturze prezydenta"

- Lech Kaczyński źle czuje się w garniturze prezydenta i nie lubi tej funkcji. Poza tym jest mentalnym zakładnikiem swojego brata - powiedział w "Magazynie 24 Godziny" Ryszard Kalisz z SLD. Według Pawła Poncyljusza z PiS, Kaczyński to po prostu "inny prezydent". - Nie można go oceniać przez pryzmat gaf - uważa.

Wałęsa wygłosi orędzie w TVP

Lech Wałęsa wygłosi telewizyjne przemówienie, w którym odniesie się do głośnej książki IPN na jego temat. Były prezydent wystąpi 30 czerwca, w najlepszym czasie antenowym, bo tuż po głównym wydaniu "Wiadomości".

Spadł z nieba wyborcom - dosłownie

Członkowie komisji nie zaspali, nie złamano ciszy wyborczej, nikt nawet nie zjadł swojej karty do głosowania... Wybory uzupełniające do Senatu zakłócił za to... paralotniarz. Jak to możliwe?

Podkarpacie: frekwencja 8,71

8,71 procent - taka była frekwencja w wyborach uzupełniających do Senatu do godz. 16:30. Głosowanie przebiegało leniwie i spokojnie, zakończyło się o 20:00. Wstępne wyniki poznamy około północy.