Lena i Jakub to najczęściej nadawane dzieciom imiona w 2014 r. - informuje MSW. Niezmienną popularnością wśród wszystkich imion dla dziewczynek na przełomie ostatniego 10-lecia cieszyły się Julie, Maje i Zuzanny. Wśród imion męskich dominowali: Antoni, Filip, Jan, Kacper czy Szymon.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeanalizowało statystykę najczęściej nadawanych imion żeńskich i męskich w 2014 r., a także statystykę imion w okresie ostatnich 10 lat.
Stała lista z jednym wyjątkiem
W ostatnich latach niemal nie zmienia się lista najpopularniejszych imion, najczęściej wybieranych przez rodziców dla nowo narodzonych dzieci.
Jest jeden wyjątek: od dwóch lat, począwszy od 2013 r., liderką rankingu jest Lena, wypierająca z pierwszego miejsca imię Julia, które od 10 lat było najczęściej wybieranym imieniem żeńskim.
Wśród imion męskich od 2004 r. na pierwszym miejscu pozostaje imię Jakub.
W pierwszej piątce najczęściej nadawanych w Polsce imion dla dziewczynek i chłopców w 2014 r. nie odnotowano większych zmian. Kolejno są to: Lena, Zuzanna, Julia, Maja i Zofia oraz Jakub, Kacper, Antoni, Filip i Jan.
Imię Lena w 2014 r. najczęściej wybierali rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego (według miejsca rejestracji urodzenia).
Imię Zuzanna było zaś najpopularniejszym imieniem nadawanym w ubiegłym roku na terenie województw: lubelskiego, małopolskiego i pomorskiego.
Natomiast na Dolnym Śląsku i w Zachodniopomorskim rodzice najczęściej nadawali imię Hanna. W przypadku imion dla chłopców Jakub to najczęściej nadawane imię w 2014 r. w większości województw, z wyjątkiem mazowieckiego, gdzie zarejestrowano najwięcej Janów.
Staropolskie najrzadziej
Wśród imion najrzadziej nadawanych w ubiegłym roku występują imiona staropolskie, jak Bogusława, Mirosława, Lubomir czy Jurand.
MSW przypomina, że od 1 marca 2015 r. możliwe będzie nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona.
Autor: MAC/kka / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock