Czytał nekrologi i oszukiwał rodziny

Uważnie czytał nekrologi ukazujące się w gazetach i ustalał szczegóły z życia zmarłych osób, potem nawiązywał kontakt pogrążonymi w żałobie rodzinami i wyłudzał pieniądze. Według policji, 55-letni Sławomir S. ma na koncie nawet kilkadziesiąt oszustw. Mężczyzna wpadł po tym, jak oszukał starszą kobietę na 4 tys. złotych.

"Rosja 30 lat za Niemcami"

Dobra, jeśli wziąć pod uwagę stan relacji polsko - rosyjskich - tak atmosferę konferencji premierów Putina i Tuska oceniają komentatorzy. Według historyka IPN Antoniego Dudka, jeśli wizyta Putina "zakończy się tak, jak się zaczęła", będzie to mały krok naprzód. - Chociaż Rosja w dialogu historycznym jest i tak 30 lat za Niemcami - ocenił.

"Sms-owy zabójca" dostał 15 lat

15 lat posiedzi w więzieniu 30-latek, który na pierwszej randce zamordował poznaną dzięki sms-owemu serwisowi randkowemu kobietę. Prokurator domagał się dla oskarżonego kary 25 lat więzienia.

W drodze do szkoły włącz myślenie

1 września w szkołach całego kraju ponownie zabrzmiał pierwszy dzwonek. Policja przestrzega uczniów, by w drodze na lekcje mieć się na baczności i pamiętać o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa. Tak, by nie powtórzył się przypadek z Zambrowa, gdzie w marcu 10-latek wbiegł na przejściu dla pieszych prosto pod koła samochodu. Całe zdarzenie zarejestrowała kamera z monitoringu.

Tusk: prawda nie może upokorzyć. Nawet bolesna

Wspólna konferencja Władimira Putina i Donalda Tuska zakończyła się zgrzytem, gdy padło pytanie o trudną historię. - Westerplatte, Katyń, pakt Ribbentrop-Mołotow to są fakty. Prawda może być bolesna, ale nikogo nie może upokorzyć - stwierdził Donald Tusk.

Putin: nie szukajmy w spleśniałej bułce rodzynków

Obiektywna historia ma wiele barw, wszyscy popełniali błędy. Jeśli ktoś chce wyszukać w starej i zapleśniałej bułce rodzyneczki, a pleśń pozostawić innym, to nic dobrego z tego nie będzie - powiedział premier Władimir Putin. Przyznał, że nie ma pełnej zgodności ws. II wojny światowej między Polską a Rosją, ale jest zrozumienie.

Szkoła po nowemu, uczniowie mają mieć lepiej

Uczniowie wracają dziś do szkół. Inauguracja roku szkolnego dla wielu z nich oznacza naukę po nowemu. W przedszkolach, I klasach szkół podstawowych i I klasach gimnazjów obowiązywać będzie nowa podstawa programowa nauczania. - To najważniejsze zmiany - przekonywała w TVN24 minister edukacji Katarzyna Hall.

"Porównanie Katynia do Holokaustu? Będzie wrzask na świecie"

Słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w przemówieniu na Westerplatte porównał zbrodnię katyńską z Holocaustem wzbudziły kontrowersje. Według byłego ambasadora RP w Rosji, Stanisława Cioska, były za mocne. - Zobaczymy, jaki będzie straszliwy wrzask na świecie o to porównanie – ocenił w TVN24.

"Rozbójnicy świata Niemcy napadli dziś na Polskę"

"Bandycki najazd armii niemieckiej bez wypowiedzenia wojny na ziemie Rzeczpospolitej Polskiej"; "Rozbójnicy świata - Niemcy napadli dziś na Polskę. Wojna o wolność narodu rozpoczęta"; "Odwieczny wróg rozpoczął działania" - to tylko niektóre tytuły polskich gazet z 1 września 1939 r., które w internecie udostępniła Biblioteka Narodowa.

Bransoletka na nogę zamiast więzienia

Od wtorku niektórzy skazani za drobne przestępstwa wcale nie muszą iść za kratki - karę odbywać będą w domu dzięki nowemu systemowi elektronicznego dozoru skazanych. Zamiast krat i strażnika więziennego wystarczy specjalna opaska-nadajnik na nogę i urządzenie monitorujące kontrolowaną osobę. Nowy system obejmie na razie tylko 500 więźniów z okolic Warszawy.

Prezydent: Katyń jak Holokaust, choć rozmiary były różne

- To nie Polska powinna odrabiać lekcję pokory. Powód mają inni, nie my. Ci, którzy do tej wojny doprowadzili, którzy ją ułatwili - mówił Lech Kaczyński podczas uroczystości rocznicowych na Westerplatte. Porównał też zbrodnię w Katyniu z Holokaustem. - Żydzi ginęli, bo byli Żydami, polscy oficerowie, bo byli polskimi oficerami - przypomniał.

"Nie chcemy używać pamięci przeciwko komukolwiek"

- Napaść Niemiec hitlerowskich i bolszewickiej Rosji na Polskę to pamięć, której nie chcemy wykorzystywać przeciwko komukolwiek – mówił Donald Tusk na Westerplatte. Podczas uroczystości podpisano akt erekcyjny gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej.

Sześciolatków w szkołach jak na lekarstwo

Z dużej chmury mały deszcz. Tylko tak można określić pierwsze efekty reformy edukacji. W Małopolsce tylko niecałe 3 proc. wszystkich sześciolatków 1 września rusza do szkół - pisze "Dziennik Polski".

Prezydent złagodzi swoje wystąpienie?

Czy Lech Kaczyński na Westerplatte odpowie na kłamliwe artykuły z rosyjskiej prasy oskarżające Polskę o paktowanie z Hitlerem? Jak pisze "Dziennik", prezydent do ostatniej chwili rozważał ostrą reakcję na atak propagandowy zza wschodniej granicy.

Co powie na Westerplatte?

Przywódcy Polski, Niemiec i Rosji wspólnie przypomną światu, że 70 lat temu II wojna światowa rozpoczęła się w Polsce. Nie obyło się bez kontrowersji po rosyjskiej stronie, która od tygodnia półoficjalnie lansuje tezę, że przedwojenna Polska "aktywnie współpracowała z hitlerowskimi Niemcami". Czy Władimir Putin odniesie się do tych oskarżeń? Czy polski prezydent lub premier będą musieli prostować rosyjskie rewelacje? Przekonamy się we wtorek. Obchody rocznicowe rozpoczęły się o 4.45. Transmisja na żywo w TVN24 i tvn24.pl.

Nie dwie podwyżki, a jedna. Ale i tak się cieszą

- W 2010 roku nauczyciele nie dostaną dwóch podwyżek - oświadczył w poniedziałek wieczorem dziennikarzom Donald Tusk. Chwilę wcześniej premier to samo powiedział zarządowi głównemu ZNP i... został nagrodzony gromkimi oklaskami. Dlaczego? Bo podwyżka, choć jedna, będzie dla nich dużo korzystniejsza, niż myśleli.

"Dzięki sierpniowi można dzisiaj buczeć"

Wielkie zwycięstwo, narodowe święto - tak o 31 sierpnia 1980 roku i chwili podpisywania "Porozumień Sierpniowych" mówił w Gdańsku Lech Kaczyński. Prezydent zaznaczył, że wydarzenia sprzed 29-ciu lat były "pierwszą łopatą wkopaną w grób komunizmu". Podczas uroczystości nie obyło się bez incydentu. Buczenie i gwizdy towarzyszyły wymawianym nazwiskom m.in. Lecha Wałęsy i Bogdana Borusewicza.

Putin wylądował w Polsce

Dokładnie o 22.30 na lotnisku w Gdańsku wylądował samolot z premierem Rosji Władimirem Putinem na pokładzie. Szef rosyjskiego gabinetu przyleciał do Polski w związku z obchodami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"Śmierć z głodu to nie to samo co strzał w tył głowy"

Był rozsądny - tak list Władimira Putina do Polaków oceniła w programie „24 godziny” w TVN24 profesor Jadwiga Staniszkis. Były premier Leszek Miller prognozuje nawet, że list szefa rosyjskiego rządu może mieć duże konsekwencje dla naszego kraju. – To konkretne propozycje w przestrzeni gospodarczej – skomentował.

Premier w stresie, choć burzy nie przewiduje

- Czy premier przeżywa duży stres przed wtorkowym przemówieniem i spotkaniem w cztery oczy z Władimirem Putinem? - Na pewno - mówił w programie "24 godziny" w TVN24 wicepremier Grzegorz Schetyna, choć sam szef rządu nie przewiduje, aby doszło do jakiejś rewolucji. Schetyna podkreślił też, iż wierzy, że Polacy będą mogli czuć satysfakcję po uroczystościach obchodów wybuchu II Wojny Światowej.

Zawaliła się kamienica w centrum miasta

Zawaliła się kamienica w centrum Bochni (woj. małopolskie). Jej sufit wpadł do sąsiadującego sklepu - jedna osoba została ranna. Z kamienicy ewakuowano trzy rodziny. Informację o zdarzeniu oraz zdjęcia otrzymaliśmy od naszego internauty na platformę Kontakt TVN24.

"Tusk i Kaczyński nie dali się sprowokować"

- Chcieli nas sprowokować, ale premier Donald Tusk zachował zimną krew i się nie dał. Prezydent też - tak o ostatnich rosyjskich publikacjach i ostrożnych komentarzach naszych władz mówi Tadeusz Mazowiecki. Były premier widzi szansę na dojście z Rosją do wspólnej oceny historii, ale dopiero po tym, jak uporają się z nią sami Rosjanie. A problemów jest wiele - na przykład Józef Stalin.

"Chodźmy na piwo, a nie na mszę"

- Każda u nas rocznica jest powodem do rozdrapywania ran, to chyba nasza cecha narodowa - ubolewała w TVN24 dziennikarka Teresa Torańska patrząc na obchody 29. rocznicy "Porozumień Sierpniowych". Wtóruje jej Władysław Frasyniuk i apeluje: Zróbmy święto radości, zaprośmy dzisiaj na piwko wszystkich obywateli, żeby cieszyć się z tego, że żyjemy w wolnej Polsce. Na piwo się umówmy, a nie na mszę.

"Wyciągnijmy lekcję z  1 września"

- Powinniśmy zadać sobie pytanie, po co nam rocznica 1 września - mówił W "Faktach po Faktach" w TVN24 Andrzej Olechowski. Według niego, ten dzień to lekcja dla Europy i świata pokazująca, do jakiej tragedii może doprowadzić nierównowaga sił. - Uczmy się z niej czerpać - radził Olechowski.

Kurtyka odpowiada na rosyjskie kłamstwa

Szef IPN odpowiada na rosyjskie oskarżenia wobec Polski. - Forsowanie twierdzeń ewidentnie nieprawdziwych i kłamliwych w imię bieżących interesów politycznych nie służy prawdzie historycznej i dialogowi, nie służy ani Rosji, ani Polsce - krajom i narodom, których relacje historyczne są szczególnie nasycone emocjami. Wobec takich działań IPN nie może przejść obojętnie - pisze w oświadczeniu Janusz Kurtyka.

Białorusini wszczynają śledztwo ws. Su-27

Białoruska prokuratura wojskowa wszczęła śledztwo ws. niedzielnej katastrofy myśliwca SU-27 podczas Air Show w Radomiu. Jak informuje białoruska gazeta telegraf.by śledczy uznali, że doszło do złamania 465 artykułu kodeksu karnego, czyli "naruszenia przepisów lotu oraz przygotowań do lotu", które spowodowały śmierć dwóch pilotów.

Polski żołnierz na PKiN. "Honor znaczy ojczyzna"

Na warszawskim Pałacu Kultury i Nauki zawisł wielki banner (ok. 1200 m2) z wizerunkiem polskiego żołnierza. Olbrzymia płachta promuje obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz koncert "W hołdzie kpt. Raginisowi i Obrońcom Wizny".

Coraz gorsze stosunki Polaków z Niemcami

Ponad połowa Polaków uważa, że stosunki polsko-niemieckie są dobre, jedna czwarta ocenia je źle lub bardzo źle - wynika z badań przedstawionych przez Instytut Spraw Publicznych (ISP) w poniedziałek, na dzień przed 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

"Skupiliśmy na sobie uwagę świata. Mamy ważne przesłanie"

- Polska przypomniała światu, gdzie zaczęła się II wojna światowa. Skupiła na sobie uwagę przywódców politycznych, mediów światowych i jest to bardzo ważne przesłanie - cieszy się minister Radosław Sikorski w przededniu obchodów na Westerplatte. Szef naszego MSZ konsekwentnie milczy na temat kontrowersji wokół wizyty Władimira Putina.