Wajda o powstaniu: To była zła decyzja

Ostatniego dnia Przystanku Woodstock, który zbiegł się z rocznicą Powstania Warszawskiego, pojawił się Andrzej Wajda. Reżyser, który z uczestnikami festiwalu rozmawiał o historii w rozmowie z reporterem TVN24 stwierdził, że zryw sprzed 66 lat był błędem.

24-latek zginął od ciosu nożem

Zabójstwo w Radomiu. 24-latni mężczyzna został zadźgany nożem po bójce po sklepem monopolowym. Sprawcy uciekli, szuka ich policja.

Rzeki na południu wciąż niepokoją

Po ostatnich opadach podniosły się rzeki na południu Polski. W wielu miejscach przekroczyły stany alarmowe. Na Podkarpaciu setki strażaków wypompowywało wodę z zalanych piwnic, garaży i posesji. Jednak według hydrologów, nie ma większych powodów do niepokoju, bo poziom rzek będzie stopniowo opadał.

„Jak bije, to niech zaludnia dworce”

- Za silnego klapsa nie będzie można odebrać dziecka, a rodzicom nie odbiera się podstawowego narzędzia, czyli mozliwości karcenia dzieci – przekonuje znana z programu TVN Superniania. Według Doroty Zawadzkiej nowa ustawa, która właśnie dziś weszła w życie, pomoże skuteczniej walczyć z przemocą w rodzinie.

Od dziś koniec z klapsem

Zakaz kar cielesnych, w tym choćby klapsa, nakaz opuszczenie wspólnego mieszkania przez sprawcę przemocy oraz możliwość odebrania rodzicom dziecka, gdy jego życie i zdrowie jest zagrożone - takie przepisy wprowadza ustawa, która dziś wchodzi w Polsce w życie.

Mszę po polsku znajdziesz w internecie

Jedziesz w nieznany ci kawałek świata, a religia jest dla ciebie ważna? Chciałbyś koniecznie, aby była odprawiana po polsku? To możliwe: w sieci istnieje wyszukiwarka, która odnajdzie najbliższą światynię, gdzie nabożeństwa są odprawiane w ojczystym języku.

"Dymisja bez związku z sugerowaną nominacją dla Patalonga"

Płk Dariusz Zawadka zabiera głos po raz pierwszy w sprawie jego rezygnacji ze stanowiska dowódcy GROM. - Moja dymisja nie ma nic wspólnego z sugerowaną nominacją dla płk. Piotra Patalonga na szefa Dowództwa Wojsk Specjalnych - zapewnił w rozmowie z "Faktami" TVN. Niebawem, jeszcze w sobotę lub niedzielę pułkownik ma się spotkać z pełniącym obowiązki Dowódcy Wojsk Specjalnych gen. Markiem Olbrychtem.

"Jest związek między awanturą i katastrofą"

Jan Rokita - niedoszły "premier z Krakowa", dzisiaj rzadko komentujący polityczną rzeczywistość, był gościem "Faktów po Faktach". - Istnieje związek, pewna tragiczna sekwencja zdarzeń zaczynających się żenującą awanturą o miejsca w samolocie, a kończąca katastrofą pod Smoleńskiem - uważa Rokita.

"Komuś tutaj się porąbało"

- To jest zupełna megalomania, ja tego nie rozumiem – mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Dziewulski zapytany o sprawę dowódcy GROM pułkownika Dariusza Zawadki. Według Dziewulskiego, to nie Zawadka ("dowódca niższego szczebla") ma prawo decydować o tym, kto będzie jego przełożonym. – To uzurpatorstwo – wtórował Dziewulskiemu gen. Roman Polko, były szef GROM.

Tusk wraca do wet Lecha Kaczyńskiego

Donald Tusk zamierza wrócić do ustaw zawetowanych przez Lecha Kaczyńskiego - dowiedzieli się dziennikarze "Wprost". Według ich ustaleń premier chce powołać zespół parlamentarno-rządowy, którego zadaniem będzie analiza wszystkich wet zmarłego prezydenta z tej kadencji parlamentarnej.

Buzek: Ale oni mają energię!

Szef Parlamentu Europejskiego gości na Przystanku Woodstock. Jerzy Buzek - oprócz udziału w Akademii Sztuk Przepięknych, gdzie odpowiadał na pytania "woodstockowiczów" - wybrał się również na spacer po terenie festiwalu. Towarzyszyła mu kamera TVN.

W Choszcznie zakaz picia wody z kranu

Co najmniej do poniedziałku mieszkańcy Choszczna (Zachodniopomorskie) nie będą mogli pić wody z kranów. Sanepid zakwestionował jej czystość. Woda pitna zostanie choszcznianom dostarczona beczkowozami.

Zmarła Krystyna "Gayga" Stolarska

W wieku 56 lat, po długiej i ciężkiej walce z rakiem w Siemanowicach Śląskich odeszła Krystyna Stolarska - Gayga, gwiazda polskiej muzyki lat 80. Wiadomość o śmierci artystki podały w sobotę śląskie media.

Śledztwo ws. uprowadzenia gdańszczanki

Poszukiwania zaginionej Iwony Wieczorek z Gdańska nadal bez rezultatu. Od jej zniknięcia minęły już dwa tygodnie. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie uprowadzenia, za co grozi kara do 10 lat więzienia.

Kwaśniewski honorowym obywatelem Warszawy

Aleksander Kwaśniewski otrzymał akt nadania honorowego obywatelstwa stolicy. Wraz z nim dokument na Zamku Królewskim odebrali uczestniczka powstania w getcie warszawskim Ziuta Hartman, pionier leczenia głuchoty za pomocą implantów ślimakowych prof. Henryk Skarżyński oraz uczestniczka zamachu na dowódcę SS Franza Kutscherę w lutym 1944 r. Maria Stypułkowska-Chojecka, ps. Kama.

Banda nastolatków napadła na policjantów

Na jednym z kędzierzyńskich osiedli kilkunastu nastolatków zaatakowało interweniujących policjantów. By opanować agresywną grupę młodzieży, funkcjonariusze użyli pałek i gazu pieprzowego. Siedmiu najbardziej agresywnych napastników w wieku 16-19 lat trafiło do policyjnego aresztu. Za czynną napaść na policjantów grozi im do 10 lat więzienia.

"Woodstock to rewolucja! To nowa konstytucja!"

Pierwszy szalony wieczór XVI Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą już za nami. Na Dużej scenie zagrali m.in. Amerykanie z Papa Roach, Brytyjczyk Nigel Kennedy i nasza Justyna Steczkowska. A to dopiero początek atrakcji.

Chcą spotkania z Komisją Badania Wypadków Lotniczych

Rodziny ofiar katastrofy prezydenckiego tupolewa pod Smoleńskiem poprosiły o spotkanie z Państwową Komisją Badania Wypadków Lotniczych - ustalił "Nasz Dziennik". Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, któremu podlega komisja, na razie nie odniosło się do tej inicjatywy. Z przedstawicielami komisji chce się też spotkać Parlamentarny Zespół ds. Wyjaśnienia Katastrofy Smoleńskiej.

Koniec mandatów za spacer dziecka z psem

200 złotych kosztował rodziców dwojga nastolatków ich spacer z suczka Punią. Dwa lata po tym mandacie gdański sąd zmusił Słupsk do uchylenia przepisu, który nakazywał wyprowadzanie psów wyłącznie przez dorosłych.

Strażacy uratowali nogi operatora

Po dramatycznej akcji ratunkowej, strażakom udało się uratować operatora dźwigu z przewróconej maszyny na budowie molo nad Wisłą w Płocku. - Uratowali nogi tego człowieka, należą im się brawa - powiedział lekarz.

Polskie wojsko zdradza się samo

Imiona i nazwiska, numery telefonów osób, które koordynują prace nad projektami, ich detale, kierunki działania polskich naukowców wojskowych - w sumie ponad pół gigabajta danych. To wszystko można było, jeszcze wczoraj, ściągnąć ze strony Zespołu Naukowo-Przemysłowego, działającego przy Radzie Uzbrojenia MON. - W piątek zablokowaliśmy do niej dostęp. Wiemy już, że część treści było wrażliwych - ujawnia w rozmowie z tvn24.pl płk Wiesław Grzegorzewski z MON. - Apelowałem by zrobić to wcześniej. Teraz zdążyliśmy już strzelić sobie w stopę - komentuje gen. Waldemar Skrzypczak.

Prezes Stowarzyszenia Romów: To był rasistowski napad

Czy wydarzenia z Limanowej w ubiegłym tygodniu nie były próba linczu musi sprawdzić prokuratura. Otrzymała ona zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa: stosowania przemocy i gróźb karalnych z powodu przynależności etnicznej. Złożył je prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Wenderlich: Dochodzimy do zgody ws. medialnej

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (Lewica) zapowiedział, że projekt ustawy medialnej zostanie "razem z PO zgodnie przegłosowany". Rozmowy między dwiema partiami trwają jeszcze w dwóch kwestiach spornych. Głosowanie w sprawie projektu ma odbyć się w Sejme w środę.

Autostrada z lokatorami

Teren budowy autostrady A1 to jedno z chyba najlepiej strzeżonych miejsc w kraju. Pracy kilku koparek pilnuje kilkudziesięciu ochroniarzy. Są tam dlatego, że trzy kobiety - właścicielki ziemi, na której powstaje śląski odcinek drogi - nie zgadzają się z proponowaną wyceną gruntu i chcą, aby prace zostały wstrzymane.

Kolonie bez mydła

Brak mydła i papieru toaletowego, zimna woda w kranach, przeterminowana, źle przechowywana żywność, bałagan oraz przeludnienie w pokojach - tak wyglądają tegoroczne kolonie i obozy młodzieżowe w oczach inspektorów sanepidu.

Fabryczka marihuany zamknięta

Policja w Olkuszu w jednym z domów w Chechle okolicach miasta odkryła plantację konopii indyjskich. Na miejscu został zatrzymany 29-letni mieszkaniec Tychów. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Grozi mu nawet 5 lat więzienia. Policja szacuje, że czarnorynkowy zysk ze sprzedaży narkotyku mógł wynieść około 40-50 tysięcy złotych.