Papież Franciszek kanonizował w niedzielę ojca Stanisława Papczyńskiego (1631-1701), założyciela zgromadzenia marianów, pierwszego polskiego zakonu męskiego oraz szwedzką brygidkę Marię Elżbietę Hesselblad (1870-1957).
Na placu Świętego Piotra odbyła się msza, w czasie której papież Franciszek dokonał kanonizacji ojca Stanisława Papczyńskiego i szwedzkiej brygidki Marii Elżbiety Hesselblad. W mszy uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
"Święci nie są nadludźmi"
Na niedzielną kanonizację przybyła siedmioosobowa delegacja polskich biskupów, wśród których są przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, biskup ełcki Jerzy Mazur, biskup siedlecki Kazimierz Gurda, biskup tarnowski Andrzej Jeż, biskup pomocniczy diecezji warszawskiej Piotr Jarecki. Przyjechała także delegacja księży marianów, których zgromadzenie, pierwszy polski zakon męski, założył o. Papczyński w drugiej połowie XVII wieku. Obecne na placu były rownież liczne pielgrzymki z Polski, w tym z rodzinnych stron o. Papczyńskiego, czyli z Podegrodzia koło Nowego Sącza. W związku z kanonizacją siostry Hesselblad w mszy uczestniczyła delegacja rządu Szwecji oraz ekumeniczna. Przed kanonizacją na papieskim profilu na Twitterze zamieszczono następujące słowa Franciszka: "Święci nie są nadludźmi, ani też nie urodzili się doskonali. Gdy poznali miłość Boga, poszli za Nim w służbie innym".
On był opiekunem biednych, ona ratowała życia
Sylwetki nowych świętych przedstawił podczas mszy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato. Ojciec Stanisław Papczyński był opiekunem biednych, chorych i umierających. Uważany jest za jedną z najwybitniejszych postaci XVII-wiecznej Polski. Był myślicielem, głosicielem sprawiedliwości społecznej, teologiem, autorem popularnych książek. Siostra Hesselblad to szwedzka brygidka, urodzona w rodzinie luterańskiej. Gdy przeszła na katolicyzm, udała się do Rzymu, gdzie założyła nowe odgałęzienie zakonu brygidek, Zakon Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy. W czasie II wojny światowej uratowała 12-osobową żydowską rodzinę, udzielając jej schronienia w klasztorze brygidek w Rzymie. Dzięki temu rodzina ta nie została wywieziona do Auschwitz. W 2004 roku zakonnica otrzymała pośmiertnie tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za pomoc Żydom. W 2015 r. klasztor sióstr brygidek przy Piazza Farnese w Rzymie został nazwany "Domem Życia", bo tam ratowano życie ludzi. "Dom Życia" to inicjatywa Fundacji imienia Raoula Wallenberga z Buenos Aires, której jednym z pierwszych członków był kardynał Jorge Bergoglio.
Autor: jaz//gak / Źródło: PAP