Wałęsa w podręczniku IPN. "Będą tę książkę niszczyć"

Lech Wałęsa zapowiada, że Instytut Pamięci Narodowej "będzie niszczył" wydany przez siebie podręcznik do historii Polski, w którym wspomniano, że w latach 70. na krótko został "zarejestrowany jako tajny współpracownik SB ps. Bolek". - Będą tę książkę niszczyć, bo to jest perfidne kłamstwo - zapewnia były prezydent. - Ta książka oddaje mu sprawiedliwość - odpowiada IPN

Sejm wybierze sędziów TK

Posłowie wybiorą czterech nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wśród piątki kandydatów dwóch popiera PO i po jednym PiS, SLD i PSL. Sejm musi wskazać sędziów przed 2 grudnia, kiedy upływa dziewięcioletnia kadencja części obecnego składu.

Krzywonos Jaruzelskiego by nie zaprosiła

- W Polsce nie brak ekspertów od Rosji i generał Jaruzelski nim być nie musi - tak Henryka Krzywonos podsumowała zaproszenie twórcy stanu wojennego na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Antykomunistyczna opozycjonistka radzi jednak opanować emocje z tym związane. - Dziwię się, skąd w ludziach tyle zaciętości - dodała.

Palikot: Donald Tusk to polityczny morderca

- Donald Tusk politycznie zamordował wiele osób, a jego ulubioną lekturą są opowieści o małych tyranach. Ale gotowy jest zapłacić dowolne polityczne pieniądze, żeby Jarosław Kaczyński żył – mówi Janusz Palikot w wywiadzie dla „Polski The Times”. Według niego rozłamowcy z PiS najpierw próbowali obalić prezesa, a gdy im się to nie udało, stworzyli własny klub.

„Kaczyński chce nas zranić, a sam jest w traumie”

Jarosław Kaczyński chce nas bardzo zranić, ale jest człowiekiem w ogromnej traumie. Ja nie będę się ścigała na żenujące insynuacje – tak Elżbieta Jakubiak w "Rozmowie Rymanowskiego" odpowiedziała prezesowi PiS na jego słowa o „przymilaniu się”. Adam Hoffman poparł Kaczyńskiego. – Rozumiem go, samo rozmawianie z Januszem Palikotem jest niemoralne.

Błędy w dokumentach powodem śpiączki?

- Błędy w ankiecie przedoperacyjnej i wykluczające się odpowiedzi, na które nie zwrócono uwagi, mogły spowodować śpiączkę, w którą po operacji w gdańskiej klinice zapadała 31-letnia Szwedka. Z dokumentów, do których dotarła TVN24 wynika, że lekarze mieli małe szanse poznać faktyczny stan zdrowia pacjentki.

"Kaczyński nie rozumie jak Zachód podchodzi do Rosji"

- Sprawa mordu katyńskiego, granicy Obwodu Kaliningradzkiego i gospodarka - to najważniejsze kwestie, które zdaniem gości "Faktów po Faktach" w TVN24 powinny być poruszone podczas wizyty prezydenta Rosji w Polsce. Były wicepremier Roman Giertych podkreślał przy tym, że poprawa stosunków polsko-rosyjskich stawia nas w dobrym świetle w oczach Zachodu. - Jarosław Kaczyński nigdy tego nie rozumiał - ocenił Giertych.

Poczta, co dostarcza listy gdzie popadnie

Przywykliśmy do narzekań na pocztę, ale placówka w Ożarowie Mazowieckim nawet jak na tę instytucję jest niezwykła. Dostarcza listy nie tam gdzie trzeba. Albo w ogóle nie dostarcza. Można się więc na nią pofatygować osobiście i wziąć... dowolną przesyłkę - samemu można wybrać którą. Mieszkańcom puszczają nerwy i piszą na Kontakt24.

Samobójcy na własne życzenie

Bez żadnych zabezpieczeń wspinają się po stromym dachu budynku, który ma kilka pięter - tak pracują robotnicy remontujący kamienicę w Katowicach. Sami, wbrew temu co widać na zdjęciach, twierdzą, że mają specjalne pasy. - To samobójstwo - mówi inspektor BHP.

Społeczna składka wpuszczona w kanał

Dwadzieścia lat temu mieszkańcy dwóch podrzeszowskich miejscowości zorganizowali społeczną zbiórkę na budowę kanalizacji. Cała kwota trafiła do skarbca gminy, która miała dołożyć resztę i zrealizować inwestycję. Do dnia dzisiejszego nie ma ani kanalizacji, ani pieniędzy.

PO chce zabrać partiom wszystkie pieniądze

Platforma Obywatelska chce całkowitego zawieszenia subwencji budżetowej dla partii politycznych w latach 2012-2013. Do tej pory partia opowiadała się za zmniejszeniem subwencji w tych latach o połowę. PO przekonuje, że zawieszenie da rocznie około 114 mln zł oszczędności.

Oślepili pilota. Grozi im 8 lat więzienia

Źle skończyła się "zabawa" dwóch 19-latków w porcie lotniczym Katowice-Pyrzowice, którzy wskaźnikiem laserowym oślepiali pilota samolotu. Maszyna linii Wizzair właśnie przygotowywała się do lotu. Dzięki szybkiej interwencji funkcjonariuszy straży granicznej, nieodpowiedzialnych nastolatków udało się zatrzymać i przekazać prokuraturze.

Obcięli głowę niepełnosprawnej

Zwłoki 50-letniej kobiety z leżącą obok odciętą głową znaleziono w jednej z kamienic w samym centrum Wejherowa - podaje "Dziennik Bałtycki" na swojej stronie internetowej. Kobieta, była niepełnosprawna i mieszkała z jednym z dwóch dorosłych synów. Policja bada szczegóły morderstwa.

"Katyńskie monety" na Jasnej Górze

Trzy odnalezione po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem monety kolekcjonerskie, upamiętniające zbrodnię katyńską, trafiły na Jasną Górę. Przekazał je tam prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, by spoczęły w klasztornym skarbcu "pośród innych znaków naszej historii".

Sikh sądzi się o turban

W czwartek przed warszawskim sądem ruszył precedensowy proces. Wytoczył go komendantowi głównemu Straży Granicznej obywatel brytyjski, praktykujący sikh, któremu na Okęciu kazano zdjąć do kontroli turban - przedmiot szczególnej czci sikhów.

Wyrzucił dziecko z wózka na mróz

19-letni Daniel K. wyrzucił swoje dziecko z wózka i zostawił je na mrozie. Dziś łódzki sąd skazał go na 2,5 roku więzienia. Oskarżony przyznał się do winy.

Premier: trzy lata naszych uczuć nie zużyły

- Rozmawialiśmy z premierem Pawlakiem o naszej współpracy koalicyjnej - na poziomie województw, a także powiatów. Wszędzie tam, gdzie uprawniają nas do tego wyniki wyborów, będziemy chcieli brać współodpowiedzialność za losy danej wspólnoty - oświadczył premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z Waldemarem Pawlakiem. Wicepremier dodał, że PO i PSL zamierzają traktować siebie jako "pierwszych partnerów".

Przed II turą znaleźli pieniądze dla powodzian

Tuż przed II turą wyborów prezydent Tarnobrzega znalazł w budżecie pieniądze dla powodzian - twierdzą mieszkańcy, którzy o sprawie poinformowali redakcję Kontaktu 24. Ubiegający się o reelekcję Jan Dziubiński (PiS) zadecydował o wypłacie 300 złotych jednorazowego zasiłku każdej rodzinie poszkodowanej przez wielką wodę.

Fotoradarowe zagłębie. Zarabiają miliony na kierowcach

Biały Bór, Człuchów i Kobylnica - to gminy, które najwięcej zarabiają na fotoradarach. Ich roczne dochody z wlepiania mandatów za przekroczenie prędkości sięgają kilku milionów złotych. - To kłusownictwo radarowe - grzmi poseł SLD Marek Wikiński.

Zielone tablice i kreda odchodzą do lamusa

Uczniowie już nie brudzą sobie rąk kredą czy flamastrami. W polskich szkołach nastała era tablic elektronicznych - interaktywnych urządzeń, połączonych z internetem i wideoprojektorem. Dzieci mówią, że nowe tablice są fajne, a nauczyciele chwalą sobie ich użyteczność. - To urządzenie może naprawdę wszystko - mówią.

Wyjście z domu grozi śmiercią, ale NFZ wzywa

Są nieuleczalni chorzy, często przykuci do łóżka od wielu lat i każda wizyta poza domem może skończyć się dla nich śmiercią. Jednak Narodowy Fundusz Zdrowia z uporem wzywa pacjentów z okolic Białegostoku do szpitala, aby wykonać badania potrzebne do dopełnienia formalności. Sprzeciwy rodzin chorych nie skutkują, szpitale o decyzji NFZ-tu dowiadują się w ostatniej chwili, a karetki wożą pacjentów w tę i z powrotem.

Kwiatkowski słuchał nagrań Tu-154. Jest śledztwo

Krakowscy prokuratorzy rozpoczęli śledztwo w sprawie odsłuchania czarnych skrzynek Tu-154 przez ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. Minister w połowie października słuchał zapisów z rejestratorów lotu, jak się okazało były to nagrania z lotu prezydenckiego samolotu z 10 kwietnia tego roku. Kwiatkowski nie miał zgody na dostęp do tych nagrań. Jak zapewnia rzecznik ministerstwa sprawiedliwości, Kwiatkowski "ze spokojem podchodzi do każdej decyzji prokuratury".

Służby uziemiły rządowego tupolewa

Tu-154, choć przeszedł remont generalny, nadal nie może przewozić najważniejszych osób w państwie. Powód? Maszynę wciąż sprawdzają polskie służby specjalne - dowiedziała się TVN24.

Oskarżeni o kradzież tablicy z Auschwitz przed sąd

Krakowscy prokuratorzy przesłali do sądu akt oskarżenia ws. kradzieży napisu "Arbeit macht frei" z muzeum Auschwitz - poinformował w czwartek prokurator Robert Parys. Akt obejmuje ostatnich trzech z sześciu podejrzanych, w tym szweda Andersa Hoegstroema , któremu zarzuca się zlecenie kradzieży.

Pobił kobietę w ciąży. Kilka razy

Brutalne pobicie w Zielonej Górze. 36-letni mężczyzna pobił kobietę w ciąży. Okazało się, że to znajomy ciężarnej, a do podobnych aktów przemocy dochodziło już kilkakrotnie wcześniej. Sprawca przebywa w areszcie, grozi mu do 10 lat więzienia.

Ludowcy zbankrutują? PSL winne państwu 18 mln zł

Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się skargą konstytucyjną ludowców, na wyrok sądu nakazujący oddać im pieniądze za źle rozliczoną kampanię z 2001 roku. To oznacza, że PSL będzie musiało zwrócić skarbowi państwa ponad 18 mln złotych. Ludowcy twierdzą, że złożyli już zażalenie na decyzję Trybunału. Trybunał jednak dokumentu jeszcze nie dostał.

Otwierał drzwi piłą motorową

Niezwykłą desperacją wykazał się 59-letni mieszkaniec gminy Otyń (woj. lubuskie) chcąc wejść do swojego domu. Okazało się, że rodzina zamknęła przed nim drzwi. Mężczyzna wyciągnął piłę motorową i próbował przepiłować drzwi, żeby dostać się do środka. Przerażeni domownicy wezwali na pomoc policję.