Prezydencka minister: Matki mają prawo czuć się pokrzywdzone

- Popełniono błąd. Nie byłoby tylu pokrzywdzonych matek, gdyby zmiany w urlopach macierzyńskich rozłożono na kilka lat - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" Irena Wóycicka, prezydencka minister. Dodała, że prezydent apeluje, by rząd jeszcze raz policzył, czy dłuższymi urlopami macierzyńskimi można objąć cały rocznik 2013, a nie tylko rodziców dzieci urodzonych po 17 marca.

Łapówkarze nie chcą już gotówki

Korupcja jest głównie w samorządach, ale przybyło jej również w różnych państwowych agencjach - pisze"Rzeczpospolita", powołując się na raport CBA. Zaznacza też, że łapówkarze coraz rzadziej chcą gotówkę.

Tusk na szefa Komisji Europejskiej? "Jest zdecydowanym faworytem"

Pemier Polski Donald Tusk jest "zdecydowanym faworytem" na stanowisko nowego szefa Komisji Europejskiej, a jego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski - na nowego szefa unijnej dyplomacji - pisze ekspert istniejącego od 1996 roku think tanku Centre for European Reform, Hugo Brady.

"Krakowiak" ponownie skazany na 15 lat

Na 15 lat więzienia skazał katowicki sąd okręgowy Janusza T., pseud. "Krakowiak". Uznał go za winnego zlecenia napadu rabunkowego oraz podżegania do zabójstwa policjanta i prokuratora.

Wycieczkowiec zerwał się z cumy. Na pokładzie Polacy

W Mobile, w amerykańskim stanie Alabama, z cumy zerwał się luksusowy wycieczkowiec Carnival Triumph. Na pokładzie są polscy robotnicy, którzy właśnie remontowali jednostkę. Nie zagraża im niebezpieczeństwo. Wszystko przez wyjątkowo silny wiatr, który wywrócił też budkę strażników - jeden mężczyzna uznany jest za zaginionego.

Szóstoklasiści piszą sprawdzian

Ponad 360 tys. szóstoklasistów z ok. 13,5 tys. szkół podstawowych w całej Polsce będzie dziś pisać sprawdzian. Uczestnictwo w nim jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.

Rajd na nartach ulicami Sieradza

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który jeździł po ulicach Sieradza na nartach, trzymając się linki przyczepionej do samochodu. Nie obyło się bez mandatu, bo, jak podkreśla policja, mężczyźni najwyraźniej nie zdawali sobie sprawy z tego, jakie zagrożenie stwarzali organizując tego rodzaju kulig.

Brudziński o wyjeździe Tuska do Nigerii: Premier zastosował rejteradę

- Donalda Tuska najprawdopodobniej coś uwiera. Tym czymś jest jego sumienie, i to że taką rejteradę zastosował, jest też symptomatyczne - Joachim Brudziński z PiS mówił w "Kropce nad i" w TVN24, komentując wyjazd premiera do Nigerii 10 kwietnia. Polityk zapowiedział, że w rocznicę katastrofy smoleńskiej jego partia będzie przed Pałacem Prezydenckim.

Leszek Miller: Tusk nie będzie się kojarzył z tą tragedią

- To są współczesne "Biesy", realizowane przez PiS - mówił w "Faktach po Faktach" Leszek Miller. - Z tragicznego wypadku lotniczego chce się utworzyć niemal antyczną tragedię, spisek, w którego wyniku zginął najlepszy prezydent jakiego Polska miała - szef SLD odniósł się w ten sposób do zarzutów wobec Donalda Tuska o lekceważenie rocznicy katastrofy smoleńskiej. Stwierdził, że PiS i Jarosław Kaczyński chcą uczynić ze Smoleńska "wydarzenie, które na zawsze będzie dzielić Polaków".

"Młodzi, wykształceni, bezrobotni" trafili do Sejmu

Nietypowa wystawa została w środę otwarta w holu głównym Sejmu. Składa się z 28 czarno-białych fotografii wyróżnionych w konkursie "Dolnośląski Kalendarz Społeczny", którego tematem było bezrobocie wśród wykształconych, młodych ludzi.

Posłowie będą dostawać mandaty bez utraty immunitetu?

Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się w środowej debacie za skierowaniem do dalszych prac projektu, który ma umożliwić karanie m.in. posłów i senatorów za wykroczenia drogowe bez konieczności uchylania im immunitetu. Teraz ustawa trafi do komisji.

Komenda Główna pod lupą MSW. Kontrola po medialnej burzy

Departament kontroli MSW sprawdza kwestie związane z organizowaniem szkoleń w Bukowinie Tatrzańskiej oraz użytkowaniem luksusowych samochodów przez komendantów niektórych jednostek policji - poinformowała w środę rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Chłopiec z Inowrocławia został uduszony? Matka z zarzutem zabójstwa

W jednym z mieszkań w Inowrocławiu policja znalazła martwe 1,5-roczne dziecko. W sprawie zatrzymana została matka chłopca oraz 31-letni mężczyzna. Prokuratura informuje, że dziecko prawdopodobnie zostało uduszone. W środe po południu postawiła matce zarzut zabójstwa. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter TVN24, kobieta w rozmowie z policjantami przyznała się do zabicia dziecka.

100 ton mięsa niewiadomego pochodzenia w ukrytym magazynie

Blisko 100 ton mięsa niewiadomego pochodzenia, a nie - jak wcześniej podawano - 30 ton, znaleziono w ukrytym pomieszczeniu w jednej z chłodni koło Białej Rawskiej - poinformował w środę Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Dodał, że zakończyło się już pobieranie próbek do zbadania mięsa. Kończy się też jego wywóz do utylizacji.

Zderzenie pięciu aut. Dwie osoby zakleszczone we wraku

Pięć osób zostało ciężko rannych w wypadku, do którego doszło w okolicach miejscowości Prudnik w woj. opolskim. Na drodze krajowej nr 40 zderzyło się pięć pojazdów, w tym ciężarówka. Dwie osoby zostały uwięzione w samochodzie. Droga jest zablokowana.

Piechociński apeluje o mniej emocji ws. OFE

O mniej emocji w wypowiedziach publicznych o OFE, a więcej pracy legislacyjnej - zaapelował Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. Wskazał m.in. na irytację ministra finansów, wywołaną propozycją towarzystw ubezpieczeniowych, by nie wypłacać emerytur dożywotnich z OFE.

"Ruch jest w ciągłym ruchu. Pewne panie odchodzą, inne przychodzą"

- Jak sama nazwa wskazuje, ruch społeczny ma to do siebie, że jest w ciągłym ruchu. Pewne panie przychodzą, inne odchodzą. Rozumiem ich decyzje - mówiła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 rzeczniczka Kongresu Kobiet Dorota Warakomska, komentując odejście z Kongresu Kobiet Jolanty Kwaśniewskiej i Henryki Krzywonos.

Co z tym pokoleniem?

Nie tylko w Wadowicach ślady Jana Pawła II są mniej widoczne. W "Czarno na białym" w ósmą rocznicę śmierci papieża pytamy też o pokolenie JP2. Ile zostało z tamtego narodowego uniesienia, poczucia wspólnoty i zjednoczenia wokół autorytetu wielkiego rodaka? Z badań wynika, że większość Polaków (wierzących - praktykujących i niepraktykujących) identyfikuje się z tym, co umownie nazywamy pokoleniem JP2. Ale poza tą symboliczną identyfikacją więcej dziś dzieli niż łączy. To, co dzieli najbardziej, to różne spojrzenie na Kościół.