Trybunał Konstytucyjny podejmie decyzję w sprawie noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej nie wcześniej niż za dwa miesiące, to i tak będzie bardzo szybko - ocenił w piątek członek zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego z Izraelem, Bronisław Wildstein.
- Nie liczyłbym, że przed dwoma miesiącami, to (orzeczenie TK - red.) będzie możliwe - ocenił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein. - To i tak będzie bardzo szybko - dodał. Tłumaczył, że procedury w Trybunale Konstytucyjnym trwają. - Wyraźnie widać, że prezes Trybunału (Julia Przyłębska - red.) robi wszystko, żeby to jak najprędzej zrobić, ale to musi przejść odpowiednie procedury - kontynuował.
Wildstein wyraził nadzieję, że sytuacja "nie będzie się nakręcała". - Jednym z apelów jest, żeby nie wyolbrzymiać wszystkich antypolskich inicjatyw, które na pewno będą się pojawiały, tylko przyglądać się, skąd one pochodzą i kto naprawdę je reprezentuje - zaznaczył.
Prezydent podpisał i skierował do TK
Prezydent Andrzej Duda podpisał 6 lutego nowelizację ustawy o IPN. Po czym, w trybie kontroli następczej, skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.
Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz by zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".
Autor: mnd//rzw / Źródło: PAP