Prezydent Tarnobrzega zatrzymany przez CBA

Prezydent Tarnobrzega został zatrzymany w środę przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak przekazali śledczy, Grzegorz K. miał przyjąć 20 tysięcy złotych korzyści majątkowej w gotówce. Do zatrzymania doszło w gabinecie prezydenta - dowiedziała się tvn24.pl.

Magdalena Pietrzak wybrana nową szefową Krajowego Biura Wyborczego

Kierownictwo Państwowej Komisji Wyborczej powierzyło Magdalenie Pietrzak stanowisko szefowej Krajowego Biura Wyborczego. Nowa szefowa KBW zacznie pełnić swoją funkcję od 3 marca. Pietrzak od 2016 roku była między innymi zastępcą dyrektora Departamentu Spraw Parlamentarnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wyroki za gwałt i zabójstwo w Sokółce utrzymane

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w środę kary 25, 15 i 12 lat więzienia w procesie trzech osób oskarżonych w sprawie o gwałt i zabójstwo młodej kobiety w Sokółce. Wyrok jest prawomocny. Wskutek kasacji wyroku sąd apelacyjny orzekał w tej sprawie ponownie.

Przepraszał za grzechy Polaków wobec Żydów, dziś pisze o "szantażu historycznym" #Słowosięrzekło

"Powinniśmy przeprosić [Żydów - red.] wszyscy i każdy z osobna" - z takim apelem publicysta Stanisław Janecki w 2001 roku zwrócił się na łamach tygodnika "Wprost". Razem z Jerzym Sławomirem Macem opublikowali listę grzechów Polaków wobec ludności żydowskiej. Dzisiaj Janecki wypowiada się w innym tonie. W sporze z Izraelem o ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej widzi między innymi szansę na "rzeczywiste uznanie polskiego punktu widzenia i realne liczenie się z polskimi interesami". #Słowosięrzekło

Burzą pomnik komunistycznego generała

Rozpoczął się demontaż pomnika generała Karola "Waltera" Świerczewskiego w Jabłonkach na Podkarpaciu. Pozwolenie na jego demontaż wydał starosta leski. W środę robotnicy usunęli z cokołu piastowskiego orła, a do 9 marca ma zniknąć cały pomnik.

Brutalne zabójstwo 19-latka. Dwóch mężczyzn w areszcie

Krakowski sąd zastosował areszt wobec dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w zabójstwie 19-latka, do którego doszło pod koniec stycznia na ulicy Teligi w Krakowie - poinformował w środę Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Policjant oskarżony o gwałt w komendzie

Jest akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi G. Według prokuratury 39-letni policjant zgwałcił kobietę w komisariacie w Brodnicy. 25-latka miała zostać zaatakowana w toalecie, gdzie nie ma kamer. Mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia.

1 marca awanse generalskie. Szef BBN: pewne nazwiska się powtarzają

- Złożyłem do prezydenta wniosek w sprawie nominacji generalskich. Termin ich wręczenia zależy od Andrzeja Dudy - poinformował w środę Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podało, że 14 nominacji generalskich zostanie wręczonych 1 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - W większości są to oficerowie pełniący stanowiska dowódcze - wyjaśnił Paweł Soloch, szef BBN.

"Haaretz": do Polski przyjedzie w tym roku rekordowa liczba uczniów z Izraela

Mimo kryzysu w polsko-izraelskich relacjach w 2018 roku, na wycieczki do Polski pojedzie rekordowa liczba nastolatków z Izraela. Około 40 tysięcy osób - pisze dziennik "Haaretz", powołując się na izraelskie ministerstwo edukacji. Wizyty uczniów z Izraela obejmują zwiedzanie obozów zagłady i śladów po kulturze żydowskiej w Polsce.

Lubnauer: poprawki Platformy w ustawie o IPN "niewiele zmienią"

Za "złą, pustą i martwą" uznała w "Jeden na jeden" ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Zapowiedziała, że będzie rozmawiać z liderem PO Grzegorzem Schetyną o ewentualnym poparciu dla zgłoszonej przez jego partię nowelizacji, choć - jak stwierdziła - poprawki te "niewiele zmienią".

"To dotyczy bardzo poważnego problemu". Lubnauer o przemocy ekonomicznej

Czasami się zdarza, że mąż żonie zabrania podjęcia pracy, a jednocześnie wydziela jej pieniądze - tak Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej, uzasadnia złożenie projektu ustawy o przemocy ekonomicznej. Gość internetowej dogrywki "Jeden na jeden" w tvn24.pl mówiła, że politycy jej partii otrzymują mnóstwo sygnałów o przypadkach stosowania takiej przemocy.

Autostradą pod prąd. Obok 14-latka, za nim radiowozy. Stanie przed sądem

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie 33-latka, który w grudniu ubiegłego roku uciekał pod prąd autostradą. Mężczyzna odpowie między innymi za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu drogowym oraz pedofilię. Przyznał się do winy. Przed zatrzymaniem podróżował po kraju z 14-latką, która uciekła z domu.

Ambasador Ukrainy o ustawie o IPN: nie można karać wszystkich, którzy walczyli za ojczyznę

Jesteśmy za tym, żeby karać te osoby i te formacje, które popełniły zbrodnie - powiedział we wtorek w "Kropce nad i" w TVN24 ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia, komentując nowelizację polskiej ustawy o IPN. Zwrócił jednak uwagę na fragment ustawy, który niepokoi Ukraińców. - Jeżeli mówimy o szerokim określeniu "ukraińscy nacjonaliści", to mogą być też osoby, które walczyły o swoje państwo - zwrócił uwagę ambasador.

Wiceszef MSZ: z ustawy o IPN nie będą stawiane zarzuty

- Nie będą z zakresu tej ustawy, do momentu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, stawiane zarzuty prokuratorskie - powiedział o ustawie o IPN w "Faktach po faktach" wiceminister spraw zagranicznych i przewodniczący zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego z Izraelem Bartosz Cichocki.

Międzynarodowy sukces kampanii Polskiej Fundacji Narodowej? Sprawdzamy dane

Polska Fundacja Narodowa podsumowała międzynarodową kampanię informacyjną promującą nagrania "Today, we are still on the side of truth" ("Dziś nadal jesteśmy po stronie prawdy") i wspomnienia "Testimony of truth" ("Świadectwo prawdy"). Z danych tych wynika, że kampania dotarła do prawie 180 milionów osób na całym świecie. Na ile są to wiarygodne dane? Postanowiliśmy sprawdzić.