"Zgierzuwiusz" wybuchł blisko siedem lat temu. Do dziś odpadów nikt nie sprzątnął. Pomóc miał "okrągły stół"

Źródło:
tvn24.pl
Ogromny pożar składowiska odpadów (wideo z 26.05.2018)
Ogromny pożar składowiska odpadów (wideo z 26.05.2018)tvn24
wideo 2/7
Ogromny pożar składowiska odpadów (wideo z 26.05.2018)tvn24

Od jednego z największych pożarów odpadów w Polsce mija siódmy rok. Pogorzelisko do dziś nie zostało uprzątnięte, bo starostwo powiatowe z urzędem marszałkowskim kłóci się, kto ma za to zapłacić. Nie pomógł nawet wyrok NSA, który zobowiązał do tego marszałka. Na przeszkodzie stanęła polityka, bo marszałek był z PiS, a starosta z PSL. Teraz wszyscy aktorzy dramatu są z jednego politycznego środowiska, ale problem wciąż jest daleki od rozwiązania. - Okrągły stół do końca to nie był. Jesteśmy na dwóch różnych stanowiskach, ale rozmawiamy - podsumowała pierwsze od lat spotkanie na ten temat starosta zgierska Iwona Dąbek.

To był jeden z największych pożarów odpadów w Polsce. 25 maja 2018 roku zaczęły płonąć śmieci przywiezione z kilku krajów Unii Europejskiej na działce przy ulicy Boruty w Zgierzu. Szacuje się, że mogło być tam składowane ponad 50 tysięcy ton odpadów Na terenie, gdzie pojawił się ogień, działały dwie firmy, które te odpady gromadziły. Wiadomo już, że ktoś śmieci podpalił - potwierdziła to prokuratura.

Kiedy pożar został ugaszony, rozpoczęły się dyskusje, kto ma odpady, które nie spłonęły, posprzątać. A według wstępnych wyliczeń może ich tam być nawet 30 tysięcy ton.

Przez blisko cztery lata trwał spór kompetencyjny. Starosta zgierski Bogdan Jarota (PSL) wskazywał, że powinien to zrobić marszałek województwa łódzkiego, z kolei marszałek Grzegorz Schreiber (PiS) wskazywał, że musi to zrobić starosta.

Sprawę rozstrzygnął w marcu 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny, który zdecydował, że to marszałek województwa łódzkiego musi wyegzekwować usunięcie odpadów po pożarze w Zgierzu. Ale do dziś do tego nie doszło.

Policja bada związki między pożarami składowisk odpadówPAP/Grzegorz Michałowski

Czytaj też: "Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

Okrągły stół

Po wyborach samorządowych zarówno w powiecie zgierskim, jak i urzędzie marszałkowskim zmieniła się władza. Starostą została Iwona Dąbek z Platformy Obywatelskiej, marszałkiem Joanna Skrzydlewska również z PO. Wydawało się, że droga do uprzątnięcia pogorzeliska i pozostałości składowiska będzie prostsza. Ale kiedy wróciliśmy do tematu i zaczęliśmy zadawać pytania, okazało się, że wcale prosta nie jest.

Przez ostatnie kilkanaście dni próbowaliśmy uzyskać komentarz władz województwa. W końcu dowiedzieliśmy się, że zaplanowano specjalne spotkanie z udziałem wicemarszałek Agnieszki Ryś oraz starosty zgierskiej Iwony Dąbek.

- Z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego odbędzie się spotkanie z władzami powiatu zgierskiego w sprawie uprzątnięcia odpadów z wysypiska, na którym kilka lat wcześniej wybuchł pożar. Tu jasno pokazujemy, że ze strony władz województwa łódzkiego jest wola współpracy, jak i przede wszystkim zajęcia się i rozwiązania problemu wysypiska. W czasie spotkania na pewno będą omawiane kwestie kompetencji i podziału zadań w tym zakresie, ale też kwestie finansowe. Utylizacja takich odpadów jest związana z ogromnymi kosztami finansowymi. I proszę o zrozumienie, ale najpierw będą rozmowy między urzędami, samorządami. Tak, by mediom przekazywać już jasne decyzje i ewentualne planowane kroki - przekazała naszemu dziennikarzowi 14 października Jolanta Baranowska, rzeczniczka UM w Łodzi.

Od ogromnego pożaru minęło blisko siedem lat. Odpadów do dziś nikt nie posprzątałTVN24

"Prasa szuka sensacji"

Urząd Marszałkowski nie podał nam daty spotkania, ale nasz dziennikarz ustalił, że samorządowcy z powiatu zgierskiego (starosta i prezydent Zgierza) mają się spotkać z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego 21 października.

Na spotkanie wybraliśmy się z kamerą i chcieliśmy zapytać, jakie stanowisko zostało wypracowane i co dalej z odpadami po pożarze Zgierzu.

Nasi dziennikarze pojawili się w urzędzie marszałkowskim 20 minut przed zaplanowanym "okrągłym stołem". W urzędzie pojawił się też między innymi prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski.

Kilka minut przed rozpoczęciem spotkania dowiedzieliśmy się, że nie wejdziemy do sali, gdzie miało się ono odbyć. Dyrektor Departamentu Prawno-Organizacyjnego Małgorzata Szpakowska-Korkiewicz, witając się z nami, powiedziała, że "prasa szuka tylko sensacji, żeby zwiększyć sobie oglądalność".

Spotkanie trwało około 2,5 godziny. Przez ten czas kilka razy próbowaliśmy wejść do sali, żeby chociaż zrobić zdjęcia ze spotkania. Za każdym razem spotykaliśmy się ze stanowczą odmową.

Po zakończeniu zgodziła się z nami porozmawiać starosta zgierska Iwona Dąbek i prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski. Jednak konkretów - w postaci decyzji o ewentualnym porozumieniu jak uprzątnąć odpady i kto ma to zrobić, nie usłyszeliśmy.

- Okrągły stół do końca to nie był, ale doszło chyba po raz pierwszy od kilku lat do próby rozmów, próby rozwiązania trudnej sytuacji, bo dotyczącej kompetencji, a tam, gdzie mówimy o kompetencjach, to zawsze chodzi o bardzo duże pieniądze, czyli o wyszukanie tak naprawdę źródła finansowania. Bardzo pozytywne jest to, że doprowadzono po tych wszystkich sporach prawnych sądowych, które się ciągną od 2021 roku do tego, że siadamy i rozmawiamy. Jesteśmy na dwóch różnych stanowiskach, ale rozmawiamy, szukając rozwiązania dla mieszkańca wprost dla Zgierza, bo te pozostałości i te wszystkie spółki, które tam zafunkcjonowały są na terenie powiatu zgierskiego - powiedziała nam Iwona Dąbek.

Starosta Zgierska Iwona Dąbek
Starosta Zgierska Iwona DąbekTVN24

Dodała: - To było pierwsze, merytoryczne spotkanie, które mam nadzieję doprowadzi wspólnie z zarządem województwa łódzkiego - bo taka ma być rekomendacja z dzisiejszego spotkania - że będziemy szukali źródeł finansowych.

Prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski: - Jest jakieś światełko dotyczące porozumienia, wypracowania wspólnego działania już na poziomie poszczególnych organów - zarządu województwa łódzkiego, zarządu powiatu, można powiedzieć przy udziale prezydenta miasta po to, aby znaleźć najlepsze z możliwych rozwiązań.

Prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski
Prezydent Zgierza Przemysław StaniszewskiTVN24

"To początek dialogu w tej trudnej sprawie"

Po rozmowie z samorządowcami z powiatu zgierskiego chcieliśmy zapytać o stanowisko obecną na spotkaniu stronę urzędu marszałkowskiego. I tutaj ponownie spotkaliśmy się z odmową. Otrzymaliśmy jedynie lakoniczny komunikat rzeczniczki Jolanty Baranowskiej o "początku dialogu w tej trudnej sprawie".

Jak ustalił nasz dziennikarz, w najbliższym czasie ma się odbyć posiedzenie zarządu województwa łódzkiego i to tam mają zapaść decyzje o kolejnych krokach w tej sprawie.

Odpady po pożarze w Zgierzu nie zostały uprzątnięte. Miejscami urosły tam drzewaTVN24

Cztery lata urzędniczego ping-ponga

Jak informowaliśmy w sierpniu 2023 roku, przez blisko cztery lata trwał spór kompetencyjny o to, kto zalegające po pożarze odpady powinien uprzątnąć. Starosta zgierski wskazywał, że powinien to zrobić marszałek województwa łódzkiego, z kolei marszałek wskazywał, że musi to zrobić starosta.

Sprawę rozstrzygnął w marcu 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny, który zdecydował, że to marszałek województwa łódzkiego musi wyegzekwować usunięcie odpadów po pożarze w Zgierzu. W uzasadnieniu wyroku sąd argumentuje, że to marszałek województwa łódzkiego jest właściwy do wydania zezwolenia na zbieranie odpadów w sytuacji, gdy ich masa przekracza trzy tysiące ton w skali roku, a tym samym jest organem właściwym do podjęcia działań wobec posiadacza odpadów. Orzekł tak, mimo tego, że akurat w przypadku tych odpadów, zgodę na składowanie wydał... starosta, a nie marszałek. W międzyczasie jednak, w 2020 r. zmieniły się przepisy i od tamtego momentu składowiska większe niż trzy tysiące ton rocznie są w gestii marszałków województw.

Czytaj też: Pożar składowiska odpadów w Zielonej Górze. Jakie substancje zawiera czarny dym? Chemik i toksykolog Jakub Duszczyk wyjaśnia

Starosta kontra marszałek

- Wątpliwości miał marszałek, my tych wątpliwości nie mieliśmy, więc wystąpiliśmy do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego i sąd w postanowieniu prawomocnym wskazał, że właściwym organem jest marszałek województwa łódzkiego. Mało tego, sąd wskazał, że marszałek powinien podjąć działanie zgodnie z artkułem 26a ustawy o odpadach, a ten artykuł mówi o tym, że gdy odpady stwarzają zagrożenie dla ludzi, bądź dla środowiska, właściwy organ niezwłocznie podejmuje działania w celu usunięcia i zagospodarowania tych odpadów. Ku mojemu zdziwieniu, marszałek nie podjął działań z tego artykułu, tylko podjął działania zgodnie z ustawą o egzekucji w administracji i jest to dla mnie niezrozumiałe - przekazywał nam ówczesny członek zarządu powiatu zgierskiego Wojciech Brzeski.

I dzisiaj w rozmowie z naszym dziennikarzem podtrzymał swoje zdanie. - Z wyrokami sądów się nie dyskutuje, a ten wskazał, kto ma odpady uprzątnąć. Nie ma od wyroku NSA odwołania - powiedział były członek zarządu powiatu zgierskiego.

Od ogromnego pożaru minęło blisko 7 lat. Odpadów do dziś nikt nie posprzątałTVN24

Inaczej sprawę uprzątnięcia odpadów po pożarze w Zgierzu widział jednak ówczesny członek zarządu województwa łódzkiego Andrzej Górczyński. Jego zdaniem sąd wskazał, że część odpadów musi uprzątnąć starosta zgierski, część urząd marszałkowski.

- Trudno jest dyskutować z wyrokiem Najwyższego Sądu Administracyjnego, który w sprawie terenu po pożarze w Zgierzu, jednoznacznie wskazał kto co ma robić i dyskusja ze starostą zgierskim jest bezzasadna. To sąd badając przedmiot sprawy, stwierdził, że na tym terenie znajdują się odpady popożarowe. W ustawie o odpadach znajduje się definicja odpadów popożarowych i należy tutaj wskazać, że są to odpady powstałe w związku z wypadkami, powstające podczas prowadzenia akcji gaśniczych, dlatego tutaj musi uprzątnąć je starosta i jak te odpady po pożarze usunie, wtedy marszałek będzie sprzątał pozostałe odpady, które tam są - informował Górczyński.

Od ogromnego pożaru minęło blisko 7 lat. Odpadów do dziś nikt nie posprzątałTVN24
Od ogromnego pożaru minęło blisko 7 lat. Odpadów do dziś nikt nie posprzątałTVN24

- Trzeba uderzyć się w piersi, jak wydaje się decyzję na składowanie odpadów. Myślę, że starosta powinien się przyznać do tego, że nie trafił z tą decyzją dla tych spółek, które na jego terenie zagościły i teraz mówi, że nie trafił z decyzją, ale dobrze, że się ustawa zmieniła, to jak ja nie trafiłem, to będę walił we wszystkich i niech za mnie sprzątają. Niech wykona wyrok NSA i uprzątnie odpady popożarowe, a my sprzątniemy pozostałe - kwitował Górczyński.

Autorka/Autor:Piotr Krysztofiak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Grzegorz Michałowski

Pozostałe wiadomości

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, dwie ranne

Bójka w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, dwie ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl

Szczyt G20 w Johannesburgu zakończył bez tradycyjnego wspólnego zdjęcia. Część zachodnich dyplomatów nie chciała się do niego ustawić z powodu obecności szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Władze w Johannesburgu tłumaczyły sprawę "ograniczeniami logistycznymi".

Szczyt bez wspólnego zdjęcia. Nie chcieli stanąć z Ławrowem

Szczyt bez wspólnego zdjęcia. Nie chcieli stanąć z Ławrowem

Źródło:
PAP, Anadolu, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl

- Jesteśmy gotowi, premier Donald Tusk powierzył mi koordynowanie procesu deregulacyjnego - mówił w programie "Jeden na Jeden" Maciej Berek, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Przekazał, że jest gotowy projekt, który ogranicza liczbę dni kontroli u mikroprzedsiębiorców.

Działa zespół do spraw deregulacji. Berek: jesteśmy gotowi, mamy pierwszy projekt

Działa zespół do spraw deregulacji. Berek: jesteśmy gotowi, mamy pierwszy projekt

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że zaakceptuje, jeżeli premier Izraela Benjamin Netanjahu zdecyduje się na wznowienie wojny z Hamasem w Strefie Gazy. Obecnie obowiązuje tam czasowy rozejm, jego przedłużenie jest niepewne.

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Źródło:
PAP

W czasie piątkowego posiedzenia jeden z posłów na sali oznajmił, że według jego informacji Edward Siarka z PiS porusza się po Sejmie z bronią. Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że Sejm zbada sprawę. - Ja takich informacji do tej chwili nie miałem - zaznaczył. - O tym, że chodzi z "klamką" po Sejmie, nie miałem pojęcia. Sprawdzimy to - zapowiedział.

"O tym, że chodzi z 'klamką' po Sejmie, nie miałem pojęcia". Hołownia zapowiada: sprawdzimy

"O tym, że chodzi z 'klamką' po Sejmie, nie miałem pojęcia". Hołownia zapowiada: sprawdzimy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura wciąż żąda wstrzymania budowy kontrowersyjnej kładki na Wiśle, łączącej Kazimierz z Ludwinowem. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, do sądu trafiły skargi prokuratury na rozstrzygnięcia wojewody, który w tej sprawie stanął po stronie miasta i pozwolił kontynuować prace. Przeciwnicy uważają, że inwestycja, której budowa trwa od roku, może grozić usunięciem zabytkowego centrum Krakowa z listy UNESCO.

Prokuratura idzie do sądu w sprawie budowy kładki. Chce wstrzymania prac

Prokuratura idzie do sądu w sprawie budowy kładki. Chce wstrzymania prac

Źródło:
tvn24.pl

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Jeśli chodzi o liczbę narodzin w Polsce, to jesteśmy na europejskim szarym końcu. Kryzys demograficzny to stan faktyczny. Współczynnik dzietności leci na łeb na szyję i jest nas coraz mniej. Według danych GUS, w zeszłym roku zgonów było w Polsce o 150 tysięcy więcej niż urodzeń. Czy ten trend jest do odwrócenia? Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Coraz mniej Polaków. Spadają statystyki

Coraz mniej Polaków. Spadają statystyki

Źródło:
TVN24

Amerykanie grozili Ukrainie odcięciem od sieci Starlink, jeśli Kijów nie zgodzi się na umowę o podziale zysków z ukraińskich zasobów naturalnych - podała agencja Reutera, powołując się na własne źródła. Jeden z jej rozmówców stwierdził, że odcięcie od sieci stanowiłoby "potężny cios" dla ukraińskiej armii.

Reuters: amerykańscy negocjatorzy grozili Ukrainie odcięciem od sieci Starlink

Reuters: amerykańscy negocjatorzy grozili Ukrainie odcięciem od sieci Starlink

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Po nim wystąpił na konferencji prasowej. Jak przekazał, tematami rozmów były "bieżące sprawy wojny i pokoju w Europie, ale także współpraca w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, Iran". Przekazał, że Rubio przyjął jego zaproszenie do Polski. Stwierdził, że "to była mocna rozmowa bliskich sojuszników".

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Dotychczasowe próby skrócenia czasu oczekiwania na wizytę do lekarza specjalisty nic nie dały, więc jest nowa koncepcja, a w niej - tak zwany - pacjent pierwszorazowy i finansowe korzyści dla tych przychodni, w których będzie się pojawiał częściej niż teraz. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

NFZ ma nowy pomysł na skrócenie kolejek do lekarzy

NFZ ma nowy pomysł na skrócenie kolejek do lekarzy

Źródło:
TVN24

Przed wieczornymi głosowaniami w Sejmie doszło do burzliwej wymiany zdań na temat paktu migracyjnego. Podczas dyskusji posłanka PiS Anna Gembicka recytowała przerobiony wiersz Jana Brzechwy. Wystąpienie skomentował marszałek Szymon Hołownia.

Posłanka wierszem uderza w Tuska. Hołownia: szykuje nam się zespół do spraw poezji ambitnej

Posłanka wierszem uderza w Tuska. Hołownia: szykuje nam się zespół do spraw poezji ambitnej

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny podniósł kwestię swojej ewentualnej trzeciej kadencji w Białym Domu. Wspomniał o tym na czwartkowym wydarzeniu w Białym Domu, pytając zebrane osoby, czy powinien ponownie kandydować na urząd prezydenta, co zostało entuzjastycznie przyjęte przez zgromadzonych. Amerykańska konstytucja nie przewiduje możliwości sprawowania urzędu po raz trzeci - napisał dziennik "Washington Post".

Trump mówi o trzeciej kadencji. Konstytucja tego nie przewiduje

Trump mówi o trzeciej kadencji. Konstytucja tego nie przewiduje

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu rozpocznie proces zwalniania pracowników - podał Departament Obrony USA. Przyjmowanie nowych zostanie wstrzymane. Z Pentagonu ma odejść 5400 osób.

Sekretarz obrony "odtłuszcza" Pentagon. Ruszają masowe zwolnienia

Sekretarz obrony "odtłuszcza" Pentagon. Ruszają masowe zwolnienia

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Bardzo przepraszam wszystkich za moje wczorajsze zachowanie. Oddaję się do dyspozycji klubu. Starałem się sumiennie wykonywać obowiązki posła, ale przegrywam z chorobą alkoholową" - napisał w oświadczeniu poseł Ryszard Wilk z Konfederacji. Dodał, że jego "kolejnym krokiem będzie terapia i podanie się leczeniu". PAP dowiedziała się później, że partia zawiesiła Wilka na czas nieokreślony.

Poseł Wilk przeprasza i pisze o chorobie alkoholowej. Został zawieszony w partii

Poseł Wilk przeprasza i pisze o chorobie alkoholowej. Został zawieszony w partii

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W sobotę prezydent Andrzej Duda przyleci do Waszyngtonu i spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem - ustaliły nieoficjalnie "Fakty" TVN.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Andrzej Duda poleci do USA. Spotka się z Trumpem

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Andrzej Duda poleci do USA. Spotka się z Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Piosenkarka Grimes zaapelowała do Elona Muska, swojego byłego partnera, by zareagował na "kryzys medyczny" ich dziecka. W kolejnym wpisie wyjaśniła, że miliarder "nie chce odpowiedzieć na SMS-y, maile i opuścił wszystkie spotkania", zaś dziecko "będzie cierpieć na dożywotnie upośledzenie, jeśli on nie odpowie". Jej wpisy zniknęły później z platformy X, której właścicielem jest Musk. Internauci sugerowali, że zostały zablokowane. Później Grimes oświadczyła: "Usuwam je teraz, bo jeśli są objęte blokadą i nie wywołują żadnej reakcji, to jest to po prostu medialny cyrk kosztem dzieci".

"To pilne, Elon". Była partnerka Muska apeluje w sprawie ich dziecka

"To pilne, Elon". Była partnerka Muska apeluje w sprawie ich dziecka

Źródło:
tvn24.pl, New York Post

Policja w Monachium poinformowała o rozwiązaniu zagadki tajemniczych naklejek z kodami QR na miejskich cmentarzach. Według lokalnych mediów rozmieściła je firma ogrodnicza. Koszt usunięcia naklejek może wynieść nawet około 500 tysięcy euro - szacują władze.

Tajemnicze kody QR na setkach nagrobków. Policja rozwiązała zagadkę

Tajemnicze kody QR na setkach nagrobków. Policja rozwiązała zagadkę

Źródło:
The New York Times, Der Spiegel

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Wynika z niej, że w części kraju pojawią się marznące opady, które mogą spowodować powstanie gołoledzi. Sprawdź, gdzie może zrobić się ślisko.

Tu może zrobić się ślisko. Prognoza zagrożeń IMGW

Tu może zrobić się ślisko. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Ile węgla zużywają Chiny? Od kiedy Westerplatte należy do Polski? Jak długo trwa sojusz polsko-amerykański? Praca fact-checkera podczas kampanii wyborczej bywa wyzwaniem, bo nie zawsze fakty pomagają w rozumieniu przekazów kandydatów.

Jak Karol Nawrocki Westerplatte do Polski przywracał

Jak Karol Nawrocki Westerplatte do Polski przywracał

Źródło:
Konkret24