Odpady

Odpady

Władze Goleniowa mówią o wizji śmieciowego kłopotu, radni o precedensie w skali kraju. Z miasta od wczoraj nikt nie wywozi odpadów. Skończyły się pieniądze, śmieciarki przestały jeździć. O trudną sytuację obwiniają się wzajemnie radni i burmistrz. Łukasz Wieczorek.

W warszawie i tam, gdzie opłaty za wywóz śmieci uzależniono od zużycia wody, będzie taniej. Sejm zdecydował, że będzie to maksymalnie 150 złotych miesięcznie. Dla mieszkańców to dobra wiadomość, ale dla samorządów trudna. Łukasz Wieczorek.

Jest szansa, że rachunki za śmieci w Warszawie będą niższe? Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność tak zwanej uchwały śmieciowej rady miasta - chodzi o przepisy, które powiązały opłaty ze zużyciem wody. Jednocześnie Sejm przegłosował ustawę, która wyznacza górny limit opłaty za śmieci. Łukasz Wieczorek.

Kosz na śmieci czasami zmienia się w wylęgarnię wszystkiego, co się rusza. Szczególnie pojemnik z odpadami biodegradowalnymi. Segregować trzeba, ale mądrze. Reporter Łukasz Wieczorek rozpoczął dochodzenie w tej sprawie.

Od 1 lipca mieszkańcy podbiałostockiej gminy Choroszcz mają płacić za odbiór odpadów od osoby, a nie od metraży lokali. Jako że władze wciąż jeszcze nie zaproponowały programu osłonowego dla dużych rodzin, w wielu przypadkach oznacza to duże podwyżki. Rzeczniczka burmistrza twierdzi, że nie było wyboru, bo inny sposób pobierania opłat zanegowała Regionalna Izba Obrachunkowa.