Łódź

Łódź

Kierowcy jadący chodnikiem albo pod prąd? W centrum Łodzi, gdzie zainstalowano nowe spowalniacze drogowe, taki obrazek nikogo nie dziwi. Spowalniacze zajmują tylko część pasa ruchu, dlatego wielu kierowców próbuje je ominąć.

Jan Morawiec biega od 60 lat. W tym czasie wielokrotnie bił rekord Polski w różnych kategoriach i dystansach. Sukcesów mu ciągle mało. Za tydzień pobiegnie w rozpoczętych właśnie mistrzostwach świata seniorów w Brazylii. Będzie tam najstarszym biegaczem.

Pięć lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci noworodka grozi Andrzejowi M., ordynatorowi oddziału ginekologiczno-położniczego ze skierniewickiego szpitala. Według prokuratury dziecko urodziło się martwe, bo zbyt późno wykonano cesarskie cięcie.

- Tutaj się urodziłeś, i tu masz umrzeć - mówi pani Wiesława, żona Kazimierza Błaszczaka, który chce lecieć na Marsa. Odważny emeryt z Wieruszowa jednak umierać na Ziemi nie planuje. Resztę życia chce spędzić na czerwonej planecie. - Żonę jeszcze zdążę przekonać - mówi.

W przeciągu tygodnia w Łodzi doszło do dwóch tragicznych wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. W miniony weekend potrącony na przejściu zginął 10- letni chłopiec i 63- letnia kobieta. Tydzień wcześniej w podobnych okolicznościach życie stracił 19- latek, a dwie inne osoby zostały ranne. Ministerstwo zapowiada zmiany w prawie, do dialogu włączyli się też politycy.

Sąd aresztował na trzy miesiące 35-letniego Łukasza J. Romska rodzina rozpoznała go jako mężczyznę, który podpalił kawałek tkaniny, żeby pokazać co w przyszłości może spotkać Romów. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie gróźb karalnych ze względu na przynależność narodową. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Mogli oszukać kilkadziesiąt osób w całej Polsce - mówi policja. Mowa o pięciu mężczyznach, zatrzymanych w ubiegłym tygodniu, którzy mieli udawać komorników i oferować sprzedaż samochodów w bardzo atrakcyjnych cenach. Zatrzymani usłyszeli zarzut oszustwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 8 lat więzienia.

Nowoczesny system pozwala osobom niewidomym na swobodne poruszanie się po Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi. Działa dzięki specjalnym odbiornikom instalowanym do lasek niewidomych. Każdy zwiedzający otrzymuje też słuchawki i audioprzewodnik.

Jak łódzkie kamienice widzieli ich architekci? Czy bardzo różniły się od tego, co możemy widzieć dzisiaj? Za pomocą kilku kliknięć można wrócić do okresu największego rozkwitu miasta. W internecie można za darmo oglądać oryginalne plany prawie wszystkich kamienic z ul. Piotrkowskiej.