Szóstoklasiści z całej Polski dostali dziś arkusze egzaminacyjne, ale w Łodzi nie jest to tylko formalność "do odhaczenia". Od uzyskanych wyników zależy, czy uczeń dostanie się do wymarzonego gimnazjum spoza swojego rejonu.
To ma być formalność - w dodatku wymierająca. Egzamin kończący szkołę podstawową odbywa się w tym roku po raz ostatni. Teoretycznie jego wyniki nie mają większego znaczenia dla przyszłości uczniów. Egzaminu nie da się oblać (wystarczy na niego przyjść), a dla każdego ucznia i tak czeka miejsce w gimnazjum.
No, chyba że chodzi o wymarzone, prestiżowe gimnazjum - takie, które znajduje się w innej części miasta. W Łodzi - jak zadecydowali radni - to właśnie wynik dzisiejszego testu ma mieć kluczowe znaczenie, kto zostanie przyjęty.
- Rodzice patrzą na wyniki szkół. W tych najlepszych potrafią być dwie, trzy osoby na miejsce - wyjaśnia dr Aleksandra Piotrowska, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego.
A ponieważ blisko co drugi uczeń w Łodzi stara się o miejsce w innym, niż "swoim" gimnazjum - to wyniki testu będą miały niemałe znaczenie.
Mała matura
- Chciałbym zdobyć co najmniej 38 punktów, żeby się do "trójki" dostać na luzie - mówi przed kamerą TVN24 Kuba, którego spotkaliśmy po wyjściu z egzaminu.
Nie ukrywa, że on - podobnie jak wszyscy rówieśnicy - mocno stresował się przed egzaminem.
- Każdy chce wypaść jak najlepiej - tłumaczył.
- Byłam na bieżąco z materiałem. Kilka zadań zrobiłam i już. Liczę na 100 proc. - uspokaja jego koleżanka, Emilia.
Dwie części
Sprawdzian składa się z dwóch części. Pierwsza z nich trwa 80 minut. W przypadku części uczniów, którym przysługuje wydłużony czas pisania sprawdzianu np. dyslektyków; mają oni na pracę 40 minut więcej.
W tej części sprawdzane jest opanowanie przez szóstoklasistów wiadomości i umiejętności z języka polskiego oraz z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym.
Drugą częścią egzaminu jest test z języka obcego. Do wyboru jest sześć języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski. W tej części wszystkie zadania rozwiązywane przez uczniów będą zadaniami zamkniętymi. Potrwa ona 45 minut, w przypadku dyslektyków - 70 minut.
Najwięcej - ponad 330 tys. uczniów - wybrało język angielski. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki, który chce zdawać blisko 16 tys. szóstoklasistów. Do testu z rosyjskiego zgłoszonych zostało 262 uczniów, z francuskiego - 207, a z hiszpańskiego - 22. Nikt nie wybrał języka włoskiego.
Arkusze sprawdzianu Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować jeszcze we wtorek na swojej stronie internetowej oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Swoje wyniki szóstoklasiści poznają 27 maja.
W ubiegłym roku średni wynik uzyskany na sprawdzianie przez szóstoklasistów z matematyki to 61 proc. możliwych do uzyskania punktów, z polskiego - 73 proc., a z języka angielskiego - najczęściej wybieranego przez uczniów języka obcego - to 78 procent.
Ciągłe zmiany
Sprawdzian dla szóstoklasistów przeprowadzany był po raz pierwszy w 2002 r. Do ubiegłego roku nie był dzielony na części. Miał charakter ponadprzedmiotowy, sprawdzał opanowanie przez ucznia umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Trwał 60 minut.
Obecni szóstoklasiści są drugim rocznikiem, który od I klasy uczy się zgodnie z nową podstawą programową i w związku z tym pisze sprawdzian w formule, którą wprowadzono w ubiegłym roku.
Są też - zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej - ostatnim rocznikiem, który przystępuje do sprawdzianu; od przyszłego roku ma on zostać zlikwidowany. Likwidację sprawdzianu zapisano w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty, przygotowanym przez resort edukacji, który w połowie marca trafił do konsultacji społecznych.
W miejsce sprawdzianu ma być wprowadzony test diagnostyczny, który ma być przeprowadzany na początku I klasy gimnazjum. Nie będzie on jednak obowiązkowy, decyzje o przeprowadzeniu go mają podejmować same szkoły.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: bż/sk / Źródło: TVN24 Łódź/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź