"Wonka". Recenzja nowego filmu z Timothee Chalametem

Źródło:
tvn24.pl
"Wonka" w reż. Paula Kinga
"Wonka" w reż. Paula KingaWarner Bros. Discovery
wideo 2/2
"Wonka" w reż. Paula KingaWarner Bros. Discovery

Świat ekscentrycznego cukiernika Willy'ego Wonki wróci do kin, "Pure Imagination" - piosenka napisana do "Charliego i fabryki czekolady" z 1971 r. - wybrzmi na nowo. Wszystko to za sprawą filmu Paula Kinga "Wonka", który opowiada historię cukiernika przed powstaniem baśniowej fabryki czekolady. Gwiazdorska obsada, zachwycająca warstwa wizualna, zapadająca w pamięć muzyka i momentami absurdalne poczucie humoru sprawiają, że "Wonkę" można jeść garściami, zanurzając się w najlepszej jakości kino rodzinne. Recenzja Tomasza-Marcina Wrony. 

"Come with me and you'll be / In a world of pure imagination" ("Chodź ze mną, a znajdziesz się w świecie czystej wyobraźni" - red.) - śpiewał w 1971 roku niezapomniany Gene Wilder jako Willy Wonka w filmie "Willy Wonka i fabryka czekolady" z 1971 roku w reżyserii Mela Stuarta. Była to pierwsza filmowa adaptacja powieści Roalda Dahla "Charlie i fabryka czekolady". W 2005 roku w kinach pojawiła się ekranizacja autorstwa Tima Burtona z Johnnym Deppem jako Willym Wonką. To dwie zupełnie różne wersje tej samej opowieści. Dwie różne wersje samego Wonki. Jednak to ta musicalowa pozostaje niedościgniona. To jeden z tych klasyków kina, których nie powinno się ruszać. 

Wyobraźnia pozwala na wiele. Jednak pierwsze informacje o tym, że powstaje kolejny film o słynnym cukierniku, wzbudziły obawy, że będzie to… piękna katastrofa. Czy naprawdę potrzebny jest kolejny film o ekscentrycznym cukierniku? Czy jest jeszcze coś w tej historii, czego nie znamy lub coś, co mogłoby nas zaskoczyć? W dodatku to przecież dość oczywiste, że kto nie zagrałby Willy’ego Wonki, odruchowo będzie porównywany z Wilderem i Deppem. 

I nagle pojawia się on: Timothee Chalamet w intensywnie burgundowym, welurowym fraku i czekoladowym, nieco zniszczonym kapeluszu. Od pierwszych scen porywa widownię w świat i spektakl będący najlepszym możliwym ucieleśnieniem "czystej wyobraźni", o której śpiewał Wilder. Wszystkie obawy, cały sceptycyzm, że "Wonka" będzie filmem złym, niepotrzebnym, odchodzą w zapomnienie.

Timothee Chalamet w filmie "Wonka" w reżyserii Paula KingaWarner Bros. Discovery

Wytwórnia Warner Bros. (obecnie studio jest częścią Warner Bros. Discovery, właściciela TVN WBD Polska, w tym TVN24), która prawa do postaci kupiła od spadkobierców Dalha w 2005 roku, pomysł na "Wonkę" przekazała właściwym twórcom: trzykrotnie nominowanemu do Oscara producentowi Davidowi Heymanowi ("Pewnego razu… w Hollywood", "Historia małżeńska", "Grawitacja", "Barbie"), reżyserowi i scenarzyście Paulowi Kingowi oraz scenarzyście i aktorowi Simonowi Farnaby'emu. "Wonka" nie jest pierwszym wspólnym filmowym projektem tego tria, współpracowali między innymi przy "Paddington 2". Ponadto, w ostatnich latach każdy z nich wykazywał się niezwykłą wyobraźnią i czasem absurdalnym wręcz poczuciem humoru. King pierwsze nominacje do nagród BAFTA otrzymał za reżyserię seriali komediowych "The Mighty Boosh" i "Zapraszamy na pokład". Farnaby zaś pierwszą nominację do nagrody BIFA otrzymał wspólnie z Julianem Barrattem za debiutancki scenariusz do komedii akcji "Mindhorn". Jest również twórcą absurdalnie zabawnego serialu "Duchy".

"Wonka" w reżyserii Paula KingaWarner Bros. Discovery

"Wonka". O czym jest film?

"Wonka" nie jest po prostu kolejną ekranizacją "Charliego i fabryki czekolady". Zamiast tego otrzymujemy historię poprzedzającą wydarzenia znane z filmów Stuarta czy Burtona. Około 25-letni Wonka, po kilku latach spędzonych na przemierzaniu świata, dociera do Londynu. Przez te lata poszukiwał najróżniejszych składników, aby stworzyć najlepszą czekoladę na świecie.

Jego fascynacja czekoladą doprowadziła do momentu, w którym rozpoczyna się akcja "Wonki": chce zmierzyć się z eliminującym wszelką konkurencję czekoladowym kartelem i dać światu najlepsze słodkości. Nastawiony życzliwie do świata i ludzi cukiernik zderza się z rzeczywistością, w której "biedni od bogatych zbierają baty, bo tak wygląda świat", jak przypomina mu co jakiś czas Nitka, nastoletnia sierota, z którą w pewnym momencie łączy siły.

Na jego drodze staje również Umpa-Lumpa, niewielki pomarańczowy człowieczek z zielonymi włosami (świetny Hugh Grant), który podążał za Wonką, żeby go "dopaść". Tu postawię kropkę, żeby nie zdradzić zbyt wiele.

Timothee Chalamet i Hugh Grant w filmie "Wonka" w reżyserii Paula KingaWarner Bros. Discovery

"Wonka" - czysta rozrywka w mistrzowskim wydaniu

To dość oczywiste, że najróżniejsze zachwyty skupiać się będą wokół Chalameta. 27-letni aktor stworzył wielowymiarową postać, prezentując nie tylko ogromny talent wokalno-taneczny, ale serwując najróżniejsze emocje. Być może Wonka w jego wydaniu jest zbyt czarujący i urzekający, przez co nie kojarzy się z szalonym cukiernikiem, jakiego stworzyli Wilder czy Depp. Można odnieść jednak wrażenie, że twórcy filmu specjalnie zatrzymali się z fabułą w momencie, w którym Wonka ciągle wierzy w ludzkie dobro i nie przestał jeszcze marzyć.

"Wonka" to nie tylko Chalamet, bo w obsadzie znalazło się grono wybitnych aktorek i aktorów. A każdy z nich wnosi swój koloryt, swoją wrażliwość i wyobraźnię. Trudno wymienić ich wszystkich, ale z całą pewnością uwagę przykują postaci stworzone przez: Olivię Colman, Hugh Granta, Sally Hawkins, Keegana-Michaela Keya, Rowana Atkinsona, Matta Lucasa, Jima Cartera, Calah Lane, Patersona Josepha. 

Zdjęcia autorstwa Chunga Chung-hoona, scenografia Nathana Crowleya i kostiumy Lindy Hemming tworzą wspólną, konsekwentną całość, która sprawia, że wizualnie "Wonka" jest filmem zachwycającym. Udało się im urzeczywistnić "czystą wyobraźnię". Wykorzystane zostały najróżniejsze zabiegi artystyczne, cytaty estetyczne (chociażby ze świata filmowego Wesa Andersona czy Tima Burtona). Wszystko to świetnie koresponduje z wyobrażeniem fabryki czekolady, znanym z filmu Stuarta. Już sama stylizacja Wonki przypomina tę z 1971 roku, ale nie jest jej wierną kopią.  

"Wonka" wymyślony został jako film w pełni rozrywkowy, rodzinny. Nie wnosi nic nowego do historii samego cukiernika, nie zgłębia jego złożoności - ale przecież nie o to chodzi. "Wonka" niczym ciepły, patchworkowy koc, precyzyjnie uszyty został z tego, co w musicalu scenicznym i filmowym najlepsze. Wielowątkowa, chociaż dość prosto skonstruowana historia, opowiedziana została w najlepszy możliwy sposób, unikając popadania w banał. Nie przesadzam, bo jest to film na wskroś bardzo brytyjski. A Brytyjczycy niejednokrotnie udowadniali, że potrafią z pozoru banalnych, ckliwych historii, tworzyć najlepsze kino rozrywkowe. "To właśnie miłość" czy "Notting Hill" - to pierwsze z brzegu przykłady.

Olivia Colman w filmie "Wonka" w reżyserii Paula KingaWarner Bros. Discovery

"Nie mogę przestać, wciąga mnie taniec"

Musicalowy aspekt filmu Kinga zasługuje na osobne słowa uznania. Twórcy "Wonki" odrobili lekcje z historii musicalu w kinie i w teatrze, oddając widowni "list miłosny", formę hołdu najlepszym hollywoodzkim (i nie tylko) produkcjom musicalowym. Jest w nim coś przyjemnie przypominającego musicale przełomu lat 60. i 70.

- Nie mogę przestać, wciąga mnie taniec - rzuca kilkukrotnie grany przez Granta Umpa-Lumpa. Te słowa bardzo dobrze oddają klimat muzyczny całego filmu. Na długo po seansie w głowie rozbrzmiewa nie tylko "Pure Imagination", ale również inne piosenki czy fragmenty ścieżki muzycznej. Muzykę skomponował Joby Talbot (twórca muzyki między innymi do "Autostopem przez galaktykę"), a współtwórcą piosenek jest Neil Hannon, którego piosenki bądź wykonania pojawiały się m. in. w "Amelii", "Dziewczynach", "Autostopem przez galaktykę", "Technicy-magicy", "Doktor Who" czy "Holy Motors", 

Z uważnością i szacunkiem twórcy "Wonki" nawiązują do szeregu najciekawszych produkcji musicalowych ostatnich dekad. Bez problemu można wyłapać nawiązania do m.in. "In The Heights" "Lakieru do włosów", "La La Land", "Moulin Rouge!", "Olivera" czy "Króla rozrywki". Być może "Wonka" nie jest aż tak przełomowy jak te wcześniej wymienione, ale podobnie jak w nich, muzyka porywa i sprawia, że odruchowo chce się tańczyć. I nie ma w tym nic złego.

"Wonka" w reż. Paula Kinga w kinach od 14 grudnia. 

"Wonka" w reż. Paula Kinga
"Wonka" w reż. Paula KingaWarner Bros. Discovery

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros. Discovery

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr. Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

W wyniku pożaru doszczętnie spłonęły cztery piętra budynku instytutu badań technicznych Płatan w miejscowości Friazino pod Moskwą - podała rosyjska propagandowa agencja RIA Nowosti, powołując się na źródła w służbach ratunkowych. Pożar wybuch po godzinie 14 czasu moskiewskiego. Na nagraniach, publikowanych przez kanały na Telegramie, było widać uwięzionych w budynku ludzi, czekających na pomoc. Agencji TASS podała, że w wyniku pożaru zginęły dwie osoby. Według innych źródeł, nie żyje co najmniej siedem osób.

Pożar w instytucie badawczym pod Moskwą. "Doszczętnie spłonęły cztery piętra"

Pożar w instytucie badawczym pod Moskwą. "Doszczętnie spłonęły cztery piętra"

Źródło:
Msk1, tvn24.pl, TASS, RIA Nowosti, PAP

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

"Przedterminowe wybory parlamentarne we Francji "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie" - pisze w poniedziałek "Financial Times". Faworytem wyścigu jest skrajna prawica, tuż za nią znajduje się radykalna lewica, co może zdestabilizować kraj oraz całą Unię Europejską - oceniono.

Wybory, które "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie"

Wybory, które "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie"

Źródło:
PAP

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy "kłopot natury politycznej" z kolejną, czwartą edycją Funduszy Norweskich. Związany jest z postawą Węgier - powiedziała w poniedziałek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Źródło:
PAP

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła przeprowadził kontrolę w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga". Fundacja za ponad dwa miliony złotych od byłego ministra edukacji Przemysława Czarnka kupiła dom z ogrodem. Czy jest tam prowadzona działalność związana z edukacją? To właśnie postanowił sprawdzić senator Wcisła.

"Ślady po jakiejś libacji". Senator z kontrolą w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga"

"Ślady po jakiejś libacji". Senator z kontrolą w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga"

Źródło:
TVN24

W weekend w stanach Dakota Południowa, Iowa i Minnesota po ulewach wylały rzeki. Doszło do powodzi, w wyniku której zginęła co najmniej jedna osoba. Zalanych zostało wiele domów.

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

Źródło:
AP, BBC, tvnmeteo.pl

Japonka i jej dziecko zostali ranieni przez napastnika, prawdopodobnie nożem, w chińskiej miejscowości Suzhou - podał publiczny nadawca NHK. Przekazał też, że doszło do tego podczas ataku na autokar japońskiej szkoły. Matka i dziecko odnieśli niegroźne obrażenia i trafili do szpitala.

Atak w Chinach na autokar japońskiej wycieczki. Ranieni matka i jej dziecko

Atak w Chinach na autokar japońskiej wycieczki. Ranieni matka i jej dziecko

Źródło:
Reuters, Nippon

Chiński rząd zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla polskich obywateli. Poinformowano o tym w poniedziałek po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą kraju Xi Jinpingiem w Pekinie. - Te procedury już zostały w tej chwili uruchomione, więc sądzę, że możemy się spodziewać tego, że już w najbliższych dniach ten ruch bezwizowy stanie się faktem - oświadczył Duda na konferencji.

Chiny znoszą wizy krótkoterminowe dla Polaków

Chiny znoszą wizy krótkoterminowe dla Polaków

Źródło:
PAP, TVN24

Łukasz Kmita, poseł Prawa i Sprawiedliwości i były kandydat na prezydenta Krakowa, po raz drugi przegrał wybory w sejmiku wojewódzkim. Chociaż PiS ma tam większość, to nie jest w stanie wybrać nowego marszałka ze swoich szeregów – nie wszyscy radni popierają kandydata wystawionego przez Jarosława Kaczyńskiego. Łukasz Kmita w rozmowie z naszym reporterem mówi o "pomyłce" i "zdradzie ideałów". Do sytuacji PiS-u w Małopolsce, nie szczędząc ostrych słów pod adresem kolegów z partii, odniósł się także poseł Ryszard Terlecki.

Był jedynym kandydatem na marszałka, miał większość i przegrał. "Ktoś celowo doprowadza do kryzysu"

Był jedynym kandydatem na marszałka, miał większość i przegrał. "Ktoś celowo doprowadza do kryzysu"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Rejonowa w Gorzowie Wielkopolskim przekazała, że przeprowadzona dzisiaj sekcja zwłok 19-dniowego chłopca wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci były obrażenia czaszkowo-mózgowe, powikłane obrzękiem i śmiercią mózgu. Rodzice usłyszeli już zarzuty znęcania się nad osobą nieporadną i spowodowania ciężkich obrażeń, które doprowadziły do śmierci dziecka. Nie przyznali się do winy, zostali aresztowani na trzy miesiące.

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-dniowego chłopca z Gorzowa Wielkopolskiego

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-dniowego chłopca z Gorzowa Wielkopolskiego

Źródło:
tvn24.pl

Co czeka nas w najbliższym czasie w pogodzie? Z każdym dniem będzie coraz cieplej, a w drugiej połowie tygodnia temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Spodziewamy się również gwałtownych zjawisk pogodowych. Podczas burz w niektórych regionach będzie ulewnie padać.

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

73-letnia brytyjska księżniczka Anna doznała lekkich obrażeń i wstrząśnienia mózgu w wyniku niedzielnego wypadku. Przebywa w szpitalu - poinformował Pałac Buckingham.

Wypadek księżniczki Anny. Jest oświadczenie pałacu

Wypadek księżniczki Anny. Jest oświadczenie pałacu

Źródło:
Reuters, PAP

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy wyrok 16 lat więzienia dla Łukasza T., kierowcy miejskiego autobusu, który w lipcu 2021 r. w centrum Katowic przejechał 19-letnią dziewczynę. Odpowiadał za jej zabójstwo i próbę zabicia kilku innych osób, które również znalazły się na jezdni. Obrońca kierowcy wnosił o uniewinnienie. Prokurator domagał się 25 lat więzienia, a rodzina zmarłej - w tym jej ojciec - żądała dożywocia. Wyrok jest prawomocny.

Autobus wjechał w grupę osób, zginęła 19-latka. Kierowca usłyszał wyrok

Autobus wjechał w grupę osób, zginęła 19-latka. Kierowca usłyszał wyrok

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowy prezes Orlenu w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" opowiedział, jakie ma plany wobec koncernu i co go zaskoczyło po objęciu sterów w spółce. - Nie spodziewałem się, że tak wiele osób związanych z polityką będzie pracować w Orlenie - przyznał Ireneusz Fąfara. O dziedzictwie Daniela Obajtka powiedział, że to "coś w rodzaju czebola" - czyli modelu wielobranżowych konglomeratów, które przez długi czas dominowały w gospodarce Korei Południowej.

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Źródło:
PAP

Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa - ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort proponuje, by przekazywać na ten cel co najmniej 0,09 procent PKB rocznie.

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

34-letni Lukas McClish zgubił się w lesie podczas wędrówki. Mężczyznę udało się odnaleźć po dziesięciu dniach dzięki wykorzystaniu policyjnych dronów. Przeżył, ponieważ - jak sam przyznał - pił bardzo duże ilości wody z pobliskich potoków i wodospadów.

Zaginiony turysta odnaleziony po 10 dniach w górach. Przeżył, bo pił dużo wody

Zaginiony turysta odnaleziony po 10 dniach w górach. Przeżył, bo pił dużo wody

Źródło:
CNN, ABC 7 News, NBC News

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nietypowa interwencja strażaków ze Zduńskiej Woli (woj. łódzkie). Uratowali krowę, która ocieliła się w korycie rzeki. Zwierzę nie mogło wydostać się na brzeg i konieczne było użycie ciężkiego sprzętu. Niestety cielę nie przeżyło.

Krowa ocieliła się w rzece i nie mogła wyjść na brzeg

Krowa ocieliła się w rzece i nie mogła wyjść na brzeg

Źródło:
tvn24.pl

Łoś spacerujący po torach i rozpędzony pociąg, jadący prosto na zwierzę. Do mrożącej krew w żyłach sytuacji doszło na kolejowym moście średnicowym w Warszawie. W ostatniej chwili maszynista zdążył wyhamować, a zwierzę, które od kilku dni wymykało się leśnikom, w wróciło w końcu tam, gdzie jego miejsce - do lasu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Źródło:
TVN24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24