Tomasz Knapik nie żyje. Żegnają go artyści, politycy i dziennikarze. "Brzmienia tego głosu nie da się zapomnieć"

Autor:
mbl/az
Źródło:
Facebook, Instagram, Twitter, tvn24.pl
"Czytał Tomasz Knapik". Odszedł jeden z najpopularniejszych lektorów w Polsce
"Czytał Tomasz Knapik". Odszedł jeden z najpopularniejszych lektorów w Polsce"FAKTY" TVN
wideo 2/5
"FAKTY" TVN"Czytał Tomasz Knapik". Odszedł jeden z najpopularniejszych lektorów w Polsce

Tomasz Knapik, znany polski lektor, zmarł w poniedziałek 6 września. W mediach społecznościowych żegnają go artyści, politycy i dziennikarze. "Świat filmu stał się dziś bardzo ubogi", "jego Głos trwa", "panie Tomaszu, dziękujemy za wszystko!" - piszą w internecie.

Tomasz Knapik odszedł w wieku 77 lat. O śmierci znanego polskiego lektora poinformował jego syn Maciej Knapik, reporter "Faktów" TVN. "Był Głosem w naszych domach, naukowcem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Ukochanym Ojcem i Dziadkiem" - napisał dziennikarz na Facebooku. Jak czytamy, Tomasz Knapik od ponad dwóch miesięcy walczył z poważną chorobą, zmarł we śnie, nad ranem.

Tomasza Knapika żegnają raperzy i politycy

Lektora żegnają w mediach społecznościowych aktorzy, artyści, politycy i dziennikarze. Specjalne grafiki stworzyła Matylda Damięcka. Na pierwszej widzimy twarz Knapika oraz legendarne już słowa, które prawdopodobnie każdy słyszał wielokrotnie: "Czytał Tomasz Knapik". Na drugiej grafice Damięcka upamiętniła także Jean-Paula Belmondo, francuskiego aktora, który zmarł tego samego dnia.

Lektora pożegnali też raperzy Peja i Mikser. "Pana głos towarzyszył mi odkąd pamiętam" - napisał Mikser. "Świat filmu stał się dziś bardzo ubogi" - skomentował Peja, udostępniając zdjęcia Knapika oraz Jean-Paula Belmondo. Spotkanie z lektorem wspomina na Instagramie Ewa Drzyzga. Żegnają go politycy. "Panie Tomaszu, dziękujemy za wszystko!", napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przypominając, że głos Knapika można usłyszeć m.in. w komunikacji miejskiej.

Rozpoznawalny głos, znany również z anteny TVN24

Tomasz Knapik był lektorem filmowym i radiowym. Jego głos można było usłyszeć też w reklamach, a od 2008 roku w warszawskiej komunikacji miejskiej. Był lektorem między innymi takich filmów, jak "Dwunastu gniewnych ludzi", pierwsza trylogia "Gwiezdnych wojen", "Nagi instynkt" czy "Terminator". Knapik był też aktorem dubbingowym, m.in. w filmie "Ostatni samotnik" i "Jeż Jerzy". Jego głosem mówi pingwin Skipper w polskiej, dubbingowej wersji serialu "Pingwiny z Madagaskaru".

W latach 2015-20 głos Knapika słyszeliśmy w segmencie "Polska Kronika Faktowa", który był częścią programu "Pamięć absolutna" TVN24. Od marca 2021 roku Tomasz Knapik czytał "Przegląd Krótkich Form" w programie "Nasze 20-lecie". Brał też udział w projektach muzycznych . Można go było usłyszeć na płycie Donatana "Równonoc" czy w utworze Maty "Patoreakcja".

Doktor inżynier Tomasz Knapik z wykształcenia był elektrotechnikiem. Wykładał na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

Autor:mbl/az

Źródło: Facebook, Instagram, Twitter, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości