Sprawa Romana Polańskiego znów w amerykańskim sądzie? Zabiegał o to reżyser

Źródło:
"Variety", Deadline.com, tvn24.pl
Roman Polanski
Roman PolanskiTVN24
wideo 2/13
Roman PolanskiTVN24

Jest szansa na wznowienie sprawy sądowej sprzed 45 lat dotyczącej oskarżenia Romana Polańskiego o zgwałcenie 13-letniej Samanthy Geimer. Prokurator okręgowy hrabstwa Los Angeles George Gascon zgodził się na odtajnienie zapisu przesłuchania Rogera Gunsona, zastępcy prokuratora, który oskarżał Romana Polańskiego w 1977 roku. Prawnicy Polańskiego od dawna domagali się ujawnienia zeznań.

W 1977 roku Roman Polański został aresztowany, zaś akt oskarżenia przeciwko niemu wniósł prokurator Roger Gunson. Reżyser usłyszał wówczas szereg zarzutów: zgwałcenia z użyciem środków odurzających, perwersji, lubieżnego i nieprzyzwoitego aktu płciowego z dzieckiem poniżej 14. roku życia oraz sprzecznego z amerykańskim prawem stosunku seksualnego z osobą nieletnią. Zdarzenie miało miejsce w posiadłości Jacka Nicholsona na Mulholland Drive.

Polański przyznał się do seksu z nieletnią, a rodzina dziewczyny wycofała pozostałe zarzuty, by oszczędzić jej bólu. Reżyser trafił do stanowego więzienia na 90-dniową obserwację, która miała być dla niego karą. Gdy wypuszczono go stamtąd po 42 dniach, zdenerwowało to sędziego Laurence'a Rittenbanda, który - mimo zawartej wcześniej ugody - zaczął publicznie odgrażać się, że "zapuszkuje go na 100 lat". Reżyser, któremu faktycznie mogło grozić nawet 50 lat więzienia, nie czekając na zakończenie procesu, wyjechał najpierw do Wielkiej Brytanii, a później do Francji, w której się urodził i ma francuskie obywatelstwo.

Prokurator zmienia zdanie

Teraz prokurator okręgowy hrabstwa Los Angeles George Gascon ogłosił, że biuro prokuratora zmieniło swoje stanowisko i nie będzie już sprzeciwiać się odtajnieniu przesłuchania Rogera Gunsona z 2010 roku, prokuratora oskarżającego Romana Polańskiego w 1977 roku.

Czytaj też: "Sprawa, w której obrona i ofiara są po tej samej stronie"

Gunson zeznawał wówczas na prośbę prawnika Romana Polańskiego, Harlanda Brauna. Stało się to po tym, jak prokurator pojawił się w filmie Mariny Zenovich "Roman Polański. Ścigany i pożądany". Prośba o ujawnienie zeznań została jednak odrzucona przez sąd w Los Angeles w 2017 roku. Sąd zresztą niejako "z automatu" odrzucał od dekad wszystkie prośby pochodzące od prawników reżysera. Podobnie było z prośbą o możliwość złożenia zeznań bez konieczności przyjazdu do USA.

Korzystne dla Romana Polańskiego zeznania potwierdzają prawdziwość jego informacji, dotyczących "niewłaściwych działań" - jak nazywa je Gunson - sędziego Laurence'a J. Rittenbanda. To one były powodem jego ucieczki ze Stanów Zjednoczonych w 1978 roku, przed ogłoszeniem wyroku.

Od tamtej pory 88-letni dziś Roman Polański mieszka we Francji. Jego powrót do USA skutkowałby natychmiastowym więzieniem.

Roman Polański zabiegał o odtajnienie zeznań prokuratoraShutterstock

Świeżym okiem

W oświadczeniu prokurator George Gascon wyjaśnił, że na jego decyzję o ujawnieniu stenogramu wpłynęła Samantha Geimer, ofiara w sprawie, która od lat zabiega o jej oddalenie. Biuro Gascona opublikowało także list, który otrzymało od Geimer 20 czerwca, w którym prosiła o ujawnienie stenogramu i "przyjrzenie się sprawie od nowa". 58-letnia dziś Geimer dawno wybaczyła Polańskiemu i wielokrotnie apelowała o zaprzestanie ścigania go.

"Uważam, że w interesie publicznym jest niedopuszczenie do ukrycia niewłaściwego postępowania sądu" - napisała Geimer. "Jako ofiara w tym przypadku zasługuję na poznanie całej prawdy" - dodała.

Z kolei doradczyni prokuratora okręgowego Tiffiny Blacknell powiedziała magazynowi "Variety", że sprawa Polańskiego wymaga "świeżego spojrzenia". - Podejrzenia wokół tej sprawy krążą już od 40 lat. Wiele osób podejrzewa, że w jej trakcie doszło do niepożądanych działań. Podzielamy te obawy - oznajmiła.

Stanowisko Rogera Gunsona znane jest publicznie przede wszystkim z głośnego dokumentu Mariny Zenovich "Roman Polański. Ścigany i pożądany". Oskarżył on wtedy sędziego Rittenbanda o pogwałcenie praw polskiego reżysera, zarówno przed jego ucieczką do Europy, jak i później. Podnosił także, że sędzia złamał prawo, odrzucając uzgodnioną ugodę pod wpływem publikacji w brukowcach i chęci zyskania rozgłosu dzięki tej sprawie. Gunson wyznał również, że przełożeni sędziego uniemożliwili odsunięcia go od sprawy.

Czytaj też: Polański przegrał w sądzie proces z Akademią Filmową

Na razie nie wiadomo, czy odtajnienie zeznań Gunsona rzeczywiście doprowadzi do wznowienia sprawy Polańskiego przed amerykańskim sądem. Nie wiadomo też, czy ich treść zostanie upubliczniona. Prawnik polskiego reżysera zdradził jednak, że po zapoznaniu się z orzeczeniem prokuratora Gascona polski reżyser "był zachwycony". Od dawna mówi o tym, że chce pojawić się w Ameryce, by odwiedzić grób żony, zamordowanej w 1969 roku Sharon Tate.

Geimer mu wybaczyła, reżyserowi groziła ekstradycja

W 1993 reżyser zawarł oficjalna ugodę z Samanthą Geimer, która miała otrzymać od niego pół miliona dolarów zadośćuczynienia. Wkrótce kobieta publicznie mu wybaczyła i nieustannie apeluje od tamtej pory o zamknięcie sprawy.

We wrześniu 2009 roku Polański został zatrzymany w Zurychu w Szwajcarii, gdzie przyleciał odebrać nagrodę. Wyglądało na to, że dojdzie do ekstradycji i reżyser zostanie odesłany do Ameryki. Ostatecznie aresztowano go na trzy miesiące, a kolejne siedem spędził w areszcie domowym, w swoim domu w w Gstaad. Szwajcarzy zdecydowali, że jednak nie odeślą go do Ameryki.

To wtedy James Fox napisał głośny artykuł w "Vanity Fair", zauważając, że "to prawdopodobnie jedyna taka sprawa, w której obrona i ofiara są po tej samie stronie: przeciw sędziemu". Czy tym razem rzeczywiście pojawiła się realna szansa na jej zamknięcie?

Autorka/Autor:kob

Źródło: "Variety", Deadline.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Biskup kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W centrum Szczecina wysadzony zostanie schron. Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Jak informuje miasto, może występować hałas oraz lekkie drgania.

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl, gs24.pl

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium