10 dobrych książek pod choinkę. Reportaże, biografie i powieści idealne na prezent

Źródło:
tvn24.pl
Grażyna Torbicka o Nike 2023
Grażyna Torbicka o Nike 2023TVN24
wideo 2/4
Grażyna Torbicka o Nike 2023TVN24

Wielu Polaków deklaruje, że wybiera książkę na gwiazdkowy prezent. Chętnie sięgamy zarówno po beletrystykę, jak i biografie, reportaże, literaturę popularnonaukową czy książki historyczne. Rok 2023 obfitował w zarówno polskie, jak i zagraniczne ciekawe premiery. Co wybrać na świąteczny upominek? Podpowiadamy.

Gdy w ubiegłym roku firma Super Prezenty zapytała Polaków o upominki, które cieszą najbardziej, na pierwszym miejscu znalazł się wspólnie spędzony czas podczas wyjazdu czy wakacji (18,1 proc. respondentów), na drugim uplasowała się biżuteria (17,6 proc.), trzecie miejsce na podium zajęły książki (13,8 proc.). Chętnie sięgamy zarówno po beletrystykę, jak i biografie, reportaże czy literaturę popularnonaukową. Jaką książkę w tym roku wybrać na prezent na Mikołajki albo pod choinkę na Boże Narodzenie? Mamy dziesięć wartych uwagi tegorocznych premier.

Joanna Kuciel-Frydryszak, "Chłopki. Opowieść o naszych babkach"

Po sukcesie książek "Ludowa historia Polski" Adama Leszczyńskiego i "Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa" Kamila Janickiego, Joanna Kuciel-Frydryszak patrzy na polską wieś z kobiecej perspektywy. W "Chłopkach" wiele czytelniczek i czytelników odnajduje nieopowiadaną w rodzinach historię własnych przodków. Autorka dociera do licznych świadectw, pamiętników, kronik, z wieloma potomkiniami tytułowych "chłopek" rozmawia. Obraz, jaki się z tych źródeł wyłania, jest dramatyczny i poruszający. Skrajna bieda i niewolnicza praca przeplata się tu z walką o to, by dziecko posłać do szkół. Brak nadziei miesza się z heroizmem. Są też opowieści o wiejskich zabawach, swatach, weselach czy próbach unowocześnienia domowej kuchni, gdy nawet zupa ogórkowa w przywiązanej do tradycji wsi była odrzucana ze słowami "my nie pany".

Joanna Kuciel-Frydryszak, "Chłopki. Opowieść o naszych babkach", Marginesy 2023

Sam Harris, "Nadając sens. Rozmowy o świadomości, moralności i przyszłości"

Sam Harris - amerykański neurobiolog, filozof, autor bestsellerów, jeden z twórców "nowego ateizmu" - w 2014 roku zainicjował podcast "Making Sense", który stał się światowym fenomenem. Choć w rozmowach z naukowcami, intelektualistami czy filozofami poruszał niełatwe zagadnienia, kolejne odcinki miały miliony słuchaczy. Wśród fanów "Making Sense" są m.in. Anne Applebaum, Richard Dawkins i Ricky Gervais. Książka "Nadając sens” to kilkanaście wybranych rozmów z podcastu. Wśród tematów: natura świadomości i wolnej woli, współczesny ekstremizm, ryzyko egzystencjalne, odległa przyszłość ludzkości. Harris wierzy, że nasz ogląd rzeczywistości determinuje sposób, w jaki postępujemy. We wstępie pisze: "Sądzę, że większość zła na świecie jest wytworem nie czynów złych ludzi, ale czynów dobrych ludzi powodowanych złymi ideami". Autor "Nadając sens" często chadza pod prąd powszechnie obowiązującym przekonaniom, rzuca inne światło na kwestie traktowane jako oczywiste. Wierzy w siłę dobrej rozmowy, przeciwstawia się zacietrzewieniu i "cancelowaniu" ludzi o innych poglądach. "Kiedy kieruje nami prawdziwa ciekawość oraz zasada życzliwości, każdy ludzki problem można rozwiązać", przekonuje.

Sam Harris, "Nadając sens. Rozmowy o świadomości, moralności i przyszłości", przełożyła Aleksandra Paszkowska, Filia 2023

Michał Lubina, "Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium" 

Michał Lubina, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, naukowiec i podróżnik, autor książki "Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin", tym razem proponuje spojrzenie na Państwo Środka z perspektywy jego pograniczy. Stamtąd - jak przekonuje - można zobaczyć Chiny zupełnie inaczej niż wyglądają z Pekinu czy Szanghaju. Tytułowy obwarzanek to zarówno "kresy wewnętrzne, jak i zewnętrzne". Odbudowując imperium, Chińska Republika Ludowa podporządkowała sobie Mandżurię, Mongolię Wewnętrzną, Ujgurię, Tybet, Hongkong i Makau. Broni się Mongolia Zewnętrzna i Tajwan. "Chiny dokonały fenomenalnego skoku cywilizacyjnego, wyciągając z biedy setki milionów ludzi i stając się drugim supermocarstwem globu. Obecnie zaś zmierzają do 'wielkiego odrodzenia narodu chińskiego', czyli zajęcia należnego im, ich zdaniem, centralnego miejsca na świecie" - pisze Michał Lubina. Autor ukazuje specyfikę chińskiego imperializmu, który od rosyjskiego różni się "stylem". Wojnę Państwo Środka traktuje jak ostateczność, stawia na inne metody: dyplomację, podstęp, przekupstwo, "kradzież historii". Na rubieżach widać to szczególnie.

Michał Lubina, "Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium", wydawnictwo Szczeliny 2023

Ann Marks, "Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii"

Vivian Maier (1926-2009), niania fotografka, której prace odkryto w schowku w Chicago, pobudziła wyobraźnię ludzi na całym świecie mistrzowskimi obrazami i życiem pełnym tajemnic. Zanim pośmiertnie zyskała międzynarodową sławę, tak głęboko pogrzebała swoją przeszłość, że nawet rodziny, z którymi mieszkała, niewiele o niej wiedziały. Nikt nie był w stanie powiedzieć, gdzie się urodziła i wychowała, kim byli jej rodzice, czy miała rodzeństwo, czy była z kimś w związku, dlaczego zaczęła fotografować i co ją powstrzymało przed dzieleniem się swoim talentem z innymi. Autorka książki o Vivian Maier, Ann Marks zyskała dostęp do osobistych zapisków fotografki i archiwum zawierającego 140 tysięcy zdjęć (400 trafiło do książki).

"Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii" to historia kobiety, która została odrzucona przez rodziców, nadużywała substancji psychoaktywnych, doświadczyła przemocy, zmagała się z chorobami psychicznymi, ale żyła na własnych warunkach. Jej tworzone w ukryciu portfolio zdjęć jest przepełnione emocjami, autentycznością i człowieczeństwem. Ann Marks ukazuje portret niezwykle inteligentnej, empatycznej i natchnionej artystki - kobiety tak utalentowanej i twórczej, że jej dorobek stał się jednym z największych fotograficznych odkryć ubiegłego stulecia.

Ann Marks, "Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii", przełożył Tomasz Macios, Znak Literanova 2023

Ann Patchett, "Tom Lake" 

"New York Times" w recenzji tej książki zauważa, że "jak anioł stróż na niebie, Antoni Czechow unosi się nad tą historią". "Guardian" pisze, że to pozycja dla osób oczekujących od literatury, że będzie podnosić na duchu. Jest tu wiśniowy sad, hamak w ogrodzie i skrzypiąca huśtawka na werandzie, zapach ziół i pieczonej szarlotki. Narratorką opowieści jest Lara, matka trzech młodych kobiet. Emily w przyszłości ma prowadzić farmę owocową, Maisie jest weterynarzem, a Nell studentką. Covid-19 sprawia, że razem mieszkają w domu na wsi. Wspomnienia matki o jej młodzieńczej miłości przeplatają się z codziennym życiem wypełnionym zbiorami owoców, pieczeniem ciast i domową krzątaniną. Globalna katastrofa rozgrywa się gdzieś daleko, tylko chwilami widać ją na ekranie telewizora. "Rozumiem, że radość jest obecnie niestosowna - mówi Lara - a mimo to czujemy to, co czujemy". 

Ann Patchett, autorka utytułowana i niezwykle popularna w Stanach, daje podpowiedzi, jak żyć w obliczu niepewności. Nie są to rady odkrywcze: szukaj zadowolenia w zwyczajności, naucz się cenić to, co masz. Międzynarodowy sukces tej powieści wskazuje, że jednak warto sobie o tym czasem przypomnieć.

Ann Patchett, "Tom Lake", przełożyła Anna Gralak, Znak Literanova 2023

Wisława Szymborska, "Wiersze wszystkie" 

Z okazji stulecia urodzin Wisławy Szymborskiej w lutym ukazał się pięknie wydany, monumentalny zbiór jej wierszy. Po raz pierwszy wszystkie utwory noblistki - od "Czarnej piosenki", tomiku z lat 40., , który miał być debiutem Szymborskiej, ale został wydany dopiero w 2014 roku, po wydany pośmiertnie, niedokończony "Wystarczy" (2012) plus wiersze dotąd niepublikowane - zostały zebrane w jednym tomie. Już to stanowi o wyjątkowości wydawnictwa. Komentarze prof. Wojciecha Ligęzy, wybitnego znawcy poezji Szymborskiej, pomagają poznawać ten dorobek wraz z bogactwem jego kontekstów i interpretacji.

Wisława Szymborska, "Wiersze wszystkie" , Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2023

Joshua Cohen, "Rodzina Netanjahu. Wspomnienie przelotnego, a w ogólnym rozrachunku zupełnie nieistotnego zdarzenia w historii bardzo sławnej familii"

Recenzenci powieści Joshuy Cohena, która w 2022 roku zdobyła Pulitzera w dziedzinie beletrystyki, podkreślają, że to "naprawdę zabawna książka o naprawdę poważnych sprawach". Powtarza się określenie "brawurowa", "błyskotliwa" i "przewrotna". Joshua Cohen ze swadą żongluje prawdą i fikcją, gdy przedstawia fabularyzowaną wersję wizyty, która naprawdę miała miejsce. Oto na kampus w małym amerykańskim miasteczku przybywa Benzion Netanjahu, jak się kiedyś okaże, ojciec przyszłego premiera Izraela, Benjamina „Bibi” Netanjahu. Na razie jednak jest koniec lat 50., a Bibi ma lat 10.

Ruben Blum, jedyny żydowski członek wydziału Corbin College, ma ocenić aplikację Benziona Netanjahu, izraelskiego uczonego na wygnaniu. Ale niespodziewanie zuchwały historyk inkwizycji zjawia się w domu Blumów w towarzystwie żony i trójki dzieci, a wtedy sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Dwóch mężczyzn dzieli bowiem wszystko. Ruben Blum wyznaje amerykańską ideę postępu. Chcąc się zasymilować, jest niezwykle elastyczny. Benzion z kolei jest zatwardziałym syjonistą, prawdziwie wierzącym, nieugiętym, fanatycznym. Postrzegając historię Żydów jako odwieczną walkę z uciskiem, uważa marzenia Rubena o asymilacji i postępie za przejaw słabości.

Humor i sarkazm przeplata się tu z traktatem filozoficznym. Przy całej rozrywkowości "Rodzina Netanjahu" - zakręcona opowieść o historii, tożsamości i pękniętym na pół żydowskim sercu - pomaga zrozumieć ostatnie wydarzenia w Izraelu.

Joshua Cohen, "Rodzina Netanjahu. Wspomnienie przelotnego, a w ogólnym rozrachunku zupełnie nieistotnego zdarzenia w historii bardzo sławnej familii", przełożyła Aga Zano, Wydawnictwo Agora 2023

Wojciech Jagielski, "Wojna. Antologia reportażu wojennego"

Wśród autorów wybranych do tej antologii przez Wojciecha Jagielskiego są najwięksi pisarze XX wieku: Winston Churchill (polityk, który otrzymał Literacką Nagrodę Nobla), George Orwell, John Steinbeck, Ernest Hemingway, Albert Camus, Gabriel Garcia Marquez, Mario Vargas Llosa. Jest Ryszard Kapuściński i Tiziano Terzani, włoski reporter, dziennikarz i wieloletni korespondent "Der Spiegla" w Azji. Jagielski włączył także dziennikarzy, z którymi sam współpracował: Annę Politkowską, Marie Colvin, Jasona Burke'a, Ahmada Rashida, Kurta Schorka. "Bo choć nigdy nie uważałem się za wojennego korespondenta, dorosłe życie zeszło mi na dziennikarstwie, a ponad dwadzieścia lat na pisaniu wojennych korespondencji" - pisze.

Naoczni świadkowie opowiadają o wydarzeniach, które były kluczowe dla XX wieku - począwszy od wojen burskich poprzez pierwszą wojnę światową, rewolucję październikową, wojnę domową w Hiszpanii, drugą wojnę, upadek komunizmu, 11 września. Obraz naszych czasów, który wyłania się z tych reportaży, nie jest budujący. Wszak wojna - jak napisał Robert Fisk - "to całkowity upadek człowieczeństwa".

Wojciech Jagielski, "Wojna. Antologia reportażu wojennego" , Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2023

Bonnie Garmus, "Lekcje chemii"

Od czasu sukcesu seriali "Gambit królowej" i "Wspaniała pani Maisel", a wcześniej "Mad Men", nie spada zainteresowanie historiami kobiet-pionierek na tradycyjnie męskich arenach przełomu lat 50. i 60. Bohaterka "Lekcji chemii" to jedna z nich. Jest rok 1961. Elizabeth Zott, 30-letnia samotna matka, gwiazda programu kulinarnego dla gospodyń domowych, pogrąża się w coraz większej apatii. Z wykształcenia jest chemiczką, ale - mimo niewątpliwego talentu - jej kariera akademicka okazała się porażką. Wchodząc na męski teren, Zott doświadczyła podważania kompetencji, kradzieży efektów jej pracy, codziennych przejawów mizoginii i molestowania. Ale teraz, korzystając z siły, jaką jest program telewizyjny, inicjuje cichą rewolucję. Opowieść o ubezwłasnowolnieniu kobiet w połowie XX wieku staje się błyskotliwą komedią o rewanżu. Elizabeth spokojnie, acz stanowczo odmawia bycia kimś mniej niż sobą. 

Bonnie Garmus, "Lekcje chemii", przełożył Marek Cieślik, Marginesy 2023

Shehan Karunatilaka, "Siedem księżyców Maalego Almeidy"

Nagrodzona Bookerem 2022 powieść Shehana Karunatilaki rozgrywa się na Sri Lance w roku 1990 podczas wojny domowej. Maali Almeida - wędrowny fotograf, hazardzista i rozpustnik - zostaje zabity. Gdy jego ciało spoczywa na dnie jeziora Beira, dusza trafia do dziwnego urzędu w zaświatach. Tam Maali dowiaduje się, że ma siedem dni na rozwiązanie zagadki swojej śmierci oraz sfinalizowanie spraw, których za życia nie zamknął.

Jak zauważa "Guardian", powieść kojarzy się z realizmem magicznym Salmana Rushdiego i Gabriela Garcíi Márqueza, ale przywołuje także zjadliwy dowcip "Martwych dusz" Gogola czy "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa. Maali Almeida jest świadkiem brutalności powstań na Sri Lance. Pracując dla gazet i czasopism, ma ambicję robić zdjęcia, "które obalą rządy" i "mogą powstrzymać wojny". Pod literacko bogatą formą, humorem i groteską kryje się rzeczywistość wojny domowej.

Shehan Karunatilaka, "Siedem księżyców Maalego Almeidy", przełożył Mariusz Gądek, Marginesy 2023

Autorka/Autor:Anna Zaleska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

We wtorek parlamentarzyści zostaną poinformowani o masowym naruszeniu danych personelu Ministerstwa Obrony - podała w poniedziałek wieczorem brytyjska stacja Sky News. Według telewizji cyberatak miał zostać przeprowadzony przez Chiny.

Sky News: Cyberatak na brytyjski resort obrony. Stoją za nim Chiny

Sky News: Cyberatak na brytyjski resort obrony. Stoją za nim Chiny

Źródło:
Sky News

Nie żyje Jacek Zieliński, wielki polski kompozytor, muzyk, współtwórca Skaldów - poinformowała w mediach społecznościowych krakowska Piwnica pod Baranami. Jacek Zieliński miał 77 lat.

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Rozumiem działanie prezesa Kaczyńskiego z wystawieniem Daniela Obajtka jako działania profrekwencyjne. Obajtek, jak nikt inny, zadziała na zmobilizowanie elektoratu Platformy Obywatelskiej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Źródło:
TVN24

Wracam do polityki - oświadczył w poniedziałek były prezes TVP Jacek Kurski. Poinformował, że "został przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości". Kurski zasilał bowiem szeregi tej formacji już w przeszłości, ale został z niej wykluczony. Teraz jako kandydat PiS będzie starał się o mandat europosła.

Jacek Kurski: zostałem przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości

Jacek Kurski: zostałem przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

- Trzeba o tym myśleć w kategoriach zagrożenia państwa - tak zwrócenie się sędziego Tomasza Szmydta o azyl na Białorusi komentował w "Tak jest" w TVN24 poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki. - Wygląda na to, że wiedział, że polski wywiad depcze mu już po piętach i nie miał innego wyjścia, tylko zwrócić się do Białorusi o azyl polityczny - powiedział natomiast europoseł PiS Kosma Złotowski.

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

Źródło:
TVN24

Tomasz Szmydt, który uciekł i poprosił o azyl na Białorusi, pozostaje w spisie orzekających sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W najbliższych tygodniach miał się zajmować m.in. sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa państwa.

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Źródło:
PAP

Sędzia Tomasz Szmydt, który miał poprosić o azyl na Białorusi, pracował między innymi w tak zwanej neo-KRS, był również jednym z bohaterów afery hejterskiej. "Marzył, by być niezależnym w tym, co robi" - czytamy w wydaniu kwartalnika "Krajowa Rada Sądownictwa" sprzed ponad dekady. Kim jest sędzia Tomasz Szmydt i co jeszcze o nim wiemy?

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na terenie jednej ze szkół średnich w Łomży 15-letni uczeń został postrzelony z broni pneumatycznej. Trafił do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawcą jest inny uczeń - poinformował TVN24 starszy posterunkowy Konrad Karwacki z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Źródło:
TVN24

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch policjantów i biegły weszli w poniedziałek do krakowskiego Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego. Jest to związane ze śledztwem prowadzonym w związku z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. W TVN24 ujawniliśmy nagranie, na którym widać lekarza podłączonego do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów. Miał zażywać silnie uzależniające środki.

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Źródło:
TVN24

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita przepadł w poniedziałkowym głosowaniu na nowego marszałka województwa małopolskiego. Nie uzyskał wymaganej większości głosów, choć był on rekomendowany przez PiS, które w sejmiku ma większość. Co więcej, był jedynym zgłoszonym kandydatem.

Rekomendowało go PiS, które miało w sejmiku większość. Jedyny kandydat na marszałka i tak przepadł

Rekomendowało go PiS, które miało w sejmiku większość. Jedyny kandydat na marszałka i tak przepadł

Źródło:
PAP

Izraelski gabinet wojenny jednogłośnie zatwierdził kontynuowanie operacji w Rafah na południu Strefy Gazy, by "wywrzeć presję na Hamas" - poinformowało w poniedziałek biuro premiera Benjamina Netanjahu. Media donoszą o trwającym bombardowaniu Rafah.

Izrael kontynuuje ostrzał "ostatniego bastionu Hamasu"

Izrael kontynuuje ostrzał "ostatniego bastionu Hamasu"

Źródło:
PAP

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Ma trafić do więzienia.

Były poseł PiS skazany na więzienie

Były poseł PiS skazany na więzienie

Źródło:
PAP

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Około 40 osób brało udział w bójce na Placu Wolności w Głownie (Łódzkie). Policja, która pojawiła się na miejscu, nikogo już jednak nie zastała, a film, który pojawił się w sieci, zniknął. Władze miasta poprosiły o zwiększenie liczby patroli i zapowiedziały, że powstanie nowoczesny monitoring.

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć mogą opady gradu. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie na południu kraju. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Niebezpiecznie na południu kraju. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Poniedziałek przyniósł części kraju gwałtowną aurę. Pojawiły się burze, którym towarzyszył silny wiatr. Na Pomorzu wiało tak mocno, że drzewo spadło na tory. Konieczna była interwencja strażaków. Materiały z burzowego poniedziałku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Drzewo spadło na tory. Gwałtowne burze w Polsce

Drzewo spadło na tory. Gwałtowne burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska", "okazja do odwrócenia losu" i konsekwencja "bardziej prounijnego kursu" Polski - tak europejskie media komentują decyzję Komisji Europejskiej o zakończeniu procedury z artykułu 7 przeciwko Polsce.

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

Źródło:
Politico, Reuters, Euronews, Financial Times, tvn24.pl

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kuba Wojewódzki zdradził, kto wystąpi w kolejnym odcinku jego show. We wtorek na jego kanapie zasiądą aktor Michał Czernecki i influencerka Julia Żugaj. Start punktualnie o godzinie 22.40 w TVN i w Playerze. 

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Źródło:
TVN24.pl

Już w najbliższą sobotę w szwedzkim Malmö odbędzie się 68. finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Poprzedzą go dwa półfinały. Te odbędą się we wtorek, 7 maja, i w czwartek, 9 maja. Podczas nich wszystkich widzowie będą mogli głosować na swoje ulubione piosenki. Które z nich są obecnie najpopularniejsze?  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Źródło:
TVN24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24