Oscary 2020 już niebawem przejdą do historii. Ponad trzygodzinna ceremonia to nie tylko docenienie najlepszych twórców filmowych, ale również część ogromnej machiny finansowej. Ten rozmach najlepiej oddają liczby.
Na portalu tvn24.pl o północy z niedzieli na poniedziałek rozpoczynamy relację na żywo z 92. gali wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
92. ceremonia wręczenia Oscarów po raz 19. odbędzie się w Dolby Theatre, który zgromadzi około 3400 osób.
Drugi rok z rzędu i trzeci raz w historii święto kina nie będzie miało swojego gospodarza. Akademia sięgnęła po takie rozwiązanie w zeszłym po kontrowersjach wokół Kevina Harta. Po przypomnieniu mu jego homofobicznych wypowiedzi i postów w mediach społecznościowych komik zrezygnował z powierzonej mu roli. Akademia w tym roku tłumaczy się potrzebą skrócenia czasu trwania gali. Według wstępnych zapowiedzi ceremonia w tym roku ma trwać poniżej 200 minut. Dla porównania najdłuższy oscarowy wieczór trwał 263 minuty (2002 rok) - najkrótszy 100 minut (1959 rok).
W tym roku - podobnie jak w poprzednich dwóch latach - koszt produkcji ceremonii zamknie się w kwocie 44,4 mln dolarów. Stacja ABC, która w tym roku transmituje galę, zarobi około 149 mln dolarów. Według magazynu "Forbes" Los Angeles zarobi na Oscarach około 130 mln dolarów.
Czerwony dywan w rzeczywistości nie jest czerwony. Jego kolor określany jest jako "Academy Red", a jego specyfika jest tajemnicą. Eksperci wskazują, że najbliżej mu do burgunda.
Dywan wart 24,7 tys. dolarów, ma powierzchnię przekraczającą 1500 m kw. Jego instalacja zajmuje 900 roboczogodzin, a kilkanaście rolek przywożonych z Dalton w stanie Georgia rozkłada 18 pracowników.
Cztery kilogramy szczęścia
O co tyle zachodu? Nominowani walczą o statuetkę ważącą prawie cztery kilogramy. Średnica podstawy Oscara wynosi 13,3 cm, a jej wysokość to blisko 35 cm. Wartość Oscara pokrytego 24-karatowym złotem wynosi około 400 dolarów. Jednak wartość sentymentalna jest bezcenna. Zwycięzcy w kategoriach najlepsza aktorka i najlepszy aktor mogą liczyć na gaże o 20 procent wyższą przy kolejnym filmie.
Nagrody wręczane są w 24 kategoriach. Wśród kandydatów do Oscara znalazł się polski film "Boże Ciało" Jana Komasy. Jest to czwarta nominacja dla Polski w kategorii najlepszy film międzynarodowy od 2010 roku. W tym czasie jedynie Dania zdobyła o jedną nominację więcej. "Boże Ciało" jest jednym z 93 filmów, które zgłoszone zostały do Akademii w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
Nawet najlepszy film nie ma szans na zauważenie bez odpowiedniej kampanii promocyjnej. Co roku na oscarowy lobbing przeznacza się około 100 milionów dolarów. 12,5 tysiąca dolarów kosztuje przygotowanie streamingu filmu dla głosujących. Jest to tańsza forma dotarcia do członków Akademii. Rozesłanie kopii filmu na fizycznych nośnikach pochłaniała ponad milion dolarów.
52 rekordowe nominacje
Nominowani w kategorii reżyserskiej oraz aktorskich otrzymali torby upominkowe o szacowanej wartości 225 tysięcy dolarów. Wśród prezentów jest rejs arktyczny, kosmetyki oraz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, jak wypełnianie ust czy peeling chemiczny.
W tym roku w kategoriach aktorskich jedyną przedstawicielką mniejszości rasowych i etnicznych jest Cynthia Erivo, która nominowano za główną rolę w dramacie "Harriet". 33-letnia Brytyjka ma także szansę na statuetkę w kategorii najlepsza piosenka z filmu. Jeśli Erivo wygra, będzie najmłodszą zdobywczynią nagród wszystkich czterech amerykańskich akademii: Emmy, Grammy, Oscara i Tony.
Najczęściej nominowanym do Oscarów żyjącym artystą jest pięciokrotny laureat Nagrody Akademii kompozytor John Williams. W tym roku ma 52. szansę na wygraną. Skoro o muzyce mowa, to warto zauważyć, że po raz jedenasty nominowana została autorka piosenek Diane Warren. Jeżeli nie wygra w kategorii najlepsza piosenka z filmu, będzie najczęściej nominowaną kobietą bez wygranej.
Jako jedyna w kategoriach aktorskich dwukrotnie nominowana jest Scarlett Johansson. Akademicy docenili jej główną rolę w "Historii małżeńskiej" i drugoplanową w "Jojo Rabbit".
Skoro o "Historii małżeńskiej" mowa - po raz pierwszy w historii Oscarów o statuetkę w najważniejszej kategorii walczą dwa filmy, nakręcone przez osoby, które w życiu prywatnym są parą. Noah Baumbach, reżyser "Historii...", od 2011 roku jest partnerem życiowym Grety Gerwig, autorki "Małych kobietek". Co ciekawe, żadne z nich nie otrzymało nominacji w kategorii reżyserskiej. A historia pokazuje, że rzadko najlepszym filmem zostaje ten, którego twórca nie był nominowany w kategorii reżyserskiej. Wiele wskazuje więc na to, że kłótni w domu Gerwig i Baumbacha nie będzie.
Wśród nominowanych za najlepsze główne role aż trzy aktorki wcieliły się w postaci historyczne. Są to: Charlize Theron (zagrała Megyn Kelly, prezenterkę stacji Fox News w "Gorącym temacie"), Renee Zellweger (zagrała Judy Garland w "Judy"), Cynthia Erivo (wcieliła się w Harriet Tubman). Wśród mężczyzn Jonathan Pryce wcielił się w papieża Franciszka w "Dwóch papieżach".
Za reżyserię swoją dziewiątą nominację otrzymał Martin Scorsese. Zdobywca Oscara za reżyserię "Infiltracji" (2007 r.), ma na koncie już dziewięć nominacji w tej kategorii i jest najczęściej nominowanym żyjącym reżyserem. Natomiast drugi rok z rzędu wśród nominowanych reżyserów nie ma żadnej kobiety. Budzi to zdziwienie, gdyż reżyserki w minionym roku stworzyły ponad 10 procent spośród 100 najbardziej kasowych filmów 2019 roku i zdobyły uznanie międzynarodowej krytyki.
Wśród najmocniejszych faworytów wymieniany jest południowokoreański "Parasite" Bonga Joon Ho, który zdobył sześć nominacji w tym w kategoriach najlepszy film oraz najlepszy film międzynarodowy. Jest także jedenastym filmem nieanglojęzycznym wśród nominowanych najlepszych filmów i szóstym, który w tym samym roku jednocześnie znalazł się wśród nominowanych najlepszych filmów i najlepszych filmów międzynarodowych (wcześniej filmów nieanglojęzycznych). Wcześniej były to: "Z" (1969 r.), "Życie jest piękne" (1998 r.), "Przyczajony tygrys, ukryty smok" (2000 r.), "Miłość" (2012 r.) oraz "Roma" (2019 r.). O ile każdy doceniony został Oscarem w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, żaden nie wygrał w najważniejszej kategorii wieczoru.
Oscary 2020 - nominowane filmy
Autorka/Autor: Tomasz-Marcin Wrona
Źródło: tvn24.pl, BBC News, Forbes