Oscary 2020

Oscary 2020

Natalie Portman na niedzielnej gali oscarowej miała na sobie pelerynę z naszytymi nazwiskami reżyserek, które zostały pominięte w tegorocznym wyścigu do nagród Akademii Filmowej. Jej gest spotkał się z wieloma pozytywnymi komentarzami. Jednak aktorka i aktywistka społeczna Rose McGowan skrytykowała Portman, zarzucając jej hipokryzję. Gwiazda "Czarnego łabędzia" postanowiła odpowiedzieć.

Wielka niespodzianka na zakończenie oscarowej gali. "Parasite" jako pierwszy obraz nieanglojęzyczny wygrał w kategorii najlepszy film. Ponadto tryumfował w kategoriach: najlepszy film międzynarodowy, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny.

"Parasite" Bonga Joon Ho został w nocy z niedzieli na poniedziałek nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Statuetki nie otrzymało "Boże Ciało" Jana Komasy.

Południowokoreański film "Parasite" zapisuje się w historii Oscarów jako pierwszy nieanglojęzyczny film, który wygrał w kategorii najlepszy film. "Parasite" zdobył Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy i pokonał między innymi "Boże Ciało" Jana Komasy. Bong Joon Ho otrzymał także nagrodę za najlepszy scenariusz oryginalny oraz za reżyserię. Nagrody aktorskie trafiły do: Renee Zellweger, Joaquina Phoenixa, Laury Dern i Brada Pitta.

"Parasite", "Pewnego razu… w Hollywood" i "1917" - to trzy z dziewięciu filmów z szansą do tytułu najlepszy film, które najczęściej wymieniane są w kontekście najważniejszych nagród oscarowej nocy. Czy wstępne przewidywania werdyktu Oscarów 2020 się sprawdzą? O tym dowiemy się w poniedziałek nad ranem polskiego czasu.

Oscary 2020, czyli doroczna gala wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zbliża się wielkimi krokami. Kto znalazł się na liście nominowanych? Kiedy i gdzie odbędzie się 92. ceremonia wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko to, co warto wiedzieć przed wielkim świętem kina.

Aktorzy i twórcy filmowi, nominowani do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, spotkali się w poniedziałek na tradycyjnym lunchu, gdzie pozowali do wspólnej fotografii. W związku ze zmienionym kalendarzem oscarowym, tradycyjne spotkanie odbyło się w innym niż dotychczas miejscu.

Była wielka radość, teraz potrzebne są wielkie pieniądze, bo sam kunszt twórców niestety nie wystarczy. Udało się "Idzie" Pawła Pawlikowskiego, ale za tym sukcesem stał amerykański gigant medialny. Pytanie, kto stanie za filmem Jana Komasy, bo bez promocji "Bożego Ciała" - o statuetkę Oscara będzie trudno.

Jan Komasa jest dzisiaj w Polsce, obok Wojciecha Smarzowskiego, najbardziej sprawnym warsztatowo reżyserem - powiedział w "Faktach po Faktach" publicysta "Krytyki Politycznej" Jakub Majmurek. Film polskiego reżysera "Boże Ciało" otrzymał nominację do Oscara. Zdaniem krytyka filmowego Tomasza Raczka "Komasie udało się coś, co się bardzo rzadko w polskim kinie udaje". - On zrealizował, wydawałoby się, bardzo prostą zasadę, którą powinien kierować się każdy film, który chce zdobyć światowe powodzenie - dodał.

- Polscy twórcy w obszarze kina mocno stawiają swoje akcenty. To widać nie tylko tutaj lokalnie, ale widać też w świecie międzynarodowej kinematografii. Dlatego uważam, że to jest dobry moment i głęboko wierzę w potencjalny sukces "Bożego Ciała" - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, scenograf i jeden z realizatorów "Zimnej wojny" Marcel Sławiński.