Kultura i styl

Obraz, który namalował Churchill, na aukcji

Kultura i styl

 
M.S. Rau AntiquesTen obraz namalował były premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill

Obraz przedstawiający meczet Katoubia w Marrakeszu, który namalował były premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, dostał w prezencie prezydent USA Franklin Roosevelt w 1943 roku. Po jego śmierci dzieło przechodziło z rąk do rąk, a przez ostatnie 15 lat przeleżało w szafie. Teraz trafia na rynek. Cena to 3 mln dolarów.

 
Obraz ma nie tylko inicjały postawione przez Churchilla, ale i dołączoną tabliczkę z informacją kto jest autorem (fot. M.S. Rau Antiques) 

Wśród wielu talentów Winstona Churchilla był też malarski. Przez ostatnie 50 lat życia namalował 500 obrazów, większość z nich nadal znajduje się w jego posiadłości Chartwell House w brytyjskim hrabstwie Kent, która otwarta jest dla zwiedzających.

Bardzo niewiele z nich pojawiło się na rynku, polityk też rzadko dawał je w prezencie. Dlatego tak wyjątkowy jest obraz "The Tower of Katoubia Mosque", który Churchill podarował swojemu przyjacielowi – prezydentowi USA Franklinowi Rooseveltowi.

Obraz w dowód przyjaźni

Jak podaje portal eXtravaganzi, Brytyjczyk namalował go w 1943 roku, po konferencji aliantów z II Wojny Światowej w Casablance, gdzie panowie spotkali się po raz pierwszy. Po jej zakończeniu wybrali się razem w podróż po kraju, aby m.in. zobaczyć zachód słońca z meczetu Berberów. Roosevelt był tak zauroczony scenerią, że Churchill na pamiątkę namalował dla niego obraz olejny z pokrytymi śniegiem szczytami góry Atlas, na tle której stoi meczet Katoubia w Marakeszu.

Po śmierci Amerykanina praca pozostała w rękach jego rodziny, a potem przechodziła z rąk do rąk różnych kolekcjonerów w USA. Przez ostatnie 15 lat przeleżała w szafie. Teraz sklep z antykami z Nowego Orleanu M.S. Rau Antiques wystawił ją na sprzedaż. Cena to 3 miliony dolarów.

- To rzadka okazja, by mieć na własność dzieło, które namalował wybitny polityk dla drugiego wybitnego polityka w dowód ich przyjaźni – pisze w komunikacie M.S. Rau Antiques.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: M.S. Rau Antiques

Pozostałe wiadomości