Nagroda imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika za 2024 rok. Zobacz wyróżnione materiały

Nagroda im. Dariusza Kmiecika i Marcina Pawłowskiego
Policja zatrzymała Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
Źródło: TVN24

Redakcja TVN24 wręczyła w poniedziałek nagrody w wewnętrznym Konkursie Reporterskim imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach.

Konkurs Reporterski TVN24 - Nagroda im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika jest inicjatywą przyjaciół i współpracowników, którzy w ten sposób chcieli uczcić pamięć obu dziennikarzy TVN24 i TVN. W dziewiątej edycji nagrody przyznano w pięciu kategoriach: News, Reportaż, Relacja reporterska, Operatorskie oko oraz Montaż/Grafika.

Nagroda im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika 2024. Laureaci i finaliści

W kategorii NEWS nagrodzony został Robert Zieliński za tekst: "Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński zatrzymani w Pałacu Prezydenckim".

W finale kategorii NEWS znalazły się również materiały:

- "Operacja 'Jaszczurka'. Złamana płyta z Pegasusa" Macieja Dudy i Łukasza Rucińskiego ("Superwizjer" TVN24)

- "Siła śledztwa" Piotra Świerczka ("Czarno na białym" TVN24)

Siła śledztwa
Dowiedz się więcej:

Siła śledztwa

- "Rozbrojenie propagandy" Piotra Świerczka ("Czarno na białym" TVN24)

Rozbrojenie propagandy
Dowiedz się więcej:

Rozbrojenie propagandy

W kategorii REPORTAŻ (długi materiał dziennikarski/storytelling) nagrodzeni zostali Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik ("Czarno na białym" TVN24) za: "Fuzja (nie)kontrolowana" oraz "Fuzja (nie)kontrolowana. Daniel Obajtek kontra ABW".

Fuzja (nie)kontrolowana
Dowiedz się więcej:

Fuzja (nie)kontrolowana

Finałową trójkę w kategorii REPORTAŻ tworzyły także:

- "Wody czerwone. Ile znaczą słowa Jacka Sasina?" Olgi Orzechowskiej i Filipa Folczaka (TVN24 GO)

- "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" Ewy Galicy ("Superwizjer" TVN24)

Jury tegorocznej edycji konkursu w kategorii RELACJA REPORTERSKA (krótki materiał dziennikarski/relacja live) nagrodziło trzech dziennikarzy: Marcina Wronę ("Fakty" TVN) za relacje z konwencji Partii Demokratycznej w Chicago, Michała Sznajdera (TVN24 BiS) za relacje z USA, w tym relację dotyczącą wycofania się Joe Bidena z wyborów prezydenckich oraz Arletę Zalewską ("Fakty" TVN) za materiały i relacje z USA.

Ruszyła Konwencja Krajowa Partii Republikańskiej. Relacja Marcina Wrony
Źródło: TVN24
Ostatnie 24 godziny wstrząsnęły Ameryką i całym światem. Co wiemy o kulisach decyzji Joe Bidena?
Źródło: Michał Sznajder/Fakty TVN
Mieszkańcy stanów wahających się mówią, co dla nich jest stawką w tych wyborach. "Tu nie chodzi tylko o nasz kraj"
Źródło: Arleta Zalewska/Fakty TVN

W finale kategorii RELACJA REPORTERSKA znalazły się również:

- 14-minutowe wejście na żywo z Sejmu po zatrzymaniu Piotra Wawrzyka - Artur Molęda (TVN24)

Relacja Artura Molędy z Sejmu po zatrzymaniu Piotra Wawrzyka. Nagranie z 17 stycznia 2024 roku
Źródło: TVN24

- Wejścia na żywo w dniu "szturmu" Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego na Sejm wraz z politykami PiS - Sebastian Napieraj (TVN24)

1 Sobieniowski
Posłowie PiS szarpali się z funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej. Szturm został powstrzymany
Źródło: Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

W kategorii OPERATORSKIE OKO jury doceniło Przemka Gosławskiego, Adriana Tylczyńskiego oraz Pawła Filipowicza za zdjęcia lotnicze do reportażu "Strażnicy nieba".

Strażnicy nieba, cz.1
Dowiedz się więcej:

Strażnicy nieba, cz.1

Finalistami w kategorii OPERATORSKIE OKO zostali także:

- Sebastian Napieraj za nagrania "Grzegorz Braun i zgaszenie świec chanukowych"

Grzegorz Braun złapał za gaśnicę i zgasił świecę chanukową
Grzegorz Braun złapał za gaśnicę i zgasił świecę chanukową
Źródło: TVN24

- Grzegorz Tkaczyk za nagranie momentu wręczania przez Antoniego Macierewicza pendrive'a z "nowymi" informacjami o katastrofie smoleńskiej

Miażdżący raport MON nic nie zmienił. Politycy PiS wciąż bronią Antoniego Macierewicza
Źródło: Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

W kategorii MONTAŻ/GRAFIKA nagrodzeni zostali Rafał Drobek oraz Cyprian Stachurski za przygotowanie grafik do studia wirtualnego "Faktów" TVN na czas remontu.

W finale kategorii MONTAŻ/GRAFIKA znaleźli się także:

- Tomasz Polsakiewicz za montaż reportażu "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej"

- Rafał Drobek, Maciej Pychelski i Łukasz Kołodziejski za projekt i realizację wirtualnego studia na potrzeby wyborów prezydenckich w USA - "Czas decyzji - Ameryka wybiera"

0411N369XR PIS DNZ ZALEWSKI
"Czas decyzji. Ameryka wybiera" w TVN24
Źródło: TVN24

Nagroda im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika. Patroni

Marcin Pawłowski (1971-2004) - z redakcją "Faktów" związany był niemal od początku jej istnienia. W lipcu 1997 r. dołączył do powstającego zespołu "Faktów" TVN jako reporter i prowadzący. Zajmował się tematami politycznymi i społecznymi. W 2001 r., po powstaniu TVN24, zaczął prowadzić program "Magazyn 24 godziny".

Relacjonował najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, m.in. pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, Ukrainy czy Izraela, atak terrorystyczny w Stanach Zjednoczonych w 2001 r., Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City w 2002 r. czy wojnę w Afganistanie. Był w studiu, gdy rozpoczęła się wojna w Iraku. W 2002 r. zachorował na nowotwór. Do redakcji wrócił zmieniony fizycznie po półrocznej przerwie.

Nawrót choroby nastąpił w styczniu 2004 r. I chociaż czuł się wtedy już bardzo źle, wrócił do pracy. Ostatni raz na antenie wystąpił 10 września 2004 r. W drugiej połowie listopada stan Marcina Pawłowskiego się pogorszył. Dziennikarz został pochowany na Powązkach 24 listopada 2004 r. Pośmiertnie otrzymał nagrodę Dziennikarz Roku 2004 w plebiscycie Grand Press.

Wciąż jest wzorem dla młodych reporterów
Wciąż jest wzorem dla młodych reporterów. Rocznica śmierci Marcina Pawłowskiego ("Fakty" TVN 20.11.2017)
Źródło: "Fakty" TVN

Dariusz Kmiecik (1980-2014). W nocy z 23 na 24 października 2014 roku dotarła do nas informacja, że Darek zginął w wyniku wybuchu gazu w katowickiej kamienicy, w której mieszkał z rodziną.

Powtarzał, że dziennikarstwo jest nie tylko jego pracą, ale też pasją, jednak początkowo marzył o zawodzie informatyka. Dopiero pod koniec liceum zmienił zdanie i postanowił zdawać na socjologię na Uniwersytecie Śląskim. W 2001 r. - jeszcze w trakcie studiów - odbył praktyki w TVP Katowice. W tym, co robił, był tak dobry, że został reporterem, a później wydawcą. W "Faktach" TVN zaczął pracować w listopadzie 2006 r. Był ekspertem od Śląska, autorem licznych materiałów poświęconych górnictwu, górnikom i ich problemom.

Ale równie mocno pasjonował się himalaizmem czy piłką nożną. Z pieczołowitością relacjonował jedną z najważniejszych i najtragiczniejszych zarazem wypraw polskich himalaistów na Broad Peak. Później przygotował o tym reportaż "Broad Peak, zdobywcy historii". Za reportaż "Artur Hajzer. Subiektywnie" o himalaiście, który zginął na stoku Gaszerbrum I, otrzymał II nagrodę oraz nagrodę publiczności na 11. Krakowskim Festiwalu Filmów Górskich.

W ciągu ośmiu lat pracy w "Faktach" stał się jednym z najlepszych reporterów telewizyjnych w kraju. Dla nas był przede wszystkim kolegą, przyjacielem. Miał 33 lata. W wyniku wybuchu gazu w kamienicy zginęła również jego o rok młodsza żona Brygida Frosztęga-Kmiecik - ceniona i nagradzana dziennikarka - a także ich dwuletni synek Remigiusz.

W styczniu 2015 roku na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prezydent Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie Dariusza i Brygidę Złotymi Krzyżami Zasługi.

Wspomnienie Dariusza Kmiecika
Wspomnienie Dariusza Kmiecika
Źródło: TVN24
Czytaj także: