Trwa światowa kampania "16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na płeć", którą 25 listopada rozpoczął Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. "Bardzo proszę - protestujmy razem przeciwko agresji na całym świecie, przeciwko przemocy, przeciwko nienawiści!!", apeluje Monika Olejnik.
"Głośno przypominam #StopPrzemocy #StopNienawiści", napisała Monika Olejnik na Instagramie. Gospodyni "Kropki nad i" nawiązała tym postem do Międzynarodowego Dnia Przemocy Wobec Kobiet ustanowionego przez ONZ. W sobotę we Włoszech odbyły się wielotysięczne manifestacje z powodu zabójstwa 22-letniej studentki Giulii, która została skatowana przez swojego byłego chłopaka i wykrwawiła się na śmierć po długiej agonii.
Olejnik przypomniała, że piłkarze wszystkich drużyn we Włoszech od lat wychodzą na boisko z wymalowaną czerwoną szminką kreską na twarzy - ten znak ma zachęcić kobiety, by nie bały się mówić o przemocy, której doświadczają. Podziękowała też Kubie Błaszczykowskiemu, który przyłączył się do akcji. "Powtórzę po raz kolejny - bardzo doceniam artystów, aktorki, aktorów i sportowców, którzy mają odwagę i NIE SĄ OBOJĘTNI (…). Bardzo proszę - protestujmy razem przeciwko agresji na całym świecie, przeciwko przemocy, przeciwko nienawiści!!", namawia dziennikarka.
Martyna Wojciechowska o przemocy
O trwającej akcji przypomniała też Martyna Wojciechowska. "PRZEMOC‼️ CO 11 MINUT KOBIETA LUB DZIEWCZYNA ZOSTAJE ZABITA PRZEZ SWOJEGO PARTNERA LUB CZŁONKA RODZINY (dane ONZ). 1 na 3 kobiety doświadczyła lub doświadczy przemocy fizycznej lub seksualnej przynajmniej raz w życiu", napisała na Instagramie prowadząca program "Kobieta na krańcu świata", powołując się na UN Women. Przytoczyła dane Centrum Praw Kobiet, z których wynika, że co roku w Polsce policja notuje 60 tysięcy osób dotkniętych przemocą, w tym aż 52 tys. kobiet. "Te statystyki są mocno zaniżone, bo wciąż wiele osób nie mówi o swoich doświadczeniach głośno. Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest najbardziej rozpowszechnionym naruszeniem praw człowieka na świecie. I ma różne oblicza: fizyczna, seksualna, psychiczna, ekonomiczna", pisze Wojciechowska. Dołączyła jeden z 16 filmów, jaki w ramach kampanii "16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na płeć" wyemitowało Centrum Praw Kobiet. Organizacja codziennie w swoich mediach społecznościowych publikuje nowy film, który zwraca uwagę na wybrany aspekt przemocy i inspiruje do działania.
CZYTAJ TEŻ: Broń dla kobiet, której nie chciał polski rząd - konwencja stambulska weszła w życie w całej UE. Co zawiera?
"16 Dni Przeciwko Przemocy" - co to za kampania
Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, obchodzony 25 listopada, to jednocześnie dzień rozpoczęcia międzynarodowej kampanii "16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na płeć". Kampania została zainicjowana w 1991 roku przez Women’s Global Leadership Institute z USA i do dziś jest przez tę organizację koordynowana. Kampania kończy się 10 grudnia, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Daty nie są przypadkowe - mają symbolizować związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest ich pogwałceniem.
Źródło: TVN24, cpk.org.pl