TVN24 | Kultura i styl

Linda Evangelista domaga się 50 milionów dolarów odszkodowania za "brutalne oszpecenie"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw,
tas
Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Linda Evangelista. Wideo archiwalne
Linda Evangelista. Wideo archiwalne

Linda Evangelista, jedna z najpopularniejszych modelek wszech czasów, pozwała firmę świadczącą zabiegi kosmetyczne. Kanadyjka domaga się 50 milionów dolarów odszkodowania za to, że - jak napisała - została "brutalnie oszpecona".

Linda Evangelista, jedna z najbardziej wpływowych postaci światowego modelingu, złożyła we wtorek pozew do sądu federalnego w Nowym Jorku, w którym domaga się od firmy kosmetycznej 50 milionów dolarów odszkodowania. Supermodelka oskarża firmę świadczącą zabiegi kosmetyczne o zaniedbania i wprowadzającą w błąd reklamę oraz niedoinformowanie swoich klientów o możliwych skutkach ubocznych zabiegu - wyjaśniła w czwartek wieczorem Agencja Reutera. 

W czwartek 56-letnia Evangelista postanowiła publicznie wyjaśnić, dlaczego zniknęła ponad pięć lat temu z życia publicznego. "Tym z was, którzy zastanawiali się, dlaczego nie pracuję, chociaż kariery moich koleżanek kwitną, muszę wyjaśnić, że powodem jest to, że zostałam brutalnie oszpecona przez zabieg CoolSculpting firmy Zeltiq, a efekt był odwrotny do obiecanego. Spowodował przyrost, a nie zmniejszenie tkanki tłuszczowej, przez co moje ciało zostało trwale zdeformowane pomimo przejścia dwóch bolesnych, nieskutecznych operacji korygujących. Jestem - jak to określiły media - "niepodobna do siebie'" - zwróciła się do obserwujących jej profil na Instagramie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Linda Evangelista poddała się zabiegowi kriolipolizy

Zabieg, któremu poddała się Evangelista to kriolipoliza, polegający na traktowaniu tkanki niską temperaturą, która następnie obumiera i jest w naturalny sposób wydalana przez organizm. Jednym z rzadkich efektów ubocznych jest "paradoxical adipose hyperplasia" (PAH), czyli nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej.

Evangelista zaznaczyła, że nie została poinformowana "o ryzyku związanym z zabiegiem. "PAH nie tylko odebrał mi możliwość zarabiania, ale również wpędził mnie w spiralę depresji, przenikliwego smutku i głębokiej odrazy do samej siebie. Z czasem stałam się samotnikiem" - wyznała. 

"Za pomocą tego pozwu chcę ruszyć naprzód i pozbyć się wstydu, podzielić się swoją historią z innymi. Mam już dość życia w ten sposób. Chciałabym wyjść z domu z podniesioną głową, pomimo że już nigdy nie będę wyglądać jak kiedyś" - napisała.

Linda Evangelista. Zdjęcie archiwalne Christopher Smith/AdMedia/PAP

Linda Evangelista - kim jest

Evangelista swoją karierę w modelingu rozpoczęła jako 19-latka, gdy przeprowadziła się z Ontario do Nowego Jorku. W 1988 roku obcięła włosy, promując fryzurę nazwaną na jej cześć "The Linda". W 1990 roku wystąpiła wspólnie z Cindy Crawford, Christy Turlington, Naomi Campbell i Tatjaną Patitz w słynnej sesji Petera Lindbergha dla brytyjskiego wydania "Vogue", którą w historii mody określa się jako początek ery supermodelek. Dzięki łatwości, z jaką zmieniała swój wygląd, Ewangelista uważana była za "kameleona".

Kanadyjka była znana jako wieloletnia muza fotografa Stevena Meisela . Zasłynęła zdaniem: "Za mniej niż 10 000 dolarów to ja nawet nie wstaję z łóżka".

Gościła na ponad 700 okładkach magazynów o modzie i stylu życia. W latach 80. i 90. była jedną z najsłynniejszych kobiet świata. Znana jest nie tylko jako jedna z najważniejszych modelek w historii. Od lat aktywnie wspiera organizacje charytatywne, które działają na rzecz zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Czynnie zaangażowana jest również na rzecz walki z rakiem piersi.

Autor:tmw, tas

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Christopher Smith/AdMedia/PAP

Pozostałe wiadomości