Brak wiary w śmierć matki, "upokarzający epizod" za pubem. Premiera pełnej rewelacji książki księcia Harry'ego

Źródło:
PAP, USA Today, TVN24.pl
Maciej Woroch o książce księcia Harry'ego, fragment
Maciej Woroch o książce księcia Harry'ego, fragment
wideo 2/4
Maciej Woroch o książce księcia Harry'ego, fragment

We wtorek 10 stycznia na półkach księgarskich pojawiła się zapowiadana od wielu tygodni książka "Spare", czyli wspomnienia księcia Harry'ego. W dniu premiery bije już rekordy sprzedaży. Jakie największe rewelacje zawiera?

416-stronicowe wspomnienia księcia Harry'ego już przed premierą wywołały mnóstwo kontrowersji za sprawą wyciekających od wielu dni fragmentów. Jak pisze PAP, ich zawartość jest w dużej mierze znana, gdyż w miniony czwartek niektóre księgarnie w Hiszpanii omyłkowo zaczęły sprzedaż książki.

Z książką księcia Harry'ego "Spare" miał już okazję zapoznać się m.in. Maciej Woroch, korespondent "Faktów" i TVN24. Na antenie zacytował jeden z fragmentów pokazujących, jak intymne szczegóły opisuje książę Sussex. Dotyczyły one relacji z Meghan. "Cały budynek wypełniony był miłością, która dosłownie wylewała się drzwiami i oknami" - tłumaczył na antenie Woroch. 

Według analizujących wspomnienia mediów to, co Harry i jego żona ujawnili w czasie słynnego wywiadu u Oprah Winfrey, jest tylko małą namiastką tego, co książę zdradza w swojej książce. Jakie fragmenty wywołują największe kontrowersje? Zebraliśmy to, co jak dotąd wiadomo o wspomnieniach 5. w kolejce do brytyjskiego tronu księcia Sussexu. Niektóre najbardziej szokujące wątki media już nazywają "bombowymi".

Skąd tytuł "Spare"?

"Spare" to z angielska "rezerwowy", "zapasowy". Jak pisze książę, tak nazywała go rodzina królewska. "The Heir and the Spare" (w wolnym tłumaczeniu "Następca i Zastępca") to określenie używane w arystokratycznych rodzinach, gdzie dziecko urodzone jako pierwsze jest następcą, czy dziedzicem, a urodzone jako drugie - jego "rezerwą". Jak tłumaczy sam Harry, we fragmentach książki cytowanych przez media, był nazywany "rezerwowym" nie tylko przez media i ludzi spoza pałacu, ale też własną rodzinę, włączywszy w to zmarłą królową Elżbietę, księcia Filipa czy Karola i Dianę. "Nie było w tym oceny, ale też żadnej dwuznaczności. Byłem w cieniu, byłem wsparciem, "planem B". Zostałem powołany na ten świat na wypadek, gdyby coś się stało Willy'emu. Zostałem wezwany, by zapewnić wsparcie (...), a jeśli to konieczne, nawet części zamienne. Może wątrobę. Transfuzję krwi. Odrobine szpiku kostnego" - cytuje Harry'ego "USA Today".

ZOBACZ TEŻ: Książę Harry o relacjach niektórych członków rodziny królewskiej z tabloidami. "Postanowili pójść do łóżka z diabłem"

Śmierć mamy - księżnej Diany. Książę Karol nie przytulił syna

Gdy w paryskim tunelu rozbił się samochód z księżną Dianą, Harry miał 12 lat. Wraz z resztą rodziny przebywał w Szkocji, w zamku Balmoral. Jak wspomina książę, ojciec obudził go w środku nocy. Ubrany w biały szlafrok Karol ogłosił straszną wieść, która całkowicie zmieniła życie dziecka. "Drogi chłopcze, mamusia miała wypadek samochodowy" - miał mu powiedzieć. "Pamiętam, jak cierpliwie czekałem, aż tata potwierdzi, że z mamą jest wszystko w porządku. Ale on tego nie robił". Jak pisze Harry, ojciec go nie przytulił w tym czasie "nie był najlepszy w okazywaniu emocji w normalnych okolicznościach". Ale starał się zapewnić chłopca, że "wszystko będzie dobrze".

Jak pisze, powołując się na książkę, "USA Today", Harry bezpośrednio po śmierci matki wierzył, że Diana upozorowała swoją śmierć. Ta myśl miała przynosić mu ulgę. "Jej życie było nieszczęśliwe, była prześladowana, nękana, okłamywana. Więc upozorowała wypadek, odwracając uwagę i uciekła".

Z myślą, że mama nie żyje, miał się pogodzić ostatecznie dopiero w wieku 23 lat. Będąc w Paryżu, poprosił wówczas kierowcę, by przejechał przez tunel, w którym zginęła Diana, z tą samą prędkością, co wówczas jej samochód - 65 mil na godzinę (prawie 105 km/h). "Ona nie żyje, pomyślałem. Mój Boże, ona naprawdę odeszła na dobre". Następnego dnia zadzwonił do brata, by podzielić się swoim doświadczeniem. Jak się okazało, William odbył wcześniej taką samą przejażdżkę. Dyskutowali o wspólnych przemyśleniach w sprawie śmierci mamy. Np. dlaczego paparazzi nie wylądowali w więzieniu. Planowali nawet wspólne oświadczenie, w którym mieli się domagać wznowienia śledztwa - pisze "USA Today".

ZOBACZ TEŻ: Dwadzieścia pięć lat temu zginęła w wypadku księżna Diana. Tak miały brzmieć jej ostatnie słowa

Księżna Diana w 1990 rokuHulton Royals Collection

Harry i William mieli prosić ojca, by nie żenił się z Kamilą

W książce pojawia się również wątek dzisiejszej królowej małżonki Kamili. Gdy zaprosiła Harry'ego na herbatkę, uznał że to pierwszy krok do ujawnienia relacji jej i jego ojca. Zastanawiał się, czy będzie dla niego niemiła, "jak te wszystkie złe macochy z bajek", ale nie była. Jak jednak pisze Harry, we fragmencie cytowanym przez "USA Today", gdy ojciec zaprosił ich na rozmowę o Kamili i przyszłości rodziny, poprosili go obaj z bratem, by się z nią nie żenił. "Nie musisz ponownie się żenić, błagaliśmy. Ślub wywoła kontrowersje. (...) Wspieramy was, mówiliśmy. Popieramy Kamilę, mówiliśmy. Ale nie bierz z nią ślubu. Po prostu bądźcie razem, tato" - pisze. Ojciec miał im nie odpowiedzieć. W 2005 roku Karol i Kamila zostali małżeństwem.

Książę Harry o imprezach, piciu i narkotykach

Jak pisze "USA Today", Harry zdradza w książce wiele szczegółów na temat swojej burzliwej młodości - m.in. piciu, gdy był nieletni, paleniu marihuany czy zażywaniu kokainy. "To nie było zbyt zabawne i nie czyniło mnie szczególnie szczęśliwym, jak zdawało się działać na innych wokół. Ale sprawiało, że czułem się inaczej, a to było głównym celem. Czuć inaczej. Byłem głęboko nieszczęśliwym siedemnastolatkiem, który mógłby spróbować niemal wszystkiego, by zmienić ten stan" - cytuje go "USA Today".

Harry o nazistowskim przebraniu

Według Harry'ego, to William i jego przyszła żona Kate Middleton namówili go na założenie nazistowskiego munduru, a nie stroju pilota, na przyjęcie kostiumowe w 2005 roku. "Zadzwoniłem do Willa i Kate i zapytałem ich, co o tym myślą. 'Nazistowski mundur' - powiedzieli. Wypożyczyłem go wraz ze śmiesznymi wąsami i wróciłem do domu. Willy i Kate zaśmiewali się" - pisze książę cytowany przez PAP. Gdy zdjęcia księcia z imprezy pojawiły się w wielkonakładowym brytyjskim tabloidzie "The Sun", wybuchł prawdziwy skandal, a echa tego wydarzenia wracały jeszcze przez wiele lat.

Harry o pierwszym razie i utracie dziewictwa

PAP pisze też, że w książce pojawiają się szczegóły intymnych kontaktów obecnego męża Meghan Markle. Jak ujawnia w książce, po raz pierwszy w życiu uprawiał seks na tyłach pubu, gdy miał 17 lat. Partnerka była starsza. "Bardzo kochała konie i potraktowała mnie jak młodego ogiera" - pisze książę. Jak dodaje, był to "upokarzający epizod". "(...) jednym z moich błędów było pozwolenie na to, by stało się to na polu, tuż za ruchliwym pubem. Bez wątpienia ktoś nas widział" - cytuje go PAP.

Harry o zabiciu 25 talibów

Harry w trakcie swojej służby w armii brytyjskiej dwukrotnie wyjeżdżał na misję do Afganistanu - w 2007 oraz 2012 roku. W swojej autobiografii wyznał, że podczas drugiej misji zabił 25 talibów. "To nie była statystyka, która napełniała mnie dumą. Ale też mnie nie zawstydziła. Kiedy byłem pogrążony w ogniu i zamieszaniu walki, nie myślałem o tych 25 osobach jako o ludziach. Byli pionkami usuniętymi z szachownicy. Złymi ludźmi wyeliminowanymi, zanim zabili dobrych ludzi" - pisze Harry.

Kłótnia księcia Harry'ego z księciem Williamem

Wśród licznych rewelacji prasy na temat książki pojawił sie również fragment o bójce między braćmi. Do zdarzenia miało dojść w 2019 roku w Nottingham Cottage. Harry i William rozmawiali m.in. o Meghan. Między braćmi doszło do ostrej wymiany zdań. "Wszystko działo się tak szybko. Chwycił mnie za kołnierz, rozrywając mój naszyjnik i powalił mnie na podłogę. Wylądowałem na psiej misce, która pękła pod moimi plecami, a odłamki wbiły się we mnie. Leżałem tam przez chwilę, oszołomiony, po czym wstałem i kazałem mu się wynosić" - czytamy. William miał namawiać Harry'ego, by ten mu oddał, ale Harry odmówił, William chwilę później miał wrócić. "Wyglądał na skruszonego i przeprosił". Wychodząc kolejny raz, William miał się odwrócić i rzucić do brata: "Nie musisz mówić o tym Meg".

 
William w galowym mundurze EPA

Książka księcia Harry'ego "Spare" - "Ten drugi" polska premiera

Według zapowiedzi księgarskich, książka księcia Harry'ego w Polsce będzie nosić tytuł "Ten drugi". Z informacji na stronie Wydawnictwa Marginesy wynika, że planowana data premiery polskiej wersji to 8 marca 2023 roku.

ZOBACZ TEŻ: Autobiografia księcia Harry'ego "może być początkiem końca rodziny królewskiej"

Wywiad z księciem Harrym w TVN24 i TVN24 GO

W niedzielę wieczorem wyemitowany został w USA wywiad, którego książę Sussex udzielił programowi "60 Minutes" w stacji CBS News. We wtorek 10 stycznia o godz. 20.35 wywiad będzie można obejrzeć w TVN24. Po emisji materiał dostępny będzie na platformie TVN24 GO. Z kolei w sobotę 14 stycznia o godz. 11.30 rozmowę będzie można obejrzeć również na antenie TVN.

Książę Harry i Anderson CooperCBS

Autorka/Autor:am

Źródło: PAP, USA Today, TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już wyniki II tury wyborów na prezydentów niemal wszystkich miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo. W tvn24.pl aktualizujemy tę listę.

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Źródło:
tvn24.pl

Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej wygrał wybory na prezydenta Krakowa, uzyskując 51,04 proc. głosów. Miał minimalną przewagę nad swoim kontrkandydatem, bezpartyjnym Łukaszem Gibałą, na którego zagłosowało zaledwie nieco ponad pięć tysięcy wyborców mniej niż na kandydata KO. Frekwencja w stolicy Małopolski wyniosła 45 procent.

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Aleksandra Kosiorek wyraźnie wygrała drugą turę wyborów prezydenckich w Gdyni. Oddano na nią 62,49 proc. głosów, a na jej rywala Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej - 37,51 proc. Szemiot (KO) pogratulował swojej kontrkandydatce zwycięstwa. To oznacza, że w całym Trójmieście będą rządzić kobiety.

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS – wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Nowy burmistrz podziękował już wyborcom i przyjął gratulacje od rywalki.

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda pokonała w Kielcach Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Nowa prezydentka Kielc otrzymała w drugiej turze 56,54 proc. głosów. Na jej rywala, Marcina Stępniewskiego z PiS, głos oddało 43,46 proc. wyborców. - Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, by prezydentką miasta była kobieta. Prawdopodobnie są! – cieszyła się Wojda po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk opublikował serię wpisów w mediach społecznościowych po zakończeniu drugiej tury wyborów samorządowych. Wymienił w nich miasta, w których kandydaci popierani przez Koalicję Obywatelską "chyba" wygrali drugą turę.

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Źródło:
TVN24

Rządzący od 18 lat Zieloną Górą Janusz Kubicki przegrał w drugiej turze z Marcinem Pabierowskim (Koalicja Obywatelska). Urzędujący prezydent już po pierwszych cząstkowych wynikach pogratulował rywalowi.

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mirosław Lech od 33 lat jest wójtem gminy Korycin na Podlasiu – i właśnie wygrał kolejną kadencję. Tym razem jednak poczuł oddech rywalki na karku, bo o wyniku zadecydował dokładnie jeden głos.

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

Źródło:
tvn24.pl

Polityk Konfederacji, Patryk Marjan, zostanie nowym prezydentem Bełchatowa. W drugiej turze wyborów samorządowych uzyskał prawie 62,89 proc. głosów. "Wygrana zaledwie 32-letniego Patryka jest największym w historii sukcesem wyborczym środowiska wolnościowego w Polsce" - napisał w mediach społecznościowych lider partii Nowa Nadzieja, poseł Sławomir Mentzen.

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Źródło:
tvn24.pl

Robert Szewczyk pokonał Czesława Małkowskiego w wyborach na prezydenta Olsztyna. Członek Platformy Obywatelskiej uzyskał w drugiej turze wyborów 53,33 proc. głosów.

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Źródło:
tvn24.pl

Porażka kandydata PiS w gminie Czarny Dunajec. Burmistrz Marcin Ratułowski (Trzecia Droga) zachowa urząd. Dotychczas partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się w tym rejonie dużym poparciem – to jednak nie wystarczyło, by zapewnić wygraną Pawłowi Dziubkowi.

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

Źródło:
tvn24.pl

Według wstępnych danych Paweł Gulewski z KO zdobył zdecydowaną przewagę nad urzędującym prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Oznacza to, że walczący o kolejną reelekcję Zaleski po pięciu kadencjach żegna się z urzędem.

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Kukucki wygrywa we Włocławku z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim z Koalicji Obywatelskiej. Na senatora Lewicy oddano 56,23 proc. głosów, a na jego rywala - 43,72 proc. głosów.

We Włocławku porażka prezydenta

We Włocławku porażka prezydenta

Źródło:
TVN24.pl

Jacek Wójcicki pozostanie prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego. Zagłosowało na niego 61,23 proc. wyborców. Jego kontrkandydat - Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej - uzyskał 38,77 proc. poparcia.

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Źródło:
tvn24.pl

Agnieszka Rupniewska zmierzyła się z urzędującą prezydentką Zabrza już po raz drugi – jednak tym razem udało jej się pokonać Małgorzatę Mańkę-Szulik. Po czterech kadencjach weteranka oddaje stanowisko.

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Źródło:
tvn24.pl

Beata Dudzińska (Koalicja Obywatelska) wygrała wybory na prezydenta Piły. Zdobyła 71,01 proc. głosów, a Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości - 28,99 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Źródło:
PAP

Jacek Jaśkowiak zdecydowanie wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich w Poznaniu. Po przeliczeniu wszyskich obwodów głosowania na obecnego włodarza miasta wynika, że oddało na niego głosy 70,67 procenta poznaniaków.

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Sutryk wygrał drugą turę wyborów we Wrocławiu. Zdobył aż 68,29 procent głosów, a Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, 31,71 procent głosów - wynika z pełnych danych z miejskich komisji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą po godzinie 2 w nocy. Tym samym nie dojdzie do zmiany władzy w stolicy Dolnego Śląska.

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Konrad Fijołek wygrał wybory prezydenckie w Rzeszowie wg wyników exit poll przeprowadzonych przez Ipsos. Zdobył 56,1 procent głosów. Jego konkurent Waldemar Szumny uzyskał 43,9 procent.

Sondaż exit poll: Konrad Fijołek będzie prezydentem Rzeszowa

Źródło:
tvn24.pl

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej został nowym prezydentem Tychów (woj. śląskie). Polityk zdobył 58,64 proc. głosów, pokonując tym samym kandydata PiS Sławomira Wróbla. Gramatyka rządzi miastem od kilku miesięcy jako komisarz po tym, jak urzędujący od 2000 roku Andrzej Dziuba zdobył mandat senatorski.

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Źródło:
PAP

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium