Festiwal w Wenecji 2023. Rusza jubileuszowa 80. edycja. Silna polska reprezentacja

Źródło:
tvn24.pl

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji ruszy w środę już po raz 80. Po raz pierwszy w historii w Konkursie Głównym znalazły się dwa filmy wyreżyserowane lub współreżyserowane przez Polki. O tym, jaki tytuł wyróżniony zostanie Złotym Lwem, zdecyduje jury pod przewodnictwem Damiena Chazelle'a.

Rusza 80. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Tegoroczna odsłona oficjalnej selekcji - a zatem lista filmów w głównym programie najstarszego festiwalu filmowego świata - jest jedną z najlepszych w ostatnich latach, a na pewno najsilniejszą w porównaniu z pozostałymi tego typu wydarzeniami bieżącego roku.

Wenecki festiwal należy do "Wielkiej Piątki", czyli najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych świata, obok Berlinale, Festiwalu Filmowego w Cannes, Sundance Festival oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Każdy z nich ma swoją specyfikę. To, co wyróżnia włoską imprezę, to fakt, że na wyspę Lido zapraszani są zarówno przedstawiciele kina autorskiego, lokalnego, jak i wysokobudżetowe filmy hollywoodzkie z gwiazdorskimi obsadami. W tej kwestii wenecki festiwal przede wszystkim rywalizuje ze swoim canneńskim odpowiednikiem.

W tym roku, w związku z trwającym strajkiem scenarzystów i scenarzystek oraz aktorów i aktorek filmowych, do Wenecji nie dotrze wielu amerykańskich twórców i twórczyń zrzeszonych odpowiednio w Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) oraz Gildii Aktorów Ekranowych i Amerykańskiej Federacji Artystów Telewizyjnych i Radiowych (SAG-AFTRA). Zgodnie z wtorkową zapowiedzią dyrektora artystycznego MFF w Wenecji Alberta Barbery, pojawią się jednak autorzy i autorki filmów niezależnych, powstałych poza hollywoodzkimi wielkimi wytwórniami.

- Wiemy, że wiele spośród talentów filmowych nie ma możliwości uczestnictwa, natomiast niektórzy z nich przyjadą, ponieważ pracują nad kinem niezależnym - stwierdził. 

Kadr z filmu "Zielona granica"Agata Kubis/Kino Świat

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "ŚWIAT NAM PO PROSTU TEGO NIE ZAPOMNI" - AGNIESZKA HOLLAND W ROZMOWIE Z TOMASZEM-MARCINEM WRONĄ

Wenecja 2023. Silna polska reprezentacja

Oczywiście, jak co roku, największą uwagę przykuwa Konkurs Główny, do którego wybrano w tym roku 23 tytuły. W tym gronie znalazły się najnowsze filmy uznanych twórców i twórczyń. David Fincher, Yorgos Lanthimos, Michael Mann, Ava DuVernay, Sofia Coppola, Matteo Garrone, Michel Franco, Pablo Larrain, Luc Besson, Bertrand Bonello, Ryusuke Hamaguchi - to tylko niektórzy z nich. Każda i każdy z nich reprezentuje inne spojrzenie na kino i posługuje się innym językiem filmowym. To sprawia, że program Konkursu Głównego staje się jeszcze ciekawszy.

Po raz pierwszy w historii w Konkursie Głównym znalazły się dwa filmy wyreżyserowane bądź współreżyserowane przez Polki. Na Złotego Lwa szanse mają: "Zielona granica" Agnieszki Holland oraz "Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Ponadto, w sekcji Poza Konkursem światową premierę będzie mieć najnowszy film 90-letniego Romana Polańskiego. Natomiast w sekcji Horyzonty o nagrody walczyć będzie film australijsko-macedońskiego twórcy Gorana Stolevskiego "Domakinstvo za pocetnici", którego koproducentkami są Klaudia Śmieja-Rostworowska i Beata Rzeźniczek (Madants).

"Zielona granica" jest trzecim filmem Holland, który znalazł się w weneckim Konkursie Głównym. Po raz pierwszy szansę na Złotego Lwa miała w 1992 roku z francuską produkcją "Olivier, Olivier". Dziesięć lat później na Lido wróciła ze słynnym dramatem "Julia wraca do domu". Najnowsze dzieło jednej z najbardziej cenionych twórczyń współczesnego kina premierowo zostanie pokazane 5 września.

"Zielona granica" reż. Agnieszka Holland
"Zielona granica" reż. Agnieszka HollandKino Świat

Natomiast "Kobieta z..." duetu reżyserskiego Szumowska/Englert jest ich drugim wspólnym filmem, który znalazł się w Konkursie Głównym weneckiego festiwalu. Trzy lata temu o Złotego Lwa walczyli tragikomedią "Śniegu nigdy już nie będzie". Swój najnowszy tytuł zaprezentują 8 września.

Wenecja 2023. Nieoczywiści debiutanci, nieoczywiste debiutantki

"Priscilla" Sofii Coppoli jest jedynym tegorocznym tytułem konkursowym autorstwa reżyserki, której wcześniejszy film został już doceniony Złotym Lwem (jej "Somewhere. Między miejscami" zwyciężył w 2010 roku). Mało tego, większość z reżyserów i reżyserek debiutuje w weneckim Konkursie Głównym, chociaż są to bardzo cenieni filmowcy i filmowczynie. Stefano Sollima, Bertrand Bonello, Edoardo De Angelis, Luc Besson, Pietro Castellitto, Michael Mann, Ryusuke Hamaguchi, Fien Troch, Matteo Garrone, David Fincher, Giorgio Diritti, Bradley Cooper, Ava DuVernay, Nikolaj Arcel i Tim Kröger - to właśnie oni tworzą tę liczną grupę. Można to również odczytywać jako sygnał, że poziom Konkursu Głównego będzie wyjątkowo wysoki.

Rywalizacja o Złotego Lwa - podobnie jak w przypadku Złotej Palmy czy Złotego Niedźwiedzia - niewiele ma wspólnego z rywalizacją, z jaką mamy do czynienia w sporcie. Trudno przecież znaleźć obiektywne kryteria oceny. Tym bardziej, że co roku filmy oceniane są przez inne składy jurorskie. A to, kto je ocenia i przyznaje nagrody ma ogromne znaczenie. Tak jak różnorodne są 23 konkursowe tytuły, tak i tegoroczne jury jest niezwykłą mieszanką osobowości. Obradom jury przewodniczy Damien Chazelle, twórca między innymi oscarowych "Whiplash" czy "La La Land". Razem z nim w skład jury weszli: ceniony palestyński aktor Saleh Bakri, legendarna nowozelandzka filmowczyni Jane Campion, jedna z najciekawszych francuskich reżyserek i aktorek Mia Hansen-Love, wybitny brytyjsko-irlandzki dramaturg, reżyser i scenarzysta Martin McDonagh, jeden z najciekawszych argentyńskich reżyserów i scenarzystów Santiago Mitre, włoski filmowiec Gabriele Mainetti, hongkońsko-tajwańska aktorka i modelka Shu Qi oraz legendarna amerykańska twórczyni filmów dokumentalnych Laura Poitras, której "Całe to piękno i krew" w ubiegłym roku otrzymał Złotego Lwa jako drugi film dokumentalny w historii (pierwszym był "Rzymska aureola" w reż. Gianfranca Rosiego w 2013 roku).

Wenecja 2023. Kontrowersyjne decyzje programowe

Jeszcze w lipcu, gdy ogłoszone zostały listy tytułów oficjalnej selekcji jubileuszowej edycji festiwalu, pojawiły się głosy oburzenia. Największe kontrowersje wywołała decyzja, żeby na Lido swoje premiery miały najnowsze filmy Woody'ego Allena, Romana Polańskiego oraz Luca Bessona.

Besson - twórca takich klasyków jak "Nikita", "Leon zawodowiec" czy "Piąty element" - wraca z nowym filmem po czteroletniej przerwie. W 2018 roku aktorka Sand Van Roy oskarżyła go o gwałt. W czerwcu bieżącego roku Cour de cassation - sąd pełniący funkcje sądu najwyższego we Francji - ostatecznie oczyścił filmowca ze wszystkich stawianych mu w tej sprawie zarzutów. Jednocześnie orzeczenie to chroni Bessona przed ewentualnymi kolejnymi pozwami ze strony Van Roy. Najnowszy film Bessona "Dogman" znalazł się w weneckim Konkursie Głównym. Natomiast najnowsze filmy Polańskiego "The Palace" oraz Allena "Coup de chance" zaprezentowane zostaną w sekcji Poza Konkursem.

Barbera skomentował udział filmów Bessona, Polańskiego i Allena w weneckim festiwalu. - Polański to jeden z ostatnich wielkich mistrzów europejskiego kina - stwierdził dyrektor artystyczny festiwalu podczas wtorkowej konferencji prasowej. - Popełnił ogromne błędy 50 lat temu. Przyznał się do winy. Poprosił ofiarę o wybaczenie, a ona mu wybaczyła. Nie jestem sędzią, ferującym wyroki na temat czyjegoś złego zachowania. Jestem krytykiem filmowym, a moim zadaniem jest ocena jakości filmów. Nie zmienia to faktu, że jest to bardzo trudna sytuacja - powiedział. Zaznaczył, że jego zdaniem należy rozróżnić "artystę i człowieka".

- Historia sztuki jest pełna kryminalistów, którzy tworzyli piękne dzieła sztuki. Dlaczego więc nie Polański? To jeden z wielkich mistrzów, który nadal aktywnie pracuje. Jestem pewien, że za kilka dekad historia gwałtu popełnionego przez Polańskiego odejdzie w niepamięć, ale jego filmy nadal będą podziwiane - ocenił.

Poprzedni film Polańskiego "Oficer i szpieg" swoją światową premierę miał również w Wenecji (2019 r.). Doceniony został wówczas Srebrnym Lwem - Wielką Nagrodą Jury (drugim co do ważności laurem festiwalu) oraz Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. 

Zwiastun filmu Romana Polańskiego "Oficer i szpieg"
Zwiastun filmu Romana Polańskiego "Oficer i szpieg" Gutek Film

Dyrektor artystyczny weneckiego festiwalu zwrócił uwagę, że sytuacja Allena jest zupełnie inna niż ta, w jakiej znalazł się Polański. Amerykański filmowiec wielokrotnie oskarżany był przez członków swojej rodziny o wykorzystywanie seksualne adoptowanej córki. Chociaż dwukrotnie prowadzone było śledztwo w jego sprawie, ostatecznie było umarzane w związku z brakiem wiarygodnych dowodów - o czym przypomniał Barbera. Allen nigdy nie usłyszał zarzutów, nie stanął przed sądem, a sam deklarował swoją niewinność. 

- Na jakiej podstawie mielibyśmy blokować filmy Allena i Bessona, skoro obaj są niewinni w obliczu wymiaru sprawiedliwości? Dlaczego mielibyśmy być wobec nich bardziej restrykcyjni? Powinniśmy nieco bardziej wierzyć w sądownictwo - dodał.

80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji zakończy się 9 września uroczystą galą zamknięcia, w trakcie której wręczone zostaną nagrody.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W naszą stronę zmierza Kirk, który obecnie jest huraganem. Na jego trasie znajdzie się Portugalia, Hiszpania, Francja, a w czwartek przemieści w stronę północnych Niemiec i Polski. Cyklon Kirk nie pozostanie bez wpływu na pogodę w naszym kraju.

Huragan Kirk zmierza w naszą stronę. Spowoduje duże zamieszanie w pogodzie

Huragan Kirk zmierza w naszą stronę. Spowoduje duże zamieszanie w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według szacunków izraelskiego wojska w operacji lądowej na południu Libanu zabito ponad 400 bojowników Hezbollahu - podał dziennik "Haarec". Media podają, że w izraelskim ataku zginął też Haszem Safiedine, prawdopodobny następca zabitego wcześniej lidera proirańskiego ruchu Hasana Nasrallaha. Natomiast ministerstwo zdrowia w Bejrucie przekazało, że w piątek w izraelskich zamachach zginęło co najmniej 25 osób, a 127 zostało rannych.

Media: w potężnym nalocie zginął prawdopodobny nowy lider Hezbollahu

Media: w potężnym nalocie zginął prawdopodobny nowy lider Hezbollahu

Źródło:
PAP

Donald Trump ponownie wystąpił na wiecu w Butler w Pensylwanii, gdzie 14 lipca doszło do zamachu na jego życie. Zarządził minutę ciszy ku czci zabitego wówczas strażaka. - Przez ostatnie osiem lat ci, którzy chcieli mnie powstrzymać, oczerniali mnie, oskarżali, a może i nawet próbowali mnie zabić - powiedział. Na wiecu wystąpił też między innymi miliarder Elon Musk, było to pierwsze jego tego rodzaju wystąpienie. Straszył w nim Amerykanów, że jak nie wybiorą Trumpa, to mogą to być "ostatnie wybory" w historii USA.

Donald Trump ponownie w miejscu zamachu na swoje życie. Razem z Muskiem, który straszył Amerykanów

Donald Trump ponownie w miejscu zamachu na swoje życie. Razem z Muskiem, który straszył Amerykanów

Źródło:
PAP
Do dna. "Byłam przedszkolanką. Codziennie wciągałam kreskę"

Do dna. "Byłam przedszkolanką. Codziennie wciągałam kreskę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niedaleko Bogoty doszło w sobotę rano do tragicznego wypadku autobusu, którym podróżowali studenci weterynarii. Pojazd przewrócił się na zakręcie. Zginęło co najmniej pięć osób, a 23 zostały ranne - podały kolumbijskie władze.

Autobus ze studentami wypadł z drogi, co najmniej pięć ofiar śmiertelnych

Autobus ze studentami wypadł z drogi, co najmniej pięć ofiar śmiertelnych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryszard Kalisz, adwokat i członek PKW, przekazał w TVN24, że Komisja nie będzie na razie zwoływała posiedzeń, ponieważ pojawił się w niej pat dotyczący oceny statusu nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Przekazał, że w głosowaniu na ten temat brało udział "ośmioro członków" komisji, z czego czterech było za nieuznawaniem, a czterech za uznaniem. Tymczasem udostępniony przez dziennikarza protokół z tamtego posiedzenia wskazuje, że w głosowaniach brało udział siedmioro członków Komisji.

"Pat", czy "nieporozumienie"? Rozbieżności po głosowaniu w PKW

"Pat", czy "nieporozumienie"? Rozbieżności po głosowaniu w PKW

Źródło:
tvn24.pl

"Szanujemy tajemnicę obrończą. Sprawa zostanie wyjaśniona" - napisała na X Prokuratura Krajowa w odpowiedzi na zarzuty mecenasa Jacka Dubois, jednego z obrońców Janusza Palikota. Mecenas Dubois twierdzi, że prokuratura w sprawie Palikota narusza tajemnicę adwokacką.

Obrońcy Palikota oskarżają prokuraturę. W odpowiedzi krótki komunikat

Obrońcy Palikota oskarżają prokuraturę. W odpowiedzi krótki komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Grzyby są znacznie bliżej spokrewnione ze zwierzętami niż z roślinami. Grzyby i zwierzęta mają wspólnego przodka, który wyglądał zapewne jak ameba, był pełzakiem, a rośliny są bardzo, bardzo daleko od niego - powiedziała doktor habilitowana Marta Wrzosek, wykładowczyni na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego, podobnie jak zwierzęta, grzyby się poruszają, porozumiewają i uprawiają seks.

Grzyby rozmawiają ze sobą i uprawiają seks

Grzyby rozmawiają ze sobą i uprawiają seks

Źródło:
PAP

Dziesięć lat temu na pokrytej wieloletnią zmarzliną Syberii pojawiły się tajemnicze kratery. Powstały w wyniku gigantycznych eksplozji. Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego takie kratery występują tylko w tym regionie. Wreszcie brytyjskim i hiszpańskim badaczom udało się rozwikłać zagadkę.

Eksplodujące kratery na Syberii. Rozwikłano ich zagadkę

Eksplodujące kratery na Syberii. Rozwikłano ich zagadkę

Źródło:
livescience.com

Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że w przyszłym roku pojedzie do Moskwy, aby uczcić 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Weźmie też udział w uroczystościach poświęconych operacji wojsk sowieckich z 1944 roku, aby "pokazać, że nie zapomina, iż wolność przyszła ze Wschodu".

Pojedzie do Moskwy na uroczystości. "Kto mnie powstrzyma?"

Pojedzie do Moskwy na uroczystości. "Kto mnie powstrzyma?"

Źródło:
PAP

957 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że odwiedził graniczący z Rosją obwód sumski i spotkał się z żołnierzami, uczestniczącymi po drugiej stronie granicy w prowadzonej od sierpnia ofensywie ukraińskiej w rosyjskim obwodzie kurskim. Tymczasem ukraińska armia spodziewa się nowej, rosyjskiej ofensywy na południu. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina: wojska rosyjskie przygotowują nową ofensywę

Ukraina: wojska rosyjskie przygotowują nową ofensywę

Źródło:
Reuters, PAP

Jak powiedział generał Wiesław Kukuła, "wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa". Wypowiedź szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wzbudziła kontrowersje.

Generał Kukuła: Jesteśmy pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie kraju. Wszystko na to wskazuje

Generał Kukuła: Jesteśmy pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie kraju. Wszystko na to wskazuje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wrocławski sąd zdecydował o dwumiesięcznym areszcie warunkowym dla Janusza Palikota, który jest podejrzany o oszustwo i przywłaszczenie mienia. Donald Trump udał się do Butler w Pensylwanii, gdzie w lipcu doszło do zamachu na jego życie. Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że wybierze się na uroczystości do Moskwy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę, 6 października.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę, 6 października

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę, 6 października

Źródło:
PAP

Trwa proces 13-latki z Walii, która w kwietniu, na przerwie w szkole, raniła nożem dwie nauczycielki i uczennicę. Jak wyznał jeden z policjantów, który był na miejscu ataku, dziewczyna miała mówić, że "zostanie celebrytką". Przyznała się do napaści na trzy osoby, ale nie do usiłowania zabójstwa.

13-latka zaatakowała nożem trzy osoby. Mówiła o "byciu celebrytką"

13-latka zaatakowała nożem trzy osoby. Mówiła o "byciu celebrytką"

Źródło:
BBC, Guardian

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24
Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Remont komunalnego mieszkania w jednej z historycznych kamienic w Szczecinie wzbudził wątpliwości jednego z lokalnych społeczników. Zamontowano w niej takie drzwi, które "nie pasują ani kolorem, ani charakterystyką". Miasto uspokaja, że jest to tylko rozwiązanie tymczasowe.

Nowe drzwi w zabytkowej kamienicy. "Odstają charakterystyką i kolorem". Miasto tłumaczy

Nowe drzwi w zabytkowej kamienicy. "Odstają charakterystyką i kolorem". Miasto tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie o premierze drugiej części "Jokera", głośnym filmie "Substancja" z Demi Moore i finałowym sezonie serialu "Szadź".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Cztery lata temu pani Justyna usłyszała diagnozę - czerniak. Leczenie w Polsce nie przyniosło oczekiwanych efektów, szansę daje jednak klinika w Izraelu. Kobieta samotnie wychowuje troje dzieci. To właśnie one postanowiły założyć zbiórkę i ratować swoją mamę. "Jej największym marzeniem jest dożyć 18. urodzin mojej siostry, która dziś ma 15 lat. Niestety kwota jest porażająca. Bardzo się boimy, że nie damy rady" - piszą dzieci Justyny. Potrzeba jeszcze 590 tysięcy złotych.

Marzy, by dożyć 18. urodzin córki. Dzieci postanowiły ją ratować i założyły zbiórkę

Marzy, by dożyć 18. urodzin córki. Dzieci postanowiły ją ratować i założyły zbiórkę

Źródło:
tvn24.pl, zwrotnikraka.pl