Celine Dion łamiącym się głosem opowiedziała o swojej chorobie. "Nie będę gotowa powrócić na trasę koncertową"

Autor:
wac//am
Źródło:
National Institute for Neurological Disorders, tvn24.pl
Madonna i Celine Dion dołączają do akcji "Stand up for Ukraine"
Madonna i Celine Dion dołączają do akcji "Stand up for Ukraine"
wideo 2/2
Madonna i Celine Dion dołączają do akcji "Stand up for Ukraine"

Celine Dion ujawniła, że zdiagnozowano u niej zespół sztywności uogólnionej. O schorzeniu, które dotyka jedną osobę na milion, kanadyjska piosenkarka zdecydowała się opowiedzieć w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

- Jak wiecie, jestem jak otwarta księga. Nie byłam dotąd gotowa, by o tym powiedzieć, ale teraz jestem. (...) Od dłuższego czasu borykam się z problemami ze zdrowiem i naprawdę trudno było mi stawić czoła tym wyzwaniom i mówić o wszystkim, przez co przechodziłam - powiedziała Dion łamiącym się głosem w wideo, które udostępniła na swoim koncie na Instagramie. - To bolesne mówić wam, że nie będę gotowa powrócić na trasę koncertową w Europie w lutym.

54-letnia wokalistka wyjaśniła, że cierpi na zespół sztywności uogólnionej, rzadkie zaburzenie neurologiczne, które dotyka "jedną osobę na milion". - Chociaż wciąż uczymy się o tej rzadkiej chorobie, teraz wiemy, że to ona powoduje wszystkie skurcze, z którymi się borykam - powiedziała Dion. Jak wyjaśniła, choroba utrudnia jej chodzenie i śpiewanie "w sposób, do którego jestem przyzwyczajona". Jak dodała, skurcze wpływają na każdy aspekt jej życia codziennego.

Celine Dion przekłada koncerty

Celine Dion zapewniła, że znajduje się pod opieką "wspaniałego zespołu lekarzy", który pomaga jej w powrocie do zdrowia. Ponadto codziennie pracuje z fizjoterapeutą i otrzymuje wsparcie swoich dzieci. - Wszystko, co znam, to śpiewanie. Robiłam to przez całe życie i to jest to, co kocham robić najbardziej. Tak bardzo za wami tęsknię. Brakuje mi oglądania was wszystkich, bycia na scenie, występowania dla was - powiedziała wokalistka nie kryjąc wzruszenia.

Celine DionTinseltown / Shutterstock.com

To pierwsza tak otwarta deklaracja artystki na temat jej problemów zdrowotnych. Kiedy w styczniu 2022 roku odwołała północnoamerykańską część swojego światowego tournee, tłumaczyła to "ciężkimi i uporczywymi skurczami mięśni", które uniemożliwiają jej występowanie na scenie. "Naprawdę miałam nadzieję, że dojdę do siebie i ruszę dalej, ale wychodzi na to, że muszę być jeszcze bardziej cierpliwa i wykonywać zalecenia moich lekarzy" - poinformowała wówczas w komunikacie. Europejska część trasy, obejmująca dwa koncerty w Polsce, pierwotnie miała rozpocząć się 25 maja w Wielkiej Brytanii.

Czym objawia się zespół sztywności uogólnionej

Zespół sztywności uogólnionej jest rzadkim schorzeniem. Według amerykańskiego National Institute for Neurological Disorders, objawia się "zmienną sztywnością mięśni tułowia i kończyn oraz zwiększoną wrażliwością na bodźce, takie jak hałas, dotyk i stres, które mogą wywołać skurcze mięśni". Większość osób zmagających się z tą chorobą często upada, ponieważ "brakuje im normalnych odruchów obronnych". Na zespół ten nie ma lekarstwa, istnieją jednak specjalne medykamenty, na przykład zwiotczające mięśnie, które mogą spowolnić postęp schorzenia.

Dion międzynarodową karierę rozpoczęła w połowie lat 80. Do dziś jest jedną z najpopularniejszych gwiazd muzyki pop. W ciągu trzech ostatnich dekad sprzedała ponad ćwierć miliarda płyt. Na koncie ma m.in. pięć nagród Grammy, dwa Oscary i siedem nagród American Music Awards.

ZOBACZ TEŻ: Billie Eilish opowiedziała o dorastaniu w blasku fleszy. "Zmagałam się z syndromem oszusta"

Autor:wac//am

Źródło: National Institute for Neurological Disorders, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tinseltown / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości