TVN24 | Kultura i styl

Cannes 2022. "Triangle of Sadness" ze Złotą Palmą

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona
Źródło:
tvn24.pl
"Triangle of Sadness" reż. Ruben Östlund
"Triangle of Sadness" reż. Ruben Östlund Festival de Cannes
wideo 2/4
Festival de Cannes"Triangle of Sadness" reż. Ruben Östlund

Festiwal Filmowy w Cannes 2022 przeszedł do historii. Złotą Palmą nagrodzono "Triangle Of Sadness" Rubena Oestlunda. Jednocześnie Szwed jest dziewiątym twórcą dwukrotnie nagrodzonym najbardziej prestiżową nagrodą świata filmowego.

TAK RELACJONOWALISMY CEREMONIĘ ZAMKNIĘCIA 75. FESTIWALU FILMOWEGO W CANNES >>>

Jubileuszowa 75. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes dobiegła końca. Najważniejszą nagrodą wieczoru - Złotą Palmą - uhonorowano "Triangle of Sadness" w reżyserii Rubena Oestlunda. Szwedzki reżyser stał się jednocześnie dziewiątym twórcą, który dwukrotnie zdobył Złotą Palmę. Wcześniej - w 2017 roku - tryumfował z "The Square". Najważniejsza nagroda canneńskiego festiwalu określana jest przez krytyków i historyków kina jako filmowy odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Ruben Ostlund PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Tak jak w poprzednich dwóch filmach, tak i w "Triangle of Sadness", mamy do czynienia z kąśliwą satyrą na współczesne społeczeństwo. Bo u Oestlunda nie ma klasy uprzywilejowanej - ci, którzy na co dzień cieszą się dogodnościami, oglądając ten film, nie poczują się komfortowo. O ile w "The Square" Oestlund obśmiał elitę rynku sztuki, tak tym razem przygląda się bogaczom i influencerom, którzy wspólnie znaleźli się wśród uczestników rejsu superdrogim jachtem. 

Oestlund jako wytrawny filmowiec kreuje wiele absurdalnych sytuacji, które nie tylko bawią, ale i skłaniają do myślenia. I chociaż uważny widz dostrzeże, że Szwed sięga po narzędzia, które wypróbował już w poprzednich filmach, to wykorzystuje je w innych sytuacjach i w nieco innym celu. A wszystko po to, aby łamać kolejne konwencje, kolejne konwenanse. A wisienką na torcie jest obsada: Woody Harrelson, Charlbi Dean oraz Harris Dickinson. O ile Harrelson jest aktorem powszechnie znanym, tak w przypadku Dean i Dickinsona warto ich zapamiętać, bo na pewno o nich będzie głośno.

Cannes 2022 - nagrodzeni

Druga co do ważności nagroda festiwalu - Wielka Nagroda Jury trafiła do twórców dwóch filmów. Otrzymała ją legenda francuskiego kina, reżyserka Claire Denis oraz debiutant w canneńskim Konkursie Głównym Lukas Dhont za "Close". Dhont w 2018 roku pokazał "Dziewczynę" w sekcji Un Certain Regard i zdobył wówczas między innymi Złotą Kamerę (za najlepszy debiut festiwalu).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "FILMY, KTÓRE MOGĄ NAMIESZAĆ W KONKURSIE GŁÓWNYM CANNES 2022" >>>

Nagroda Jury również została przyznana ex aequo. Doceniony został "Io" Jerzego Skolimowskiego oraz "Le otto montagne" w reżyserii Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch. W tym roku z okazji jubileuszu, przyznano dodatkową, specjalną Nagrodę 75. Festiwalu Filmowego w Cannes, którą uhonorowano film "Tori and Lokita" braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne.

"Tori and Lokita" reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne
"Tori and Lokita" reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne Festival de Cannes

Najlepszą aktorką została Zar Amir Ebrahim, która zagrała w filmie Aliego Abbasiego "Holy Spider". Natomiast nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Sang Kang Ho za rolę w filmie Kore-edy Hirokazu "Broker". Polska publiczność może pamiętać Sanga z roli ojca w kultowym już "Parasite" Bonga Joona Ho.

Tegoroczne jury Konkursu Głównego obradowało pod przewodnictwem francuskiego aktora Vincenta Lindona, którego polska publiczność może znać chociażby z jednej z głównych ról w "Titane" Julii Ducournau - zdobywcy ubiegłorocznej Złotej Palmy. U jego boku zasiedli: Rebecca Hall, Deepika Padukone, Noomi Rapace, Jasmine Trinca, Asghar Farhadi, Ladj Ly, Jeff Nichols oraz Joachim Trier.

Lindon przed rozpoczęciem wręczania nagród w Konkursie Głównym zaznaczył, że w czasie debaty jury obradowało w pełni demokratycznie, a każdy miał równie ważny głos. Wszystkie nagrody - jak powiedział - przyznane zostały większością głosów.

Cannes 2022. Lista nagrodzonych

Złota Palma: "Triangle of Sadness" Ruben Oestlund Wielka Nagroda Jury: ex aequo Claire Denis za "Stars At Noon" oraz Lukas Dhont za "Close" Nagroda Jury: "Io" Jerzy Skolimowski oraz "Le otto montagne" w reżyserii Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch Nagroda 75. Festiwalu Filmowego w Cannes: "Tori and Lokita" Jean-Pierre'a i Luca Dardenne. Najlepsza reżyseria: Park Chan Wook "Decision to Leave" Najlepszy scenariusz: Tarik Saleh "Boy from Heaven" (reż. Tarik Saleh) Najlepsza rola kobieca: Zar Amir Ebrahim "Holy Spider" (reż. Ali Abbasi) Najlepsza rola męska: Caleb Landry Jones za rolę w filmie "Nitram" Justina Kurzela Złota Palma dla filmu krótkometrażowego: Jianying Chen "The Water Murmurs" Złota Kamera dla najlepszego debiutu reżyserskiego: "War Pony" w reżyserii Riley Keough i Giny Gammell.

Autor:Tomasz-Marcin Wrona

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Pozostałe wiadomości