Kultura i styl

Kultura i styl

Tytus, Romek i A'Tomek '44

Tytus, Romek i A'Tomek pracują w harcerskiej poczcie polowej. Uczłowieczony szympans z radością depcze hitlerowską flagę - tak wygląda mural, który Papcio Chmiel ukończył na murze okalającym Muzeum Powstania Warszawskiego.

Samobójstwo w ekskluzywnym apartamencie

Dwoje ludzi wprowadza się do nowego apartamentu, mają być szczęśliwi. Jeszcze nie są do końca rozpakowani, gdzieś leżą pudła, na sprzętach jest folia. I nagle kobieta popełnia samobójstwo - tak o swoim najnowszym przedstawieniu mówi Mariusz Treliński. Ekipa e-teatr.tv przyjrzała się realizacji opery "Orfeusz i Eurydyka" w Teatrze Wielkim.

Szyk i styl w Cannes

Jak co roku, podczas festiwalu w Cannes, oceniane były nie tylko filmy. Uwadze świata nie mogły ujść także piękne stroje, w których panie przechadzały się po czerwonym dywanie. Jak oceniają projektanci, w tym roku Cannes nie było tak efektowne jak w latach poprzednich. Ale mimo to, jest na co popatrzeć.

Broadway tylko dla pieszych

Na Broadwayu zaczęła się "era bez samochodu". Wydział transportu Nowego Jorku postanowił, że fragment tej najsłynniejszej ulicy miasta, będzie dostępny tylko dla pieszych.

Śpiewająca gospodyni w finale "Mam talent"

Kilka tygodni temu Susan Boyle, podczas kwalifikacji do brytyjskiej wersji "Mam talent" zachwyciła wszystkich swoim śpiewem. Zachwyt nie przeminął i dzięki głosom publiczności oraz jury, ta 47-letnia gospodyni domowa dostała się do finału programu.

Cannes: Złota Palma dla wojennej gehenny

Złota Palma w Cannes w tym roku powędrowała do Austriaka Michaela Hanekego za dramat wojenny "Das Weisse Band" ("Biała wstążka"). Najlepszym aktorem został uznany austriacki aktor Christoph Waltz, a najlepszą aktorką okazała się Charlotte Gainsbourg.

Tłumy na targach książki

Kryzys książek nie rusza. Najlepszym tego dowodem są tłumy ludzi, którzy przyszli do warszawskiego Pałacu Kultury na 54. Międzynarodowe Targi Książki. - Tu kryzysu naprawdę nie widać - powiedział w TVN24 rzecznik targów Roman Czejarek.

Odszedł Jacek Nieżychowski

Zmarł Jacek Nieżychowski – aktor, śpiewak operetkowy, artysta kabaretowy, dyrektor teatru, dziennikarz, przedsiębiorca; współtwórca "Silnej Grupy Pod Wezwaniem". Był też organizatorem słynnego Festiwalu Młodych Talentów, który odbył się w 1962 i 63 roku w Szczecinie. Miał 85 lat.

"Terminator" bez Schwarzeneggera i tak kosi miliony

Najnowsza część filmu o walkach ludzi z bezwzględnymi maszynami ledwie w czwartek weszła do kin w USA i Kanadzie, a już zarabia grube miliony. "Terminator: Ocalenie" przyniósł producentom 13,4 mln dolarów zysku. Fanom serii nie przeszkodził fakt, że w obrazie po raz pierwszy nie zagrał Arnold Schwarzenegger.

Silny Szyc

Przegięta, popowa, komiksowa, a zarazem najciekawsza polska premiera od miesięcy – do kin wchodzi "Wojna polsko-ruska" na podstawie głośnej debiutanckiej powieści Doroty Masłowskiej. Świetny Borys Szyc i film, który ma szansę na status "kultowego".

Moore bierze się za Wall Street

Słynny amerykański reżyser Michael Moore zamierza nakręcić film o rekinach z Wall Street, oskarżanych o wywołanie globalnego kryzys. Będzie to kolejny paradokumentalny film autorstwa Moora.

Wyłącz system, włącz radość

Święto bez patriotycznego zadęcia? Uroczystość bez martyrologii i wspominania niezagojonych ran? Obchody bez polityków? Nieprawdopodobne, ale prawdziwe. 4 czerwca Warszawa będzie świętowała rocznicę pierwszych (częściowo) wolnych wyborów. – To ma być radosne święto dla nas wszystkich – deklarują organizatorzy.

Do więzienia za szantaż Edyty Górniak

Edyta Górniak wygrała w sądzie. Na karę roku i 4 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata oraz 2 tys. zł grzywny łódzki sąd skazał 56-letniego Marka K. Mężczyzna był oskarżony o szantażowanie znanej piosenkarki.

"Żyd? Co to za okropny pomysł?"

Zamknęłaś się w zagładzie - powiedział jej kiedyś szef. Ona udowadnia, że potrafi - pisze równie wnikliwie i przejmująco także nie o Żydach. W księgarniach jest już najnowsza książka Hanny Krall - o ludziach, którzy ukształtowali ją jako człowieka i reporterkę. W wywiadzie dla tvn24.pl, pytana o panującą modę na szukanie żydowskich korzeni, o to czy warto być Żydem, odpowiada: co za okropny pomysł! I przekonuje, że jak już nic nie można zrobić, to zawsze warto jeszcze coś zapisać.

Martin Luther King na dużym ekranie

Powstanie filmowa opowieść o charyzmatycznym czarnoskórym pastorze Martinie Lutherze Kingu. Wytwórnia filmowa "DreamWorks" otrzymała właśnie prawa do zekranizowania biografii. Współproducentem filmu będzie nie kto inny jak sam Steven Spielberg.

Depeche Mode nie zagra w Warszawie

Depeche Mode nie zagra 23 maja w Warszawie - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Chociaż jak dotąd oficjalnie informacji o odwołaniu koncertu nie ma, internauci Kontaktu TVN24 alarmują, że organizatorzy zwijają scenę na Stadionie Gwardii, gdzie miał wystąpić zespół.

5 mln USD za wykorzystanie Allena

Słynny reżyser Woody Allen dostał 5 milionów dolarów odszkodowania od firmy American Apparel Inc. Przedsiębiorstwo odzieżowe ponad rok temu na billboardach w Nowym Jorku i Los Angeles umieściło jego zdjęcie w stroju chasydzkiego Żyda (z filmu Allena "Annie Hall").

Seks, muzea i latarki

Oglądanie arcydzieł w świetle latarek, podziwianie obrazów mistrzów przy dźwiękach muzyki czy słuchanie listów miłosnych - takie atrakcje oferował Paryż podczas Nocy Muzeów. Zależnie od zainteresowań i gustów każdy mógł znaleźć coś dla siebie w programie paryskiej Nocy.

Przebierz się za ubeka i spędź noc w IPN

Setki wystaw, sejmowe kuluary, pokład samolotu Władysława Gomułki, a nawet archiwum IPN - wszystko to będzie można obejrzeć podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Do międzynarodowej akcji już po raz kolejny włączyło się wiele polskich miast. W Krakowie muzea można było odwiedzać już w nocy z piątku na sobotę.

Tom Waits w rytmie jazzu

Polskich fanów jazzu czeka nie lada gratka. W najbliższy poniedziałek w Filharmonia Narodowej zaśpiewa kanadyjska wokalistka Holly Cole. Koncert będzie europejską premierą jej programu „Tribute to Tom Waits”.

Odchodzi na oczach widzów

Umierająca na raka Farrah Fawcett gwiazda "Aniołków Charliego" znów pojawi się na ekranie. W piątek wieczorem amerykańska telewizja NBC wyemituje kontrowersyjny dokument o jej walce z rakiem.

Naziści stepują w Berlinie

Heil Hitler! - krzyczą aktorzy musicalu "Producenci", wystawianego właśnie na deskach Admiralspalast Theatre w Berlinie. Sztuka ma wyśmiewać Adolfa Hitlera i Ewę Braun, jednak budzi wiele kontrowersji. Niektóre media uważają, że - w dawnej stolicy III Rzeszy - wystawianie takich sztuk to skandal.

Koniec Polski w Moskwie

Muzyczny finał znów bez reprezentantki Polski. Lidia Kopania nie zakwalifikowała się do finału 54. Konkursu Piosenki Eurowizji Moskwa 2009.

"To zdjęcie przekracza granice, jest poza czasem"

Dobre zdjęcia mówią wszystko o czasie i miejscu, które przedstawiają. Zdjęcia wybitne są poza tym czasem i nie mają granic. Ta fotografia właśnie taka jest. Mogła zostać wykonana 80 lat temu gdzieś w Pensylwanii, ale jest stąd, powstała teraz. To jej siła - mówi w rozmowie z tvn24.pl Spencer Platt, przewodniczący jury konkursu Grand Press Photo, o zwycięskim zdjęciu Rafała Malko, które przedstawia wiec zorganizowany przez związki zawodowe w Stoczni Gdynia.

Cannes na kryzys odpowiada hitami

Pedro Almodovar, Ken Loach, Quentin Tarantino, Marco Bellocchio, Lars von Trier i Jane Campion - to tylko kilka spośród nazwisk filmowych gigantów, którzy pokażą swoje filmy na tegorocznym festiwalu w Cannes. Organizatorzy - w ramach walki z kryzysem - w konkursowej dwudziestce filmów umieścili same hity z doborowymi obsadami aktorskimi - komentował na antenie TVN24 krytyk filmowy, Wiesław Kot.

Zakrwawione ubranie Lennona na wystawie

W Nowym Jorku szykuje się niezwykła wystawa dotycząca jednego z Beatlesów, Johna Lennona. Na ekspozycji pokazana zostanie między innymi papierowa torba z ubraniami, jakie nosił w dniu, w którym został zastrzelony.

Carreras już nie zaśpiewa? Zaśpiewa

Jose Carreras wycofuje się ze śpiewania - napisał dziennik "The Times" publikując wywiad ze słynnym tenorem. Kilka godzin później Fundacja Jose Carrerasa zaprzeczyła: tenor wcale się nie wycofuje.

Polański ucieka, więc sąd mu nie odpuszcza

Roman Polański nie może uwolnić się od swej przeszłości. Sąd w Los Angeles odrzucił właśnie jego wniosek o umorzenie sprawy sprzed 30 lat, dotyczącej seksu z 13-latką - poinformowały agencje AFP i AP. Sędzia Peter Espinoza uzasadnił swą decyzję tym, że reżyser nie stawił się na przesłuchaniu przed sądem w Los Angeles.

Reszta to fikcja

To nie są sztampowe historie schodzące z hollywoodzkiej taśmy produkcyjnej. To nie są filmy, które zapomina się pięć minut po wyjściu z kina. Na Planet Doc Review w warszawskiej Kinotece od 8 do 17 maja można będzie obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne, spotkać się z ich twórcami i wziąć udział w debatach na ważne tematy.