Kultura i styl

Kultura i styl

- To narastało i w którymś momencie przestałem znajdować siły na bronienie jakiegoś skraweczka, w którym swobodnie się czułem. To nie jest komfortowe, że czuję się swobodnie, a dookoła wszyscy albo mają już przetrącone kręgosłupy, albo cichaczem czekają, żeby ich nie dotknęło coś złego - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz radiowy i telewizyjny Wojciech Mann, który w środę po ponad pół wieku odszedł z radiowej Trójki.

- Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów a także kin i sieci kinowych - poinformował na konferencji prasowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Dodał, że także od jutra swoją działalność zawieszą szkoły i uczelnie artystyczne.

To nie jest po prostu pomysł na projekt z cyklu "fajnie byłoby coś skombinować, bo to się dobrze sprzeda - podkreśla Piotr Rogucki w rozmowie z portalem tvn24.pl. - Kiedy tworzę muzykę, to nie myślę o tym, że ona może mieć na kogoś wpływ, a nagle się okazuje, że tak jest. To piękna strona tego, co robimy - dodaje producent muzyczny Kuba Karaś.

Wybitny, pochodzący ze Szwecji aktor Max von Sydow zmarł w niedzielę we Francji w wieku 90 lat. Międzynarodowe uznanie zyskał między innymi dzięki kreacjom w filmach Ingmara Bergmana.

69-letni Stomma był publicystą, antropologiem kultury, nauczycielem akademickim i doktorem habilitowanym nauk humanistycznych.

Cechą współczesnego społeczeństwa jest to, że koniecznie musimy być najlepsi we wszystkim, a to jest najzwyczajniej w świecie niemożliwe - mówi Bovska, czyli Magdalena Grabowska w rozmowie z portalem tvn24.pl. - Jeżeli ktoś chce tworzyć - nie tylko muzykę, kochać czy przyjaźnić się, to musi się tego perfekcjonizmu wyzbyć - dodaje wokalistka.

Książę William wraz z księżną Kate przebywają z trzydniową wizytą w Irlandii. W trakcie jednego ze spotkań wnuk Elżbiety II zażartował, mówiąc, że "książę i księżna Cambridge roznoszą koronawirusa". - Wybaczcie, staramy się to kontrolować, więc powiedzcie nam, kiedy mamy przestać - dodał William, tłumacząc żart związany z przynależnością do rodziny królewskiej.

Dwudziesta piąta odsłona bondowskiej serii została przesunięta. Film "No Time to Die" ("Nie czas umierać") widzowie zobaczą dopiero jesienią. Producenci nie podali przyczyny takiej decyzji. Wcześniej w Chinach zdecydowano się na taki krok w związku z epidemią koronawirusa.

Świat ma problem z polaryzacją - przyznał w "Kropce nad i" Jan Komasa, reżyser nominowanego do Oscara i nagrodzonego przez Polską Akademię Filmową filmu "Boże Ciało". - Jest coś takiego, że bardzo potrzebujemy kogoś, kto powie nam, jak żyć. Ludzie są pogubieni, złaknieni. Lepiej, żeby ktoś się mądry objawił, bo niemądrych nie brakuje - podkreślał.

"Boże Ciało" Jana Komasy zostało najlepszym filmem według Polskiej Akademii Filmowej. Podczas ceremonii rozdania Orłów, najważniejszych polskich nagród filmowych, nominowany do Oscara obraz otrzymał łącznie aż 11 statuetek. W głównych kategoriach aktorskich triumfowali Aleksandra Konieczna oraz Bartosz Bielenia. W rywalizacji w kategorii najlepszy filmowy serial fabularny walczyły trzy seriale produkcji TVN - "Chyłka. Kasacja", "Chyłka. Zaginięcie" oraz "Odwróceni. Ojcowie i córki", jednak nie otrzymały nagrody.

"Z wielkim smutkiem przyjęłam informację, że mój przyjaciel i były partner Ulay dzisiaj zmarł" - napisała na Facebooku serbska artystka Marina Abramović. "Był wyjątkowym artystą i człowiekiem, którego będzie bardzo brakować". Ulay, czyli Frank Uwe Laysiepen, zmarł w Lublanie w wieku 76 lat.