W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. W zamieszczonym w mediach społecznościowych wpisie artystę pożegnał prezydent Andrzej Duda.
"Odszedł Jerzy Stuhr - wybitna Postać polskiej sceny teatralnej i filmowej" - napisał w poście na portalu X prezydent Andrzej Duda. "Jego kreacje aktorskie pozostaną na zawsze świadectwem wybitnego talentu i profesjonalizmu. Swoją grą wyznaczył najlepsze standardy polskiego teatru i kina. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!" - zakończył swój wpis prezydent.
Wiadomość o śmierci Jerzego Stuhra poruszyła wielu wielbicieli jego talentu. Pożegnalne wpisy w mediach społecznościowych zamieścili przyjaciele aktora, a także gwiazdy kina oraz politycy. Swoimi wspomnieniami o artyście podzielili się m.in. Krystyna Janda, Daniel Olbrychski czy Cezary Pazura.
SPECJALNE WYDANIE PROGRAMU „KROPKA NAD I” POŚWIĘCONE JERZEMU STUHROWI WE WTOREK O GODZ. 20. W TVN24 I W TVN24 GO. GOŚĆMI MONIKI OLEJNIK BĘDĄ: JULIUSZ MACHULSKI, KATARZYNA FIGURA, JAN ENGLERT I ANDRZEJ SEWERYN.
Jerzy Stuhr - najważniejsze role
Urodzony w 1947 roku Jerzy Stuhr był jednym z najpopularniejszych polskich aktorów swojego pokolenia. Karierę rozpoczynał na deskach Starego Teatru w Krakowie. Na dużym ekranie debiutował w 1971 roku w filmie "Milion za Laurę". Największą rozpoznawalność zapewnił mu występ w "Wodzireju" i "Amatorze", wreszcie w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego z 1983 roku. W latach 90. zagrał też m.in. w kultowym "Kilerze" i jego kontynuacji "Kiler-ów 2-óch". Zapamiętamy go także jako aktora dubbingowego. Zarówno młodzi widzowie, jak i starsze pokolenia kojarzą jego głos z postacią dowcipnego Osła ze "Shreka". Został laureatem wielu prestiżowych nagród zarówno za role sceniczne, jak i filmowe.
Jerzy Stuhr w 1971 roku poślubił skrzypaczkę Barbarę Kośkę, z którą znał się od dzieciństwa. Mieli dwoje dzieci: Macieja, również aktora, oraz Mariannę.
Był również pedagogiem i w przeszłości rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie).
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Maciej Kulczyński/PAP