30 sierpnia po raz czwarty zostaną wręczone Medale Wolności Słowa. Medal mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego - przypomina Fundacja Grand Press. Wyróżnienia zostaną rozdane w trzech kategoriach - Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. Przedstawiamy listę nominowanych.
Fundacja Grand Press przedstawiła tegoroczne kandydatki i kandydatów do Medalu Wolności Słowa. Medale po raz czwarty zostaną wręczone 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Uroczysta gala będzie transmitowana na żywo w TVN24.
Posiedzenie kapituły Medalu Wolności Słowa odbyło się 1 lipca. To wtedy jej członkowie - Krzysztof Głuchowski (dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie), prof. Ewa Łętowska (była Rzeczniczka Praw Obywatelskich), Weronika Mirowska (prezeska Fundacji Grand Press), Piotr Świerczek (dziennikarz TVN24) oraz Ewa Wrzosek (prokuratorka, Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex super omnia") wybrali kandydatki i kandydatów do wyróżnienia.
Medale Wolności Słowa 2024
Zgodnie z regulaminem wyróżnienie Medalem Wolności Słowa mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną. Wydarzenie jest organizowane w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce.
Medale zostaną wręczone w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka.
W kategorii Instytucja wskazane zostały:
- Fundacja Panoptykon - za cierpliwe tłumaczenie, że musimy strzec prawa do prywatności tak przed państwem i jego służbami, jak i przed big techami.
- Pro Loquela Silesiana. Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy - za walkę o wolność słowa wypowiadanego w języku śląskim. Za wytrwałość we wzmacnianiu śląskiej tożsamości poprzez dbanie o należną językowi śląskiemu pozycję i jego obecność w przestrzeni publicznej.
- Sieć Obywatelska Watchdog Polska - za stanie na straży prawa do informacji publicznej i za prawną edukację obywateli.
W kategorii Media wskazani zostali:
- Mariusz Gierszewski (Radio ZET) - za bezkompromisowe i uważne patrzenie władzy na ręce, niezależnie kto ją sprawuje. Za odpowiedzialne realizowanie misji dziennikarskiej.
- Karolina Lewicka (Tok FM) - za inteligentne, chłodne i konsekwentne zdejmowanie masek z polityków, którzy próbują ukryć prawdziwe intencje za grubym make-upem politycznej szminki. Za odważne stanie po stronie prawdy, profesjonalizm i szacunek wobec odbiorców.
- Jacek Pałasiński - za stanie na straży pryncypiów dziennikarskich i kulturę wypowiedzi. Za udowodnienie, że w internecie jest miejsce na dojrzałe dziennikarstwo – wartościowe rozmowy z intelektualistami.
W kategorii Obywatel/Obywatelka wskazani zostali:
- Danuta Wojciechowska i Jolanta Mokwińska - emerytki z Siedliska, wsi w Lubuskiem. Za walkę o demokrację i wolność słowa w swojej gminie. Zapłaciły za to zdrowiem, ale wygrały z byłym wójtem, a nowemu wręczyły koszulkę z napisem "Jawność".
- Anja Rubik - za odważne korzystanie z wolności słowa, za co była wielokrotnie atakowana przez środowiska prawicowe. Aktywistka działająca na rzecz kobiet i walcząca o dostęp do edukacji seksualnej młodzieży w Polsce.
- Mateusz Rybak - 17-letni mieszkaniec pogranicza polsko-białoruskiego. Za poświęcanie się pomocy ludziom w drodze. Działa sam, ale w mediach społecznościowych dzieli się swoimi doświadczeniami i wiadomościami znad granicy.
Laureaci Medalu Wolności Słowa
Dotychczas Laureatami Medalu Wolności Słowa zostali: - w kategorii Media: Andrzej Poczobut, Piotr Jacoń oraz Piotr Świerczek; - w kategorii Instytucja: Adam Bodnar, Igor Tuleya oraz Ewa Łętowska; - w kategorii Obywatel: Agnieszka Jankowiak-Maik, Katarzyna Wappa oraz Lidia Niedźwiecka-Owsiak i Jerzy Owsiak.
Medal specjalny od Fundacji Grand Press otrzymali: Marian Turski, Wanda Traczyk-Stawska, Jacek Fedorowicz, Stanisław Tym oraz Lech Wałęsa.
Źródło: Fundacja Grand Press
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Grand Press