Grał u najwybitniejszych, sam stał się legendą. Twórczość Jerzego Stuhra w pigułce

Źródło:
tvn24.pl
Zmarł wybitny polski aktor Jerzy Stuhr
Zmarł wybitny polski aktor Jerzy Stuhr
TVN24
Zmarł wybitny polski aktor Jerzy Stuhr

Zachwycał w teatrze, kinie i w telewizji. Ale nie tylko. Jerzy Stuhr miał w swoim dorobku projekty operowe. Nawet z epizodu potrafił zrobić prawdziwy majstersztyk. "Kontrabasistę" - monodram Patricka Sueskinda - uczynił swoją teatralną wizytówką, z którą na sceny w najróżniejszych teatrach świata wracał ponad 700 razy.

SPECJALNE WYDANIE PROGRAMU "KROPKA NAD I" POŚWIĘCONE JERZEMU STUHROWI WE WTOREK O GODZ. 20. W TVN24 I W TVN24 GO. GOŚĆMI MONIKI OLEJNIK BĘDĄ: JULIUSZ MACHULSKI, KATARZYNA FIGURA, JAN ENGLERT I ANDRZEJ SEWERYN. 

Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, reżyserów filmowych i teatralnych, zmarł w wieku 77 lat.

Chociaż do matury mieszkał w Bielsku-Białej, to urodził się i całe życie związany był bardzo blisko z Krakowem. To tutaj ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (1970 r.) oraz studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (1972 r.; obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie). Tu również debiutował jako aktor i gwiazdor telewizji.

Teatr

Być może wiele osób kojarzy Jerzego Stuhra jako komika, aktora komediowego, showmana. A przecież to tylko część jego dorobku. W końcu, szczególnie w teatrze, dał się poznać jako piekielnie utalentowany aktor dramatyczny. A grał u najwybitniejszych twórców i twórczyń polskiego teatru i kina XX wieku.

Debiutował w "Kordianie" Juliusza Słowackiego w reżyserii Ireny Babel (listopad 1970 r.). Rok później przyszło mu się zmierzyć z olbrzymim wyzwaniem aktorskim, których później na jego drodze nie brakowało. Musiał zastąpić Wojciecha Pszoniaka w roli Piotra Wierchowieńskiego w "Biesach" Fiodora Dostojewskiego (reżyseria: Andrzej Wajda), wystawianym w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

W 1972 roku - tuż po ukończonych studiach - również w ramach zastępstwa po raz pierwszy zagrał u Jerzego Jarockiego. Tym razem zastąpił Marka Walczewskiego w roli Leona Węgorzewskiego w "Matce" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Na czym polegało wyzwanie? W obu przypadkach młody Stuhr musiał stworzyć postaci, które jego poprzednicy zagrali wybitnie. W 1973 roku otrzymał rolę Belzebuba w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego. Była to jedna z ostatnich sztuk stworzonych przez Swinarskiego w krakowskim teatrze. Po latach Stuhr wyznał, że możliwość grania u jednego z najwybitniejszych twórców teatralnych w polskiej historii wywarła ogromny wpływ na całą jego późniejszą twórczość.

Z krakowskim Starym Teatrem Stuhr związany był aż do połowy lat 90. XX wieku. Regularnie grał tu u Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Krzysztofa Kieślowskiego czy Andrzeja Wajdy. Mało tego, niemal od początku swojej teatralnej kariery - bo od 1973 roku - coraz częściej angażował się w pracę nad konkretnymi tytułami także jako asystent reżysera (m.in. u Jarockiego czy Wajdy).

Włochy

W 1980 roku debiutem aktorskim we Włoszech Stuhr otworzył nowy rozdział w swojej karierze i życiu. Wówczas został zaproszony z innymi polskimi artystami do "L'Atelier di Formia - Istituto Internazionale di Ricerca sul Teatro Contemporaneo" w Pontederze, prowadzonego przez reżysera Giovanniego Pampiglione. W ciągu kolejnych pięciu lat Stuhr zagrał we włoskich adaptacjach tekstów Mrożka, Jasińskiego czy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Szybko stał się "ambasadorem" polskiego teatru we Włoszech i w Europie Zachodniej. Grał również w teatrach w Mediolanie, Trieście i Genui. W tym czasie miał okazję poznać czołowych twórców włoskiego kina i teatru: Nanniego Morettiego, Adrianę Asti czy Michela Placido. W 1982 roku jego rola w "Mątwie" Witkacego, wystawionej podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego we Florencji, doceniona została Nagrodą Krytyki Włoskiej dla najlepszego aktora zagranicznego we Włoszech. W uzasadnieniu zwrócono uwagę na wspaniałe opanowanie języka włoskiego oraz jakość interpretacji. 

Jerzy Stuhr w "Kontrabasiście" (1993 r.)Adam Hawałej/PAP

Reżyser teatralny

Swoją twórczość reżyserską rozpoczął monodramem "Kontrabasista" Patricka Sueskinda. Spektakl stworzył we współpracy z krakowską PWST, a wystawił na scenie Piwnicy Przy Sławkowskiej. Przez kolejne cztery dekady Stuhr z własnym opracowaniem niemieckiego bestselleru z 1981 roku podróżował do Niemiec, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii, Austrii i Włoch (w ramach trzyletniego tournee po Włoszech Stuhr występował z włoskojęzycznym tłumaczeniem spektaklu). Tylko w Krakowie Stuhr "sięgał po kontrabas" ponad 700 razy. W ostatnich latach wielokrotnie stuhrowskiego "Kontrabasistę" można było zobaczyć w warszawskim Teatrze Polonia.

W kolejnych latach sięgał po najróżniejsze klasyki literackie, które realizował w różnych - głównie krakowskich - teatrach. Ale nie tylko. W Starym Teatrze w Krakowie w 1990 roku stworzył spektakl "Fortynbras się upił" Janusza Głowackiego. W teatrze Scena na Piętrze w Poznaniu wyreżyserował "Życie wewnętrzne" Marka Koterskiego. Dla Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni wyreżyserował "Cabaret" Johna Kandera z tłumaczeniami tekstów piosenek autorstwa Wojciecha Młynarskiego. 

Do polskiej klasyki przeszła jego odsłona molierowskiego "Mieszczanina szlachcicem", której premiera na scenie nowohuckiego Teatru Ludowego odbyła się w czerwcu 1993 roku. W spektaklu zagrał również główną rolę - Pana Jourdaina - dając popis swojego wybitnego talentu tragikomicznego. 

"Nas przyzwyczajono, że będziemy pod pręgierzem krytyki przez całe życie". Wywiad z Jerzym Stuhrem
"Nas przyzwyczajono, że będziemy pod pręgierzem krytyki przez całe życie". Wywiad z Jerzym StuhremMateusz Kudła | Fakty po południu

Krzysztof Kieślowski zwrócił uwagę w jednym z wywiadów, że Jerzy Stuhr był jego zdaniem wyjątkowym polskim aktorem, świetnie odnajdującym się w filmie, teatrze i telewizji. Twórca między innymi "Dekalogu" powiedział, że aktor nie tylko do perfekcji opanował technikę, ale również wykazywał się znajomością rzeczywistości. - A ponad tymi dwiema umiejętnościami góruje inteligencja - podkreślił Kieślowski. Z łatwością potwierdzenie tych słów można znaleźć również w dorobku reżyserskim Stuhra. Tylko w latach 1990-2016 z niezwykłą uważnością społeczną Stuhr sięgał po ponadczasowe dramaty, w których stawiał lustro czasom współczesnym. Nieważne, czy były to klasyki Shakespeare’a, Różewicza czy Mrożka. Stuhr zawsze znajdował elementy, które w danym czasie wybrzmiewały nader aktualnie. 

Jerzy Stuhr podczas XV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1977 r.)Ryszard Okoński/PAP

Muzyka

Każdy z nas chociaż raz usłyszał Jerzego Stuhra w piosence "Śpiewać każdy może" z muzyką Stanisława Syrewicza i tekstem Jonasza Kofty. W końcu to wykonanie z opolskiego festiwalu z 1977 roku przeszło do historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Ale nie każdy wie, że Stuhr wziął udział w spektaklu operowym. Jak do tego doszło? W 2016 roku podjął się po raz pierwszy w karierze reżyserii w Operze Krakowskiej, biorąc na warsztat "Don Pasquale" Gaetana Donizettiego. "(…) Z epizodycznej śpiewanej roli Notariusza zrobił prawdziwy majstersztyk. Udowadnia, że nie tylko nie każdy może śpiewać, ale i nie każdy może milczeć: tak milczeć!" - pisała w 2017 roku na łamach "Ruchu Muzycznego" Monika Patryk. Do opery wrócił jeszcze dwukrotnie: w 2019 roku wyreżyserował "Cyrulika sewilskiego" Gioacchina Rossiniego, a dwa lata później - "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta. 

Duży ekran

Z całą pewnością to nie teatr, a film i telewizja przyniosły mu ogromną rozpoznawalność. Publiczności telewizyjnej dał się poznać w latach 1972-76 jako współprowadzący popularny wówczas program estradowo-kabaretowy "Spotkanie z Balladą".

W świat filmu natomiast wkroczył jeszcze na studiach aktorskich. Początkowo były to role epizodyczne, czasem nawet niewymieniane w napisach końcowych. Pierwszą główną rolę zagrał u Krzysztofa Kieślowskiego w telewizyjnym filmie fabularnym "Spokój" (1976 r.). W tym samym roku do kin trafił inny film Kieślowskiego "Blizna", w którym Stuhr miał drugoplanową rolę asystenta Bednarza (Stefana Bednarza, granego przez Franciszka Pieczkę). W 1978 roku w kinach pojawił się legendarny "Wodzirej" Feliksa Falka.

Jerzy Stuhr na planie filmu "Wodzirej"Witold Rozmysłowicz/CAF/PAP

Stuhr nie tylko zagrał główną rolę, ale był również współautorem dialogów. W tym samym roku w roli drugoplanowej pojawił się w "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy, film znalazł się w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Cannes. Również w 1979 roku Stuhr zagrał w "Szansie" Falka oraz "Amatorze" Kieślowskiego. Za obie role otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (obecnie FPFF w Gdyni). 

W latach 80. dorobek Stuhra wzbogacił się o serię świetnych i dostrzeżonych ról. Natomiast w tym czasie stworzył także dwie postaci, które dla wielu są kultowe pomimo upływu czasu. Chodzi oczywiście o komedie Juliusza Machulskiego: "Seksmisja (1984 r.), gdzie zagrał Maksa Paradysa oraz "Kingsajz" (1988 r.), w którym grał nadszyszkownika Kilkujadka. Pomimo dziesiątek ról dramatycznych, wymagających niezwykłego talentu i warsztatu, to właśnie z kreacjami komediowymi legendarny aktor kojarzony jest najczęściej. Do dwóch wspomnianych trzeba jeszcze dodać postać komisarza Jerzego Rybę z "Kilera" i "Kiler-ów 2-óch" (reżyseria Juliusz Machulski). Natomiast w pierwszej dekadzie XXI wieku użyczył głosu postaci Osła w serii filmów animowanych "Shrek". Osioł stał się kolejną postacią, która do Stuhra na stałe przyległa. 

Jerzy Stuhr i Małgorzata Kożuchowska na planie "Kilera" (1997 r.)Afa Pixx/Krzysztof Wellman/PAP

Na małym ekranie pojawił się po raz ostatni w serialu "Mój agent". Natomiast jego ostatnią rolą filmową była postać ambasadora Polski w komediodramacie Nanniego Morettiego "Il sol dell'avvenire". Światowa premiera tego ostatniego odbyła się w ramach tegorocznego Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Cannes. 

Reżyser filmowy

Trudno wymieniać wszystkie role filmowe i telewizyjne Stuhra, za które był nagradzany czy budził zachwyt krytyki i publiczności. Tym bardziej, że osobną częścią jego dorobku są filmy fabularne, jakie wyreżyserował. Począwszy od telewizyjnego "Spisu cudzołożnic" na podstawie powieści Jerzego Pilcha, przez "Historie miłosne", "Tydzień z życia mężczyzny", "Duże zwierzę" (na podstawie scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego), "Korowód", po "Obywatela", w niezwykły sposób sondował rzeczywistość, przyglądał się jej absurdom, serwował szeroką paletę emocji. Doskonale wiedział, jak tworzyć kino autorskie, łączące jakościową rozrywkę z pytaniami o to, co ważne i warte głębszej refleksji. 

Jerzy Stuhr na planie "Tygodnia z życia mężczyzny" (1999 r.)Afa Pixx/Krzysztof Wellman/PAP

"Historie miłosne" (1997 r.) oraz "Tydzień z życia mężczyzny" (1999 r.) swoją światową premierę miały w ramach Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Ten pierwszy doceniony został nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI. Natomiast "Duże zwierzę" premierowo zaprezentowane zostało w ramach Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w 2000 roku, gdzie doceniony został Specjalną Nagrodą Jury. 

Niemal wszystkie filmy reżyserowane przez Stuhra podróżowały po festiwalach za granicą i w kraju - w tym w selekcji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zresztą do Konkursu Głównego gdyńskiego festiwalu trafiły wszystkie jego filmy i niemal każdy przynosił jego gwiazdom lub twórcom najważniejsze nagrody. 

Rozmowa z Jerzym Stuhrem na festiwalu Dwa Brzegi
Rozmowa z Jerzym Stuhrem na festiwalu Dwa Brzegi (wideo z 2019 roku)tvn24

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Grygiel/PAP

Pozostałe wiadomości

Po wtorkowej debacie kandydatów na wiceprezydenta USA stacja CNN opublikowała sondaż, z którego wynika, że republikański senator J.D. Vance minimalnie wygrał starcie z demokratą Timem Walzem. Według badania stacji CBS debata poprawiła wizerunek obu polityków.

Kto wygrał debatę? Sondaż

Kto wygrał debatę? Sondaż

Źródło:
PAP

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn w sprawie strzelaniny, do jakiej doszło na początku września na warszawskim bazarze "Olimpia". Po usłyszeniu prokuratorskich zarzutów, zostali przez sąd tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Strzały w kierunku policjantów, świadek raniony w pośladek. Zatrzymania

Strzały w kierunku policjantów, świadek raniony w pośladek. Zatrzymania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość zanotowały niemal identyczne poparcie w najnowszym sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Na obecnie rządzących zagłosowałoby 33,1 procent ankietowanych, a na partię Jarosława Kaczyńskiego 32,9 procent. Podium, z poparciem 10,1 procent zamyka Trzecia Droga.

Blisko remisu na pierwszym miejscu. Najnowszy sondaż partyjny

Blisko remisu na pierwszym miejscu. Najnowszy sondaż partyjny

Źródło:
PAP

Gubernator Minnesoty demokrata Tim Walz i senator z Ohio republikanin J.D. Vance zmierzyli się w jedynej planowanej debacie telewizyjnej kandydatów na wiceprezydenta USA. Jak oceniają komentatorzy, dyskusja mocno pokazała różnice ideologiczne między nimi, jej ton był jednak raczej wyważony, a kandydaci unikali personalnych ataków.

Takiej debaty nie było od dawna. "Nie wierzyłem w to, co widzę"

Takiej debaty nie było od dawna. "Nie wierzyłem w to, co widzę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, NBC News, TVN24

W odwecie za wtorkowy ostrzał rakietowy Izrael może uderzyć w irańskie bazy wojskowe i ośrodki dowodzenia, może też uruchomić swoich agentów wewnątrz Iranu i zaatakować osoby odpowiedzialne za atak lub uderzyć w instalacje nuklearne – ocenia stacja BBC.

"Koło ataku i zemsty". Jak Izrael odpowie na irański atak?

"Koło ataku i zemsty". Jak Izrael odpowie na irański atak?

Źródło:
PAP

Musimy się zabezpieczyć przed powodziami, musi powstać więcej zdolności retencyjnych. Mamy na to w ministerstwie 10 miliardów złotych - powiedziała w TVN24 Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska. Przyznała, że do powodzi, która przeszła we wrześniu przez południowo-zachodnią Polskę "można było się lepiej przygotować".

Wiceministra: można było się lepiej przygotować do powodzi

Wiceministra: można było się lepiej przygotować do powodzi

Źródło:
TVN24

27-latek jeździł sportowym porsche po Piasecznie. Gdy zobaczył policjantów, zamienił fotel kierującego na siedzenie pasażera. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna nie powinien się znaleźć za kierownicą auta. Szybka zmiana miejsc nie uchroniła go przed konsekwencjami.

Zamienił się miejscami ze swoją dziewczyną. "Myślał, że przechytrzy tym policjantów"

Zamienił się miejscami ze swoją dziewczyną. "Myślał, że przechytrzy tym policjantów"

Źródło:
PAP

Zespół ds. rozliczeń PiS zawiadomił prokuraturę w sprawie sędziów, którzy wydali uchwałę Sądu Najwyższego odnoszącą się do statusu Dariusza Barskiego jako prokuratora krajowego. Jak wskazano, osoby wydające piątkową uchwałę "podały się za sędziów SN, mimo wadliwego procesu powołania na to stanowisko".

Wydali uchwałę dotyczącą Barskiego, zespół Giertycha zawiadamia prokuraturę

Wydali uchwałę dotyczącą Barskiego, zespół Giertycha zawiadamia prokuraturę

Źródło:
PAP

Właściwy człowiek na właściwym miejscu - uznał prezydent Andrzej Duda i zatrudnił Beatę Kempę na stanowisku doradczyni ds. humanitarnych. W tym samym czasie prokuratura wznawia umorzone śledztwo w sprawie organizacji zbiórki plecaków dla dzieci z Syrii. Akcja była zorganizowana w Sycowie, rodzinnym mieście Kempy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Nowe stanowisko, stare problemy

Nowe stanowisko, stare problemy

Źródło:
TVN24

Mimo zapowiedzi o wycofaniu alkoholu w tubkach, marszałek Sejmu Szymon Hołownia chce wyjaśnień prezesa UOKiK w tej sprawie. Będziemy pracować nad rozwiązaniami, które mają chronić nasze dzieci – zapowiedział.

Marszałek Sejmu "chce wiedzieć, co się stało"

Marszałek Sejmu "chce wiedzieć, co się stało"

Źródło:
PAP

OLV, producent saszetek z napojami alkoholowymi pod marką Voodoo Monkey, przekazał, że wycofuje całą partię alkotubek z rynku i natychmiast wstrzymuje ich produkcję.

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Źródło:
PAP

Iran wystrzelił we wtorek prawie 200 pocisków balistycznych na Izrael. Komisja Rady Europy opowiedziała się za uchyleniem immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. W Polsce burzę wywołały tzw. alkotubki, które pojawiły się w sklepach - jest zapowiedź kontroli i decyzja producenta o wycofaniu produktu. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 2 października.

Atak na Izrael, burza o alkotubki, immunitet Romanowskiego

Atak na Izrael, burza o alkotubki, immunitet Romanowskiego

Źródło:
PAP, TVN24

Samolot z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silvą na pokładzie musiał przez kilka godzin krążyć w powietrzu nad Meksykiem. Powodem była usterka techniczna. Ostatecznie maszyna bezpiecznie wylądowała na ziemi, a Lula wróci do swojego kraju innym samolotem.

Prezydencki samolot kilka godzin krążył nad Meksykiem

Prezydencki samolot kilka godzin krążył nad Meksykiem

Źródło:
PAP

Iran wystrzelił we wtorek prawie 200 pocisków balistycznych na Izrael, w całym kraju ogłoszono alarm. Armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" z nich. Przekazała też, że nie odnotowano ofiar, chociaż tamtejsze media donosiły o śmieci palestyńskiego cywila na Zachodnim Brzegu. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael przywódców Hamasu i Hezbollahu. Izrael zapowiedział odpowiedź. Biały Dom uznał atak za "znaczącą eskalację" ze strony Iranu. - Wstępne doniesienia sugerują, że Izrael, przy aktywnym wsparciu Stanów Zjednoczonych i innych partnerów, skutecznie poskromił ten atak - powiedział sekretarz stanu Antony Blinken.

"Znacząca eskalacja" ze strony Iranu. Atak na Izrael "skutecznie poskromiony" 

"Znacząca eskalacja" ze strony Iranu. Atak na Izrael "skutecznie poskromiony" 

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

- Dziś wieczorem Iran popełnił wielki błąd i zapłaci za to - oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu po tym, jak władze w Teheranie zdecydowały o wystrzeleniu prawie 200 rakiet na Izrael. Natomiast irańskia armia, cytowana przez tamtejsze media państwowe, przekazała, że jeśli Izrael zdecyduje się na zbrojny odwet, to z kolei Iran dokona "ogromnych zniszczeń" w izraelskiej infrastrukutrze.

Netanjahu: dziś wieczorem Iran popełnił wielki błąd, zapłaci za to

Netanjahu: dziś wieczorem Iran popełnił wielki błąd, zapłaci za to

Źródło:
Reuters

953 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Pod koniec września ukraińskie wojsko odzyskało zakłady mechaniczne w Wowczańsku w obwodzie charkowskim, które były rosyjskim bastionem umożliwiającym taktyczne operacje wzdłuż rzeki Wowcza - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Były rosyjskim bastionem. Zakłady mechaniczne odzyskane

Były rosyjskim bastionem. Zakłady mechaniczne odzyskane

Źródło:
PAP

Tragiczny bilans ofiar śmiertelnych huraganu Helene przekroczył 160 osób. Wielu mieszkańców uznawanych jest za zaginionych. Według amerykańskich urzędników, żywioł mógł pochłonąć nawet nawet 600 istnień ludzkich. Blisko półtora miliona odbiorców wciąż nie ma prądu. W środę regiony objęte kataklizmem odwiedzą prezydent Joe Biden i wiceprezydentka Kamala Harris.

Ofiar śmiertelnych huraganu Helene "może być nawet 600"

Ofiar śmiertelnych huraganu Helene "może być nawet 600"

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Dwupokoleniowa rodzina, małe dziecko i hodowla ryb, którą zajmowano się w rodzinie od 40 lat. Ich źródłem utrzymania był też wynajem domków letniskowych. Woda zniszczyła wszystko. Dom nadaje się tylko do rozbiórki - tymczasowo mieszkają w hotelu, władze miasta obiecują kontenery. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Tutaj Ignaś się bawił". Stracili dom i rodzinny biznes

"Tutaj Ignaś się bawił". Stracili dom i rodzinny biznes

Źródło:
TVN24

Z prognozy zagrożeń IMGW wynika, że w najbliższych dniach czeka nas powrót niebezpiecznej pogody. W piątek i sobotę na południowym wschodzie kraju mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

Intensywne opady deszczu. Gdzie mogą pojawić się alarmy IMGW

Intensywne opady deszczu. Gdzie mogą pojawić się alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

W dzielnicy Jaffa w Tel Awiwie doszło we wtorek do strzelaniny, nie żyje osiem osób - przekazała izraelska policja. Wcześniej informowano o czterech ofiarach i siedmiu rannych. Przekazano, że dwóch napastników zostało "zneutralizowanych". Jednocześnie izraelska policja przekazała, że mogło dojść do "kolejnego ataku", tym razem na hotel w pobliżu tego miasta.

Strzelanina w Tel Awiwie, wiele osób nie żyje

Strzelanina w Tel Awiwie, wiele osób nie żyje

Źródło:
Reuters

- Oczywiście, że Andrzej Duda nie żałuje udziału w urodzinach Milosza Zemana - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek. Przekonywał, że to była "impreza prywatna, towarzyska". - Prezydent lubi prezydenta Zemana, szanuje. Z Viktorem Orbanem nie zgadza się w sprawie Ukrainy - dodał. Mówił też o spotkaniu prezydenta z byłym prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim.

Mastalerek o udziale prezydenta w głośnym przyjęciu: nie żałuje

Mastalerek o udziale prezydenta w głośnym przyjęciu: nie żałuje

Źródło:
TVN24

W koalicji rządowej konsternacja i komentarze, że w Totalizatorze Sportowym wydarzyło się "coś złego". A wydarzyło się to, że Totalizator Sportowy ma 13 nowych dyrektorów regionalnych i - jak pisze Onet - są wśród nich lokalni radni oraz współpracownicy Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy oraz znajomy premiera Donalda Tuska.   

Osoby powiązane z rządem z posadami w Totalizatorze Sportowym. "Nie ma nic gorszego dla wizerunku koalicji" 

Osoby powiązane z rządem z posadami w Totalizatorze Sportowym. "Nie ma nic gorszego dla wizerunku koalicji" 

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy samolot linii Ryanair, który leciał z Barcelony do Bergamo, podchodził do lądowania, pękły cztery opony tylnego podwozia. Do zdarzenia doszło na lotnisku położonym około 50 kilometrów od centrum Mediolanu. Pierwszą informację otrzymaliśmy na Kontakt24.

Samolot podchodził do lądowania, pękły opony

Samolot podchodził do lądowania, pękły opony

Źródło:
Kontakt24

Jest pilna sprawa - powiedział podczas wtorkowego posiedzenia rządu premier Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do kwestii alkoholu sprzedawanego w saszetkach, przypominających tubki z musami dla dzieci. - Czesław, będę bardzo prosił, żebyś teraz pojechał do resortu i sprawę rozstrzygnął - powiedział szef rządu do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego.

Tusk o alkotubkach: Czesław, proszę, żebyś teraz pojechał do resortu i sprawę rozstrzygnął

Tusk o alkotubkach: Czesław, proszę, żebyś teraz pojechał do resortu i sprawę rozstrzygnął

Źródło:
tvn24.pl

Grupa dzieci, która szła z opiekunką do świetlicy, została zaatakowana przez mężczyznę uzbrojonego w nóż. Trzech pięcioletnich chłopców zostało rannych, w tym jeden poważnie. Policja schwytała domniemanego sprawcę, to 23-letni Chińczyk. Motywy napaści nie są znane.

Zaatakował nożem grupę przedszkolaków

Zaatakował nożem grupę przedszkolaków

Źródło:
PAP

Siły rosyjskie są już prawie w centrum miasta Wuhłedar. Trwają tam walki - przekazał we wtorek szef władz wojskowych obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin. DeepState, projekt monitorujący sytuację na ukraińskim froncie, poinformował, że ​​Rosjanie wkroczyli do Wuhłedaru od zachodu i południa.

Rosjanie wkroczyli do miasta, które broniło się ponad dwa lata

Rosjanie wkroczyli do miasta, które broniło się ponad dwa lata

Źródło:
PAP, Reuters, Ukraińska Prawda

Funkcjonariusze zatrzymali 26-latka, który uciekał skradzionym busem przed niemiecką i polską policją. Jak się okazało, był pod wpływem narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Transgraniczny pościg za skradzionym busem

Transgraniczny pościg za skradzionym busem

Źródło:
PAP

Policjanci z Trzebnicy (woj. dolnośląskie) zatrzymali kobietę, która z karty firmowej wydała na własne zakupy 1,5 miliona złotych. Teraz 34-latka odpowie przed sądem.

Wydała 1,5 mln zł kartą pracodawcy

Wydała 1,5 mln zł kartą pracodawcy

Źródło:
tvn24.pl

Frank Gardner, poruszający się na wózku inwalidzkim dziennikarz BBC, był jednym z pasażerów poniedziałkowego lotu Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy. Jak poinformował, ponieważ na pokładzie nie zapewniono mu dostępu do wózka, chcąc skorzystać z toalety Brytyjczyk musiał przeczołgać się po podłodze maszyny. Linie lotnicze wydały w tej sprawie oświadczenie.

Dziennikarz BBC musiał czołgać się w samolocie LOT. Linie przepraszają

Dziennikarz BBC musiał czołgać się w samolocie LOT. Linie przepraszają

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 we wrześniu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 6,56 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Portal tvn24.pl był najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Nowa ekranizacja znanej powieści, finałowy sezon głośnego serialu i tytuły obsypane nagrodami. Co warto obejrzeć na platformie Max na początku października? Oto pięć propozycji.

Premiera "Miasteczka Salem" i finałowy sezon "Szadzi". Październikowe nowości na Max

Premiera "Miasteczka Salem" i finałowy sezon "Szadzi". Październikowe nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl