Władze Krakowa grożą palcem operatorom hulajnóg. Wiceprezydent o stanowczych działaniach

Źródło:
PAP
Kraków
KrakówGoogle Earth
wideo 2/6
KrakówGoogle Earth

Władze Krakowa oczekują od operatorów sieci hulajnóg elektrycznych porządkowania porzucanych przez użytkowników pojazdów. Wiceprezydent miasta Andrzej Kulig zapowiedział w poniedziałek, że jeśli firmy nie zabiorą się za przestrzeganie zasad, miasto podejdzie do tematu "bardziej stanowczo". Urzędnicy apelują jednocześnie do osób korzystających z hulajnóg o odpowiedzialność.

- W czasie dzisiejszego spotkania poinformowałem przedstawicieli tych firm, że jeżeli nie zabiorą się za porządkowanie hulajnóg i przestrzeganie zasad, o których mówiliśmy, i które wypracowaliśmy wspólnie w ostatnich latach, to będziemy zmuszeni podejść do tego tematu bardziej stanowczo - powiedział w poniedziałek wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, odnosząc się do rozmowy z operatorami sieci hulajnóg elektrycznych w mieście.

Czytaj też: Władze Rzymu wprowadzają ograniczenia dla hulajnóg elektrycznych

"Męska rozmowa" z operatorami hulajnóg elektrycznych

Rozmowę z przedstawicielami prywatnych firm, które oferują wynajęcie takiego pojazdu przez aplikację, samorządowiec zapowiadał w sobotę. We wpisie w mediach społecznościowych informował wtedy, że po licznych zgłoszeniach o nieprawidłowym parkowaniu jednośladów straż miejska odholowała tylko jednego dnia 82 hulajnogi między innymi z okolic ulic Basztowej, Wielopole i Pawiej.

Według wiceprezydenta w niektórych lokalizacjach nie było podstaw prawnych do odholowania, dlatego zgłoszono przedstawicielom firm, by zrobili porządek z pojazdami we własnym zakresie. Mowa o aż 303 pojazdach. Dlatego na poniedziałek zaplanował, jak to określił, "męską rozmowę" z operatorami hulajnóg, podczas której ostrzegł przed ewentualnymi konsekwencjami uciążliwych zachowań użytkowników. Nie zdradził jednak, jakie konkretnie byłyby to działania.

Czytaj też: Jechała elektryczną hulajnogą drogą szybkiego ruchu i pod prąd, bo "spóźniła się na ostatni pociąg"

- Postulat jest bardzo prosty. Chcemy zachowania porządku publicznego w mieście. Porządek publiczny jest zachwiany przez niewłaściwe użytkowanie hulajnóg. To jest oczywiście uwaga zaadresowana do tej mniejszości użytkowników, którzy niewłaściwie z tego sprzętu korzystają, a przede wszystkim niewłaściwie parkują. Ale także do operatorów, którzy, widząc to, nie reagują - zaznaczył w nagraniu opublikowanym na stronie urzędu Kulig.

Usunęli z ulic hulajnogiKraków PL / Facebook

Kulig zaznaczył, że podczas poniedziałkowego spotkania z przedstawicielami firm oferujących wynajęcie hulajnóg zaproponował dwa wyjścia. "Pierwsze, czyli formuła jednostronna, polegająca na usuwaniu nadwyżki pojazdów przez nasze służby. Należy przez to rozumieć usunięcie z przestrzeni publicznej źle zaparkowanych pojazdów, magazynowanie i przekazanie ich operatorom, bez zbędnej zwłoki. Za każdą podjętą czynność naliczane byłyby opłaty i skrupulatnie wystawiane faktury. Drugie to rozwiązanie problemu w formie dialogu i porozumienia z przedstawicielami firm" - napisał na Facebooku wiceprezydent.

Samorządowiec dodał, że według analiz obszar Starego Miasta jest "przeciążony hulajnogami". Dlatego w najbliższym czasie urzędnicy i przedstawiciele firm mają wypracować rozwiązania "do natychmiastowego wdrożenia".

Kraków. "Problem elektrycznych hulajnóg narasta"

Zdaniem Andrzeja Kuliga, "problem źle zaparkowanych hulajnóg narasta od kilku lat, głównie przez brak regulacji prawnych".

- Spotykaliśmy się kilkukrotnie z operatorami hulajnóg, które prowadzą sieć wypożyczalni w Krakowie, starając się ten problem ucywilizować, by zminimalizować pozostawianie pojazdów na chodnikach, zieleńcach czy pasach drogowych - przekazał w poniedziałek wiceprezydent miasta.

Czytaj też: Jeżdżą za szybko, nie ustępują pierwszeństwa i parkują tam, gdzie nie powinni. Te błędy najczęściej popełniają użytkownicy hulajnóg

Wciąż jednak uciążliwe zachowanie użytkowników hulajnóg jest dla miasta nie do przyjęcia.

"Nie ma dnia, by miejskie służby nie otrzymywały zgłoszeń i interwencji ws. problemu zalegających na chodnikach, poza wyznaczonymi miejscami hulajnóg. Nie wszyscy użytkownicy korzystają z nich odpowiedzialnie (poprzez odstawienie pojazdów w odpowiedni sposób). Tym samym nie dbają o bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu" - czytamy w komunikacie krakowskiego magistratu.

Urzędnicy przypominają, że od 2020 roku obowiązuje porozumienie operatorów hulajnóg z Zarządem Transportu Publicznego, które zakłada między innymi nałożenie blokady ograniczającej prędkość pojazdu w centrum Krakowa. Firmy zobowiązały się, że wypożyczane pojazdy będą poruszać się z prędkością do 18 kilometrów na godzinę między innymi na obszarze Plant, Młynówki Królewskiej, parku Krakowskiego, parku Jordana, Lasku Wolskiego, parku Lotników Polskich czy Bulwarów Wiślanych.

Porozumienie dotyczyło również określenia strefy wyłączonego parkowania. Użytkownicy pojazdów nie mogą zostawić hulajnóg m.in. na obszarze Starego Miasta (w obrębie pierwszej obwodnicy) czy fragmencie Bulwarów Wiślanych a pozostawione niewłaściwie hulajnogi będą sukcesywnie porządkowane z ulic przez operatorów.

"Przypominamy, że prawidłowe parkowanie hulajnóg zostało określone przez prawo: hulajnogę należy parkować w wyznaczonym przez zarządcę drogi miejscu, a jeśli takiego nie ma, trzeba parkować równolegle i jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, tak aby zostawić jak najwięcej miejsca dla pieszych – nie mniej niż 1,5 metra" - zaznaczyli krakowscy urzędnicy.

Autorka/Autor:wini, bp/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kraków PL / Facebook

Pozostałe wiadomości

Sąsiadujące ze sobą kraje Azji Środkowej - Kirgistan i Tadżykistan - ogłosiły porozumienie w sprawie wytyczenia granicy, potencjalnie kończąc dziesięciolecia sporów terytorialnych. Granica o długości 972 kilometrów należy do najbardziej górzystych na świecie.

Porozumienie po 33 latach. Ustalili przebieg granicy

Porozumienie po 33 latach. Ustalili przebieg granicy

Źródło:
PAP

Sejm zgodził się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. Łukasz Mejza sam zrzekł się immunitetu. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do budynków fundacji Lux Veritatis. Olgierd L. usłyszał w prokuraturze zarzuty. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 6 grudnia.

Ziobro i Mejza bez immunitetów, agenci CBA w fundacji Rydzyka, Olgierd L. z zarzutami

Ziobro i Mejza bez immunitetów, agenci CBA w fundacji Rydzyka, Olgierd L. z zarzutami

Źródło:
PAP, TVN24

Szef resortu obrony Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że Polska otrzyma od Stanów Zjednoczonych kolejną pożyczkę, w wysokości czterech miliardów dolarów, na szybką transformację Sił Zbrojnych RP. Jak podał szef MON, pieniądze zostaną wykorzystane między innymi na zakup śmigłowców Apache.

"Dowód ogromnego zaufania". Miliardy z USA dla Polski

"Dowód ogromnego zaufania". Miliardy z USA dla Polski

Źródło:
PAP

Calin Georgescu, skrajnie prawicowy i prorosyjski kandydat w wyborach prezydenckich w Rumunii, powiedział w czwartek, że zakończy wszelkie wsparcie dla Ukrainy, jeśli obejmie najwyższy urząd w państwie. Georgescu, który wygrał pierwszą turę głosowania, określił Władimira Putina "patriotą i przywódcą".

Putin "patriotą i przywódcą", "zero" pomocy dla Ukrainy. Plan kandydata na prezydenta 

Putin "patriotą i przywódcą", "zero" pomocy dla Ukrainy. Plan kandydata na prezydenta 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka przekazał nowe informacje dotyczące załogi statku Jawor, który został zatrzymany w porcie w Brazylii na początku października. Poinformował, że tamtejszy sąd "wydał decyzję o zwrocie paszportów wszystkim członkom załogi i zezwolił tym samym na opuszczenie przez nich kraju".

"Najnowsza informacja" w sprawie załogi polskiego statku zatrzymanego w Brazylii

"Najnowsza informacja" w sprawie załogi polskiego statku zatrzymanego w Brazylii

Źródło:
TVN24

Nowy rząd Litwy zapowiada rozwój partnerstwa z Polską jako jedno z kluczowych założeń polityki zagranicznej. Lider koalicji rządzącej Gintautas Paluckas przedstawił w litewskim Sejmie projekt programu nowego gabinetu, który zakłada też między innymi zwiększenie wydatków na obronność.

Nowy rząd chce "rozwijać partnerstwo z Polską". To jeden z priorytetów

Nowy rząd chce "rozwijać partnerstwo z Polską". To jeden z priorytetów

Źródło:
PAP

1017 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraińska armia otrzyma w przyszłym roku ponad 30 tysięcy precyzyjnych dronów dalekiego zasięgu typu DeepStrike - powiadomił minister obrony Ukrainy Rustem Umierow. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińscy żołnierze mają dostać 30 tysięcy dronów dalekiego zasięgu. Zapowiedź ministra

Ukraińscy żołnierze mają dostać 30 tysięcy dronów dalekiego zasięgu. Zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 wystąpiło w czwartek u północnych wybrzeży amerykańskiego stanu Kalifornia. Wstrząsy były odczuwalne w San Francisco.

Silne trzęsienie ziemi. Obowiązywały ostrzeżenia przed tsunami

Silne trzęsienie ziemi. Obowiązywały ostrzeżenia przed tsunami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, USGS

Sejm zgodził się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. Sam zainteresowany mówił wcześniej z mównicy sejmowej, że działania komisji uważa za bezprawne.

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Ziobry

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Ziobry

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Zatrzymany w Gdańsku przez ABW Olgierd L. usłyszał w czwartek w Prokuraturze Krajowej we Wrocławiu zarzuty popełnienia łącznie pięciu przestępstw. Nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i odmówił składania wyjaśnień.

Olgierd L. usłyszał zarzuty dotyczące "czysto kryminalnego" wątku śledztwa

Olgierd L. usłyszał zarzuty dotyczące "czysto kryminalnego" wątku śledztwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki spotkał się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą. "Dziękuję za miłe spotkanie i rozmowę o polskich sprawach" - napisał Nawrocki i opublikował zdjęcie.

"Miłe spotkanie" w pałacu. Duda przyjął Nawrockiego

"Miłe spotkanie" w pałacu. Duda przyjął Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

- To swobodne ustalanie jakichś faktów i wyciąganie z tego wniosku - tak w "Faktach po Faktach" minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek komentował publikację Wirtualnej Polski, dotyczącą zatrudnienia jego żony na Uniwersytecie Szczecińskim. W programie kolejno odnosił się do wydarzeń poprzedzających jej zatrudnienie. Według ministra tekst "sugeruje, że jest jakiś związek przyczynowo-skutkowy między tymi rzeczami", a - jak przekonywał - "nie ma żadnego".

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

Źródło:
TVN24

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy podnoszącej kwotę świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie. Regulacja trafi teraz na biurko prezydenta.

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Nie przebierają w środkach i celach - hakerzy zaatakowali krakowskie MPK. Nie wiadomo, czy zażądali okupu, ale wiadomo, że narobili kłopotów. Pojawiły się między innymi problemy z działaniem strony internetowej krakowskiej komunikacji miejskiej, zakupem nowych biletów czy aktywnymi już kartami miejskimi. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Atak hakerski na krakowskie MPK. Pytania o bezpieczeństwo danych pasażerów

Atak hakerski na krakowskie MPK. Pytania o bezpieczeństwo danych pasażerów

Źródło:
TVN24

- W piątek do Sądu Okręgowego w Warszawie trafi wniosek w sprawie zatrzymania i doprowadzenia Zbigniewa Ziobry na komisję śledczą do spraw Pegasusa - zapowiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 przewodnicząca tej komisji Magdalena Sroka z Trzeciej Drogi-PSL. Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej, także członek tego gremium, ocenił, że mentalnie Ziobro "ciągle jest na etapie rządzenia".

Co dalej w sprawie Ziobry? Szefowa komisji: jutro wniosek trafi do sądu

Co dalej w sprawie Ziobry? Szefowa komisji: jutro wniosek trafi do sądu

Źródło:
TVN24

W czwartkowym odcinku "Milionerów" pani Karolina Stankiewicz z Warszawy kontynuowała grę o główną nagrodę pieniężną. Pytanie za 125 tysięcy złotych odnosiło się do nazwy greckiej rośliny znanej także jako greckie siano i boża trawka.

Roślina znana jako greckie siano i boża trawka. Pytanie za 125 tysięcy

Roślina znana jako greckie siano i boża trawka. Pytanie za 125 tysięcy

Źródło:
TVN

W Nowym Jorku trwa obława na sprawcę, który w centrum Manhattanu zastrzelił prezesa największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej. To biały mężczyzna, ale był zamaskowany, do tego dobrze przygotował drogę ucieczki. Ślad za nim urwał się w Central Parku. Policja nie ustaliła jeszcze ani jego tożsamości, ani motywu.

"Wyglądało na to, że czekał na swój cel". Co wiadomo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona?

"Wyglądało na to, że czekał na swój cel". Co wiadomo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

IMGW wydał ostrzeżenia przed obfitymi opadami śniegu. Obowiązują też alarmy przed oblodzeniem, opadami marznącymi i silnym wiatrem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śnieg, szklanka na drogach i silny wiatr. Tu należy zachować ostrożność

Śnieg, szklanka na drogach i silny wiatr. Tu należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Użyte do budowy drewno nie zostało zaimpregnowane, ocenę stanu technicznego konstrukcji wykonała osoba, która nie miała do tego uprawnień - takie między innymi uchybienia wykryte zostały w trakcie długotrwałego śledztwa w sprawie zarwania się tarasu widokowego na zabytkowych murach obronnych w Paczkowie (woj. opolskie). Zginęła 37-letnia kobieta. Po ponad sześciu latach od wypadku ruszył proces.

Zarwał się taras widokowy, zginęła 37-latka. Ruszył proces czterech osób

Zarwał się taras widokowy, zginęła 37-latka. Ruszył proces czterech osób

Źródło:
PAP

W archidiecezji gnieźnieńskiej powstał projekt wskazań dotyczących ochrony dzieci podczas wizyty duszpasterskiej, czyli tzw. kolędy. Zgodnie z nimi ministranci m.in. nie mogą przebywać sami bez opieki. Powinni mieć także stały kontakt telefoniczny z kolędującym księdzem i rodzicami. Projekt będzie obowiązywał wszystkie parafie na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Jego powstanie to pokłosie tzw. ustawy Kamilka.

Są wytyczne dla parafii w sprawie wizyt duszpasterskich. Do czego obligują księży?

Są wytyczne dla parafii w sprawie wizyt duszpasterskich. Do czego obligują księży?

Źródło:
PAP

Święty Mikołaj puka do drzwi. W Domach Pomocy Społecznej gdzieniegdzie już się pojawił. Mieszkańcy DPS-ów już we wrześniu pisali do niego listy, więc miał dużo czasu, żeby przynieść kołdrę, dezodorant czy kurtkę. Na spełnienie marzeń czekają jeszcze autorzy 150 listów.

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

W grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele - zakłada jedna z poprawek wniesiona w czwartek przez Senat do nowelizacji ustawy w sprawie Wigilii wolnej od pracy. Regulacja wróci teraz do Sejmu.

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed możliwą obecnością fragmentów metalu w suplemencie diety Propolis Forte. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie serii produktu" - czytamy w komunikacie.

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Źródło:
PAP

W trakcie poszukiwań w sprawie zabójstwa kobiety w Siedlcach, odnaleziono spalone auto, a w nim zwłoki - poinformowała przed godziną 16 policja z Siedlec. Tożsamość osoby, która znajdowała się w pojeździe, ostatecznie potwierdzą badania. Prawdopodobnie był to poszukiwany mąż ofiary.

Obława na męża zabitej w Siedlcach. Znaleziono zwęglone zwłoki

Obława na męża zabitej w Siedlcach. Znaleziono zwęglone zwłoki

Aktualizacja:

- Często w dyskusjach politycznych pada jedna data, 13 grudnia. Dla mnie to dzień, w którym pierwszy raz mogłam wziąć na ręce mojego syna, po trzech tygodniach od urodzenia - mówiła senatorka Anna Górska (Lewica) w czasie dyskusji o urlopach macierzyńskich dla rodziców wcześniaków. Wspominała, że te trzy tygodnie to był czas, kiedy złapanie infekcji "mogłoby go po prostu zabić". - I próbowało. Bo mój syn umierał w szpitalu trzy razy - mówiła drżącym głosem, powstrzymując się od płaczu.

"Mój syn umierał w szpitalu trzy razy". Łzy w oczach i osobiste wyznanie senatorki

"Mój syn umierał w szpitalu trzy razy". Łzy w oczach i osobiste wyznanie senatorki

Źródło:
tvn24.pl

Polska wysoko na liście i to powód do dumy. W leczeniu niepłodności w Europie jesteśmy w czołówce. Jak mówią lekarze, "z ciemnego średniowiecza wskoczyliśmy do nowoczesnego świata". Wszystko dzięki państwowej refundacji in vitro.

Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zobowiązała członków rad nadzorczych miejskich spółek, posiadających dyplomy Collegium Humanum, do przystąpienia do państwowego egzaminu uprawniającego do pełnienia takich funkcji. W gronie tych osób znajduje się m.in. wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Ukończyli Collegium Humanum - muszą powtórzyć egzamin. Decyzja prezydent miasta

Ukończyli Collegium Humanum - muszą powtórzyć egzamin. Decyzja prezydent miasta

Źródło:
PAP

Koalicja Obywatelska uzyskałaby najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych, gdyby te odbyły się na początku grudnia - wskazuje najnowszy sondaż CBOS. Oddanie na nią głosu zadeklarowało 33 procent badanych. Za Prawem i Sprawiedliwością opowiedziałoby się równo 30 procent wyborców.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku grudnia. Nowy sondaż

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku grudnia. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Książę Harry był jednym z gości organizowanego przez "The New York Times" szczytu DealBook Summit 2024. Podczas wydarzenia odniósł się m.in. do kwestii wpływu, jaki na jego życie mają media. Skomentował też pojawiające się doniesienia na temat rzekomego rozstania z żoną. - Ciężko za nimi nadążyć - powiedział, nawiązując do licznych plotek na temat jego małżeństwa.  

Książę Harry skomentował plotki na temat rozstania z żoną 

Książę Harry skomentował plotki na temat rozstania z żoną 

Źródło:
Independent

Były wiceminister finansów w rządzie Zjednoczonej Prawicy stwierdził, że pieniądze dla Polski wciąż "nie wpłynęły w tej wysokości", o jakiej mówił rząd. W sieci jest też rozpowszechniany przekaz, że "pieniądze z KPO jeszcze nie dotarły". W odpowiedzi na pytania Konkret24 ministerstwo funduszy wyjaśnia, ile pieniędzy wpłynęło i na jakie konta.

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

Źródło:
Konkret24

Dziennikarka "Faktów" TVN Magda Łucyan otrzymała odznaczenie "Dumni z Powstańców" przyznawane osobom oraz organizacjom, które w sposób szczególny dbają o zachowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Dziennikarka TVN wyróżniona za "wyjątkowy wkład w dokumentowanie historii Powstania Warszawskiego"

Dziennikarka TVN wyróżniona za "wyjątkowy wkład w dokumentowanie historii Powstania Warszawskiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Moim zdaniem nie. Demokracja to ustrój trudny do praktykowania i trudny do zakorzenienia. Tak sobie pomyślałem, czytając w "Wolnej Sobocie" wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim, który stwierdził, że dumny jest z polskiej konstytucji.

Czy w Polsce możliwa jest demokracja?

Czy w Polsce możliwa jest demokracja?

Źródło:
TVN24