Abp Jędraszewski wciąż metropolitą. "Mało jest biskupów, którzy się nadają"

Źródło:
tvn24.pl / PAP
Abp Marek Jędraszewski odchodzi na emeryturę. "Zostaje taki obraz antywzorca biskupa"
Abp Marek Jędraszewski odchodzi na emeryturę. "Zostaje taki obraz antywzorca biskupa"
Michał Tracz/Fakty TVN
Abp Marek Jędraszewski odchodzi na emeryturę. "Zostaje taki obraz antywzorca biskupa"Michał Tracz/Fakty TVN

24 listopada miną cztery miesiące od osiągnięcia przez abp. Marka Jędraszewskiego wieku emerytalnego. Mimo że hierarcha, zgodnie z obowiązującą tradycją i kościelnymi regułami złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionej funkcji i rezygnacja ta została przyjęta, to następcy wciąż nie widać. Sytuacja w Krakowie oraz w Warszawie, gdzie na nowego metropolitę wierni czekali okrągły rok, wskazuje zdaniem komentatorów, że Kościół ma w Polsce coraz poważniejszy problem kadrowy.

- Fakt, że Marek Jędraszewski wciąż jest arcybiskupem krakowskim świadczy o tym, że w Watykanie nie mieli przygotowanego kandydata, który zgodziłby się objąć to stanowisko. Dalej szukają – ocenia Artur Sporniak, publicysta "Tygodnika Powszechnego", w rozmowie z tvn24.pl. Jego zdaniem Kraków jest dla Stolicy Apostolskiej "trudną diecezją".

Procedura wyboru arcybiskupa jest niejawna, a decyzja w całości należy do papieża. Propozycje kandydatów przesyła mu nuncjusz, który – przynajmniej w teorii – lepiej zna lokalny Kościół. Jednak Franciszek wcale nie musi z tej listy korzystać.

W dodatku procedura jest tak tajna, że na żadnym z etapów nikt nie ma prawa ujawnić rozważanych przez papieża kandydatów. Ich nazwiska są objęte tajemnicą papieską, co oznacza, że za ich ujawnienie może grozić nawet ekskomunika. Nawet biskup, którego ostatecznie wybierze papież, musi milczeć na temat swojej nominacji do momentu rozpoczęcia sprawowania urzędu.

Odmówić papieżowi

Jak w rozmowie z tvn24.pl tłumaczy Artur Sporniak, zdarza się, że wskazany przez papieża biskup nie przyjmuje nowego tytułu. – Nie można nikogo zmuszać do przyjęcia takiej nominacji. Kandydat, który przejdzie to skomplikowane sito wyboru, kiedy już papież go wybierze, jest na końcu pytany, czy przyjmuje nominację. Niektórzy odmawiają nawet już po nominacji – dziennikarz przypomina przypadek Paskalisa Bruno Syukura, biskupa Bogor w Indonezji, którego papież Franciszek chciał uczynić kardynałem. Duchowny odmówił przyjęcia purpury, motywując to "pragnieniem dalszego rozwoju w życiu kapłańskim, w służbie Kościołowi i ludowi Bożemu".

Ponieważ jednak formalnie wszystko to jest tajemnicą, to historie biskupów, którzy odmówili papieżowi, w większości są – dobrze udokumentowanym i wysoce prawdopodobnym – ale jednak przypuszczeniem, którego Watykan z zasady nie potwierdza, podobnie jak nie zrobią tego sami zainteresowani. Tajemnica papieska zamienia się w tajemnicę poliszynela.

"Kompletnie nieuzasadnione, nie sprawdza się"

Zdaniem Sporniaka czasy, w których uzasadnione było podejmowanie tych decyzji wyłącznie przez papieża w tajemnicy przed innymi hierarchami i wiernymi, należą do przeszłości. – Kiedyś to miało sens, bo władza się wtrącała. Za czasów monarchii papież się w ten sposób bronił, bo chciał mieć swobodę wyboru biskupów. Ale od tylu lat mamy już powszechną demokrację, czasy i stosunki społeczne się zmieniły i Kościół nie musi się tak chronić. Nie ma uzasadnienia, by wybór biskupa był tak nietransparentny – ocenia dziennikarz.

Zdaniem naszego rozmówcy zmiana zasad byłaby też korzystna dla samego Franciszka. – Teraz, jak papież źle wybierze, to jest na niego. A gdyby uczestniczyli w tym świeccy, to ta odpowiedzialność by się rozkładała. Mógłby powiedzieć: "wybrałem takiego, jak mi wskazywaliście, nie możecie mieć pretensji". Nie wiem, dlaczego dalej się bawią w te tajemnice. To jest kompletnie nieuzasadnione i się nie sprawdza – przekonuje Sporniak.

Warszawiacy czekali rok

Jeśli sytuacja w diecezji warszawskiej miałaby rzucić światło na plany papieża wobec Krakowa, to na wybór nowego arcybiskupa pod Wawelem przyjdzie nam jeszcze poczekać. Na początku listopada ogłoszono, że kardynała Kazimierza Nycza zastąpi w stolicy dotychczasowy metropolita katowicki, Adrian Galbas. Sęk w tym, że swoją rezygnację ustępujący hierarcha złożył na ręce papieża Franciszka w listopadzie 2023 roku. Warszawiacy przez 12 miesięcy czekali na decyzję Watykanu.

Ta, jak ocenił publicysta Tomasz Terlikowski, okazała się zaskakująca. Galbas zaledwie półtora roku wcześniej objął funkcję metropolity diecezji katowickiej. Publicysta przypomniał, że według teologii katolickiej biskup jest "zaślubiony diecezji". - Rozwód po półtora roku z diecezją, która miała być jego "oblubienicą" jest dużym zaskoczeniem - mówił. Dodał, że w praktyce zdarza się, że biskupi zmieniają diecezję, jednak, patrząc z punktu widzenia teologii, tak być nie powinno. - Wydaje się, że wierni Archidiecezji Katowickiej mogą czuć się tą zmianą zawiedzeni - zaznaczył.

- Ten wybór pokazuje poważny problem w polskim Kościele. Pokazuje, jak mało jest w Polsce biskupów, którzy nadają się na tak wysokie stanowiska i którzy reprezentują opcję papieża Franciszka, co w Polsce wcale nie jest takie oczywiste - stwierdził.

Z kolei Artur Sporniak ocenia, że nominacja Galbasa "wskazywałaby, że Watykan wykonuje jakieś ruchy i być może będziemy mieć w Krakowie nową postać". Zauważa jednocześnie, że stanowi ona zaprzeczenie niektórych zasad, stosowanych przez papieża Franciszka. - Nie przenosi się duchownych z ważnej diecezji do jeszcze ważniejszej, bo to tworzy wrażenie awansu, kariery. Tutaj nie mogli nikogo znaleźć, wszyscy odmawiali, w końcu Galbas się zgodził – stwierdza dziennikarz.

Arcybiskup nie próżnuje

Jest co najmniej jedna osoba, której opieszałość Watykanu jest na rękę. Arcybiskup Marek Jędraszewski po złożeniu rezygnacji nie powinien co prawda wprowadzać poważnych zmian w diecezji, jednak wciąż pełni swoją funkcję. Rozpoczął proces beatyfikacyjny o. Józefa Andrasza, uczestniczył w Międzynarodowym Kongresie dla Małżeństwa i Rodziny, złożył też swój podpis na dokumentach, które trafiły do kapsuły czasu umieszczonej na wieży wawelskiej katedry.

Przygotowuje też sobie wygodne miejsce na emeryturę – kosztem innych duchownych oraz osób świeckich. Od kilku miesięcy trwa remont rezydencji przy ulicy Warszawskiej, nazywanej "krakowskim Castel Gandolfo". To według ustaleń OKO.press prace w niej trwające mają kosztować około miliona złotych.

CZYTAJ TEŻ: ARCHIDIECEZJA KRAKOWSKA WYPOWIADA UMOWĘ NAJMU "TYGODNIKOWI POWSZECHNEMU" >>>

Księża, który dotychczas mieszkali w parafii św. Floriana, zostali wyeksmitowani - ksiądz emeryt nie życzył sobie współlokatorów. Jeden z nich musiał opuścić dom z dnia na dzień. Z sąsiedniej kamienicy wyproszono klub anonimowych alkoholików. Nowego lokum musiał też pilnie szukać ks. Dariusz Raś, archiprezbiter bazyliki Mariackiej. Jędraszewski odwołał go z tej funkcji, na jego miejsce zatrudniając ks. Stanisława Czernika, byłego proboszcza parafii przy ulicy Warszawskiej. Ten dekret został jednak wstrzymany przez Watykan, który będzie rozpatrywał sprawę przez najbliższe miesiące.

Arcybiskup pełen uprzedzeń

Arcybiskup Marek Jędraszewski jest postacią kontrowersyjną, wsławił się wieloma wypowiedziami wygłaszanymi podczas homilii. Nie ukrywa swojej sympatii do polityków Prawa i Sprawiedliwości. W czerwcu 2021 roku podkreślał, mówiąc o Lechu i Jarosławie Kaczyńskich, że "to nasz obowiązek dziękować Panu Bogu za nich".

Tym, za co Marek Jędraszewski zdecydowanie nie zamierza nikomu dziękować, są orientacje inne niż heteroseksualna. Niejednokrotnie dał wyraz swoim uprzedzeniom wobec społeczności LGBT+. Najsłynniejsza wypowiedź pochodzi z mszy odprawionej 1 sierpnia 2019 r. w bazylice Mariackiej podczas obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa - mówił wówczas Jędraszewski. Został za te słowa pozwany przez osobę prywatną w trybie cywilnym, jednak krakowskie sądy - zarówno okręgowy, jak i apelacyjny - nie dopatrzyły się w zachowaniu metropolity znamion przestępstwa. Prokuratura natomiast odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

CZYTAJ TEŻ: ARCYBISKUP JĘDRASZEWSKI TŁUMACZY SWOJE SŁOWA O "TĘCZOWEJ ZARAZIE" >>>

Kim jest Marek Jędraszewski?

Abp Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r., studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie, potem był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. W roku 1975 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił pracę doktorską.

Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987, był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W latach 1987-1996 pracował w "Przewodniku Katolickim", w którym od 1990 r. był redaktorem naczelnym.

W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. Biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej mianował go w 1997 r. Jan Paweł II; w 2012 r. decyzją Benedykta XVI został metropolitą łódzkim.

W 2014 roku został zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W KEP pełni ponadto następujące funkcje – jest członkiem Rady Stałej KEP, Przewodniczącym Rady Naukowej, członkiem Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, Komisji Wychowania Katolickiego, Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Jest także Wielkim Kanclerzem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Autorka/Autor:Anna Winiarska

Źródło: tvn24.pl / PAP

Pozostałe wiadomości

George Foreman, legendarny amerykański pięściarz, zmarł w wieku 76 lat - poinformowała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rodziny sportowca.

George Foreman nie żyje. Legendarny pięściarz zmarł w wieku 76 lat

George Foreman nie żyje. Legendarny pięściarz zmarł w wieku 76 lat

Źródło:
Reuters

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak usłyszał prokuratorskie zarzuty. Prezydent USA Donald Trump ogłosił prace nad myśliwcem szóstej generacji. Z kolei piłkarska reprezentacja była bliska kompromitacji w meczu z Litwą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 22 marca.

Zarzuty dla Błaszczaka, myśliwiec przyszłości, paraliż na Heathrow

Zarzuty dla Błaszczaka, myśliwiec przyszłości, paraliż na Heathrow

Źródło:
PAP, TVN24

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

Ich misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydłużyła się o 278 dni. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że astronauci otrzymają zapłatę za dodatkowy czas pracy. Dodał, że jak będzie trzeba, to pokryje koszty z własnej kieszeni.

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Źródło:
PAP

Korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona otrzymał Nagrodę Specjalną Bożeny i Mariusza Walterów, wręczoną podczas uroczystej gali w Muzeum POLIN. Statuetki przyznano też w czterech kategoriach. Jako Osobowość Medialna Roku (Nagroda Główna) wyróżniona została Karolina Lewicka z radia TOK FM. Jak wskazują organizatorzy plebiscytu, nagrody te "to wskazanie kierunku, w którym polskie media powinny się rozwijać i jakie wartości reprezentować".

Wręczono Nagrody Mariusza Waltera. Marcin Wrona ze specjalnym wyróżnieniem

Wręczono Nagrody Mariusza Waltera. Marcin Wrona ze specjalnym wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl

Rośnie przemyt kurzych jaj z Kanady do USA, gdzie ze względu na ptasią grypę rosną ceny. Jak podają kanadyjskie media za amerykańskimi służbami granicznymi, przemyt zwiększył się dwukrotnie.

Drogie jajka w USA. Przemyt z Kanady wzrósł dwukrotnie

Drogie jajka w USA. Przemyt z Kanady wzrósł dwukrotnie

Źródło:
PAP

Dariusz Joński powiedział w programie "#BezKitu" w TVN24, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych w czasie pandemii COVID-19 przekazała tymczasowemu szpitalowi we Wrocławiu sprzęt medyczny wart około 14,5 miliona złotych, z którym "nie wiadomo, co się stało". - Nie ma żadnej dokumentacji w Urzędzie Wojewódzkim. Po prostu wyparowało - przekazał europoseł KO.

Sprzęt z RARS za prawie 14,5 miliona złotych. "Nie wiadomo, co się z tym stało"

Sprzęt z RARS za prawie 14,5 miliona złotych. "Nie wiadomo, co się z tym stało"

Źródło:
TVN24

1122 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W rosyjskich atakach na obwody zaporoski, sumski i doniecki zginęło pięę osób. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby dotyczące wojny w Ukrainie.

Rosjanie zaatakowali trzy ukraińskie obwody. Zabili pięć osób

Rosjanie zaatakowali trzy ukraińskie obwody. Zabili pięć osób

Źródło:
PAP

Na rosyjskim lotnisku wojskowym Engels w czasie ataku sił ukraińskich mogło znajdować się pięć bombowców strategicznych: trzy Tu-95MS i dwa Tu-160 - podał proukraiński kanał na Telegramie "Krymski Wiatr". Znany kijowski ekspert do spraw wojskowości Wałerij Romanenko wyjaśnił, dlaczego Ukraińcy właśnie teraz postanowili uderzyć w to miejsce.

Ukraińcy "nie mogli się powstrzymać". Potężny atak

Ukraińcy "nie mogli się powstrzymać". Potężny atak

Źródło:
UNIAN, Ukraińska Prawda, Moscow Times, tvn24.pl

Spotkanie przedstawicieli "koalicji chętnych", czyli krajów zainteresowanych rozmieszczeniem sił europejskich na terytorium Ukrainy, odbędzie się w przyszłym tygodniu i potrwa trzy dni – poinformował premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.

Będzie kolejne spotkanie "koalicji chętnych". Trzydniowe

Będzie kolejne spotkanie "koalicji chętnych". Trzydniowe

Źródło:
PAP

Amerykański myśliwiec szóstej generacji będzie nosił nazwę F-47 - ogłosił w piątek prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Jak przekazał, kontrakt na produkcję tych maszyn otrzyma firma Boeing. Obecnie żadna armia na świecie nie dysponuje myśliwcami tej generacji.

Nadchodzi F-47. Amerykanie ogłaszają myśliwiec przyszłości

Nadchodzi F-47. Amerykanie ogłaszają myśliwiec przyszłości

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Dziennikarze "Superwizjera" Bertold Kittel i Ewa Galica otrzymali nominacje do tegorocznych "Melchiorów" - nagród Polskiego Radia dla najlepszych reportażystów. Oboje zostali nominowani w kategorii reportaż wideo.

Dziennikarze "Superwizjera" z nominacjami do "Melchiorów"

Dziennikarze "Superwizjera" z nominacjami do "Melchiorów"

Źródło:
TVN24

Donald Trump chciałby, by ukraińskie elektrownie atomowe przeszły pod kontrolę USA. "New York Times" wskazuje, jaki może być cel amerykańskiego prezydenta i jakie znaczenie miałaby dla Stanów Zjednoczonych okupowana przez Rosję Zaporoska Elektrownia Jądrowa.

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Źródło:
PAP

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Ponad 80 samochodów marki Tesla zostało uszkodzonych na parkingu salonu samochodowego w mieście Hamilton w kanadyjskiej prowincji Ontario. Jest to najpoważniejszy dotąd w Kanadzie akt wandalizmu skierowany przeciwko firmie Elona Muska. Kanadyjska policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

Ponad 80 tesli uszkodzonych na jednym parkingu

Ponad 80 tesli uszkodzonych na jednym parkingu

Źródło:
PAP

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Na lotnisku Heathrow wznowiono w piątek późnym popołudniem część lotów po pożarze podstacji elektrycznej. W sobotę port lotniczy ma wrócić do normalnej działalności.

Lotnisko Heathrow wznowiło część lotów

Lotnisko Heathrow wznowiło część lotów

Źródło:
PAP

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców uderzy w niedofinansowany system ochrony zdrowia - przekonywał w programie "Bez kitu" w TVN24 wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Mówił też o propozycji Lewicy dotyczącej wprowadzenia podatku zdrowotnego.

"To jest nasz udział w koalicji"

"To jest nasz udział w koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Dwaj mężczyźni leżeli skuleni w kącie na klatce schodowej, owinięci byli kurtkami, a ściany i podłoga były pokryte krwią. Pierwszej pomocy udzielili im strażnicy miejscy. Jeden z mężczyzn trafił do szpitala. Powiedzieli, że zostali pobici przez nieznanych sprawców.

Leżeli skuleni w kącie, ściany i podłoga pokryte były krwią

Leżeli skuleni w kącie, ściany i podłoga pokryte były krwią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czasie piątkowych protestów w Stambule i Izmirze protestujący starli się z policją - podały zachodnie agencje. W stronę siedziby władz ruszyło co najmniej 10 tysięcy osób mimo obowiązującego zakazu zgromadzeń. Turcy wychodzą na ulice w związku z zatrzymaniem Ekrema Imamoglu, który jest burmistrzem Stambułu od 2019 roku.

Zakaz nie zadziałał. Starcia na ulicach

Zakaz nie zadziałał. Starcia na ulicach

Źródło:
PAP, Reuters

Dla 49-latka podróż do Londynu zakończyła się na Lotnisku Chopina, jeszcze przed startem samolotu. Stojąc w kolejce do kontroli bezpieczeństwa, oznajmił bowiem pracownikowi lotniska, że posiada przy sobie laptop z urządzeniem wybuchowym.

Podróż zakończył jeszcze przed startem samolotu. Z powodu "żartu" o laptopie

Podróż zakończył jeszcze przed startem samolotu. Z powodu "żartu" o laptopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzieci poinformowały strażników miejskich o zerwanych przewodach wiszących nad skrzyżowaniem i dokładnie wskazały miejsce. Niedługo później pojawiła się tam też ekipa techniczna.

Do strażników miejskich podbiegły dzieci z alarmującym zgłoszeniem

Do strażników miejskich podbiegły dzieci z alarmującym zgłoszeniem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Książę William odwiedził brytyjskich żołnierzy stacjonujących w międzynarodowej jednostce w Estonii. Następca tronu ubrany w mundur maskujący z symbolem NATO, w czołgu Challenger 2, to "znaczący sygnał o zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w odstraszanie Rosji" - pisze BBC.

Książę William w czołgu niedaleko granicy z Rosją. "Znaczący sygnał"

Książę William w czołgu niedaleko granicy z Rosją. "Znaczący sygnał"

Źródło:
BBC

Pochodzący z Polski mężczyzna jest winny zabójstwa i poćwiartowania zwłok swojego współlokatora - orzekł sąd w Manchesterze. Prokuratura określiła to jako "barbarzyńską zbrodnię". Mężczyzna, starając się ukryć ślady, podzielił ciało na 27 części, które porzucił w torbach w różnych miejscach aglomeracji Manchesteru.

"Barbarzyńska zbrodnia" na Wyspach. Polak skazany

"Barbarzyńska zbrodnia" na Wyspach. Polak skazany

Źródło:
PAP, BBC

Poseł PiS Mariusz Błaszczak w piątek po południu opuścił prokuraturę. Potwierdził, że usłyszał zarzut w sprawie ujawnienia w 2023 roku fragmentów wojskowego planu "Warta". Prokurator, podpułkownik Marcin Maksjan poinformował, że Błaszczak nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Dokumenty z kategorią A, "piąty etap czwartej fazy obrony". Co ujawnił Błaszczak 

Dokumenty z kategorią A, "piąty etap czwartej fazy obrony". Co ujawnił Błaszczak 

Źródło:
TVN24, PAP

Jeden z podleśniczych z Turka (woj. wielkopolskie) pokazał, jak wygląda jego codzienność. Na nogawce jego spodni osiadło kilkanaście kleszczy. Pajęczaki te są aktywne od dawna, jednak z uwagi na coraz wyższą temperaturę pokazują się chętniej. Jak chronić się przed ukąszeniem i co robić, gdy już do niego dojdzie?

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na terenie Puszczy Słupeckiej powstała nielegalna przeprawa przez rzekę Czarną. Zbudowana została z drewnianych pali, a w pobliżu widać ślady cięć na drzewach. Konstrukcję znaleźli strażnicy leśni z Nadleśnictwa Drewnica, a policja szuka jej budowniczych.

W rezerwacie znaleźli nielegalny most

W rezerwacie znaleźli nielegalny most

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Armia Sudanu odzyskała pełną kontrolę nad pałacem prezydenckim. Na nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych widać mężczyzn w mundurach wojskowych wewnątrz budynku. W Sudanie od dwóch lat trwa konflikt, który kosztował życie dziesiątki tysięcy osób.

Wojsko zajęło pałac prezydencki

Wojsko zajęło pałac prezydencki

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

"Poradnik kryzysowy" powinien zachęcać obywateli do posiadania zapasów gotówki na wypadek kryzysu - rekomenduje Koalicja dla Gotówki w piśmie skierowanym do ministra spraw wewnętrznych. - Gotówka w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważnym wyposażeniem obywatela - uważa Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Źródło:
PAP