Indonezja

Indonezja

W czwartek minister do spraw politycznych, prawa i bezpieczeństwa Indonezji generał Wiranto został zaatakowany przez nożownika. Władze podejrzewają, że napastnikiem był mężczyzna zradykalizowany przez ideologię dżihadystycznego tak zwanego Państwa Islamskiego. To pierwszy od lat zamach na wysokiego rangą polityka w tym kraju.

Firma Boeing oświadczyła, że przekaże po ponad 144 tysięcy dolarów rodzinom każdej z ofiar katastrof samolotów 737 MAX. W katastrofach w Indonezji i Etiopii zginęło łącznie 346 osób. Rodziny nie będą przy tym musiały rezygnować ze złożonych już roszczeń. W czwartek przed sądem w Chicago doszło do zawarcia pierwszych wynikających z tego ugód, opiewających - według nieoficjalnych informacji - na co najmniej 1,2 miliona dolarów każda.

Parlament Indonezji podniósł minimalny wiek zawierania małżeństw przez kobiety do 19 lat - poinformowała agencja dpa. Decyzja ta ma pomóc w walce z powszechnym w tym kraju zjawiskiem zmuszania dziewczynek do zawierania związków małżeńskich.

Kontenerowiec Soul of Luck pod panamską banderą podczas przybijania do portu w indonezyjskim Semarang zniszczył żuraw, a potem staranował mniejszą jednostkę zacumowaną przy nabrzeżu. Niedzielny wypadek udało się uchwycić na nagraniu dzięki świadkom.

Prawnicy przegranego kandydata Prabowo Subianto zaskarżyli w piątek do trybunału konstytucyjnego wyniki niedawnych wyborów prezydenckich w Indonezji. Wcześniej Prabowo oceniał, że zostały one sfałszowane, a tysiące jego zwolenników protestowały w Dżakarcie.

Nie ustają gwałtowne zamieszki na ulicach stolicy Indonezji, Dżakarty. Specjalne jednostki policji w środę użyły gazu łzawiącego przeciwko protestującym zwolennikom kandydata na prezydenta, który według oficjalnych wyników przegrał wybory. Jak informował wcześniej gubernator Anies Baswedan, w czasie dotychczasowych demonstracji sześć osób zginęło, a około 200 odniosło obrażenia.

Komisja Wyborcza Indonezji oficjalnie poinformowała, że Joko Widodo wygrał wybory prezydenckie 17 kwietnia. Widodo, który będzie pełnił drugą kadencję funkcję szefa państwa, otrzymał 55,5 procent głosów, natomiast jego rywal Prabowo Subianto - 44,5 procent poparcia i zamierza zaskarżyć wyniki wyborów.