Katowice

Katowice

Mikołaje na czterech łapach. Owczarki niemieckie opanowały Rudę Śląską

Ponad 100 owczarków niemieckich z całej Polski zawitało do Rudy Śląskiej. Podczas pokazu czworonogi miały do pokonania wyznaczoną trasę, wykonanie poleceń i zaprezentowanie siebie z jak najlepszej strony. Właściciele wraz ze swoimi "czworonożnymi Mikołajami" przekazali także prezenty dzieciom z rudzkich placówek opiekuńczych.

Abp Skworc: ratujmy górnictwo, szukajmy stabilnych rozwiązań

Śląsk potrzebuje „pomnika społecznego porozumienia” dla ratowania górnictwa - mówił podczas niedzielnej mszy barbórkowej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wezwał do działania i determinacji rządzących, szefów spółek węglowych i związkowców.

Wspinaczka po "śmiesznej drabinie" na czas. Tak rywalizowali strażacy

33-metrowy rozbieg, zarzucenie "śmiesznej drabiny" i szybka wspinaczka na trzecie piętro - tak strażacy rywalizowali ze sobą w Chorzowie. Po raz XX odbyły się tam zawody we wspinaniu się po drabinie hakowej na czas. Na imprezę zjechało 86 strażaków z całej Polski, a także z Czech, Słowacji i Ukrainy. - Im szybciej człowiek chce wejść, tym jest gorzej - mówili uczestnicy zawodów. Tytuł obronił ubiegłoroczny zwycięzca Kamil Bezruć z Czech. Na III piętrze znalazł się już po 14,24 s.

Świąteczne zakupy, tłok i... portfel znika. Tak kradną kieszonkowcy

Wybraliśmy prezenty, chcemy zapłacić przy kasie, sięgamy po portfel, a w kieszeni... pustka, pieniądze zniknęły. Nas ogarnia panika, a kieszonkowca - radość. Szał przedświątecznych zakupów to prawdziwy okres żniw dla drobnych złodziei, którzy tylko czekają na moment nieuwagi, by ukraść zawartość naszych portfeli. Jak się przed nimi uchronić?

Sprawił radość i zaskoczył. Św. Mikołaj przyjechał Rosomakiem

Św. Mikołaj dał odpocząć swoim reniferom i zamienił sanki na… prawdziwy pojazd bojowy. Opancerzonym Rosomakiem i z workiem pełnym prezentów przyjechał do dzieci w Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach. Jak mówi sam Święty, dzieci, które przebywają na oddziałach i ich rodzice przeżywają ogromny stres, dlatego każda forma zabawy sprawia im przyjemność i wywołuje uśmiech na twarzach.

Protest w trzech kopalniach. "Będziemy strajkować do skutku"

Do pracowników Jastrzębskich Zakładów Remontowych (JZR) protestujących pod ziemią w kopalni "Budryk" dołączyły kolejne dwie kopalnie - informuje związek zawodowy Sierpień 80". W ten sposób górnicy sprzeciwiają się zwolnieniu 455 osób. Co prawda JSW, do której należą JZR proponuje im możliwość zatrudnienia w innej ze swoich spółek, lecz na innych - zdaniem pracowników - gorszych warunkach.

Burmistrz zastępców znajdzie w internecie, bo "nie chce stracić znajomych"

Ukończone studia, znajomość języków obcych oraz pracowitość i zapał - m.in. takie wymagania znalazły się w ogłoszeniu o pracę na stanowisko wiceburmistrzów Mikołowa. Zamieścił je w internecie nowy burmistrz Stanisław Piechula. – Chcąc wybrnąć z niezręcznej sytuacji "niedania" stanowiska znajomym postanowiłem, że nabór na wiceburmistrzów będzie jawny i otwarty - tłumaczy. Na razie spłynęło do niego 13 zgłoszeń.

Piękni i silni nie tylko na arenach. Paraolimpijczycy "do wzięcia" w kalendarzu

Choć na swoich kontach mają medale z najważniejszych sportowych imprez, to na co dzień zmagają się ze swoimi słabościami i brakiem zainteresowania. Teraz pokazują, że też mogą być atrakcyjni i nie ma dla nich rzeczy nieosiągalnych - 12 niepełnosprawnych sportowców znalazło się na kartach kalendarza "Paraolimpijczycy 2015". W ten sposób walczą o zainteresowanie wielkiego biznesu sportem paraolimpijskim. I przekonują, że niepełnosprawny nie znaczy wcale "brzydki i słaby".

Katowicka rada miasta z nową przewodniczącą, ale "jeszcze bez koalicji"

Krystyna Siejna, dotychczasowa wiceprezydent Katowic, została w poniedziałek przewodniczącą rady miasta. Kandydatura Siejnej została zgłoszona przez Forum Samorządowe i Piotr Uszok - zwycięzcę samorządowych wyborów. Nadal trwają rozmowy co do przyszłej koalicji. Zarówno ugrupowanie Uszoka, jak i PiS chcą kontynuacji współpracy z poprzedniej kadencji.

Życie na największym wysypisku śmieci Europy. Polka nagrodzona w Amsterdamie

Dokument "Nadejdą lepsze czasy" Hanny Polak zdobył nagrodę specjalną jury na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie. Reżyserka, która ma na koncie nominację do Oscara, opowiada historię Juli mieszkającej na podmoskiewskiej Swałce, największym wysypisku śmieci w Europie. Przez 14 lat śledziła jej losy. - To ważna historia o ludzkich możliwościach - mówi autorka.