Opinie i wydarzenia

Decyzje rządu w sprawie szczepień dzieci od 12. roku życia oraz unijnego systemu certyfikatów covidowych

W związku z decyzjami Europejskiej Agencji Leków oraz rekomendacjami Rady Medycznej podjęliśmy decyzję, że od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat - poinformował na konferencji prasowej w KPRM Michał Dworczyk. Jak podkreślił, będą to szczepienia w punktach szczepień, a od września w szkołach. Dzieci będą szczepione preparatem Pfizera. Michał Dworczyk poinformował, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. - Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań. Jak wyniki tych badań okażą się pozytywne, to w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej przy premierze będziemy podejmowali decyzje w sprawie szczepień dzieci młodszych - przekazał.

 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał, że w czerwcu rozpocznie się akcja informacyjna w szkołach na temat szczepień. - Prześlemy do wszystkich szkół, do wszystkich dyrektorów z przeznaczeniem dla wszystkich wychowawców, wszystkich klas materiały informacyjne na temat szczepień, na temat etapów tych szczepień, możliwości zaszczepienia się już teraz w populacyjnych punktach szczepień, ale też na temat tego, co będzie po wakacjach - powiedział Czarnek.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych. - To system stworzony przez Komisję Europejską, po to, by móc ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej podczas pandemii - mówił. Jak tłumaczył, certyfikat tego typu to "elektroniczny dowód" między innymi na to, że dana osoba przebyła chorobę. - Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego wyniku testu na COVID-19 - dodał. Podkreślił, że mowa wyłącznie o testach PCR. - Komisja Europejska nie zdecydowała się jeszcze na włączenie testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej - powiedział. Jak wskazał, trzeci typ certyfikatu, to certyfikat, który potwierdza fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19. Podkreślił, że certyfikat możemy pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. - On ma dwie wersje - wersję elektroniczną, która jest dostępna z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Ale jest tam również tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować i który zawiera wszystkie te same informacje, które są zapisane w kodzie QR - powiedział minister. Aplikacja, która będzie przeznaczona do odczytu kodu QR z Unijnym Certyfikatem COVID będzie dostępna po 10 czerwca, a formalny start systemu unijnych cetryfikatów COVID-19 nastąpi 1 lipca, kiedy wszystkie kraje będą uznawały ten standard - poinformował Niedzielski.