Opinie i wydarzenia

Osoby LGBT+ "ciągle wypełniają w społeczeństwie rolę ofiary"

O łączeniu solidarności z odwagą rozmawiano w Europejskim Centrum Solidarności z okazji 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. – Pewne tematy nie powinny powszednieć. (…) Ludzkie życie jest nadrzędną wartością, a potem się okazuje, że to życie ma wartość, jeżeli ma odpowiedni kolor skóry, wiarę, poglądy. Tak nie powinno być - powiedziała Katarzyna Wappa, nauczycielka języka angielskiego z Hajnówki i aktywistka, laureatka Medalu Wolności Słowa. – Trochę wpadamy w pułapkę wizerunku ofiary. (…) Kiedy patrzymy na uchodźców znajdujących się na granicy z Białorusią, a oni mają lepsze telefony od naszych, zaczynamy mieć z tym problem. Czy oni są wystarczającą ofiarą, żebym był z nimi solidarny? – pytał z kolei Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24 nagrodzony Medalem Wolności Słowa w kategorii Media, autor reportaży "Wszystko o moim dziecku", "Wszystko o moim życiu" oraz prowadzący program "Bez polityki" w TVN24 GO.

 

Podczas dyskusji Jacoń odniósł się do problemów osób transpłciowych w Polsce. - Łatwiej się solidaryzować z osobami LGBTQ+ wtedy, kiedy słyszymy lub widzimy ich łzy, ale dużo trudniej się solidaryzować z ich radością podczas parad równości. Oni ciągle wypełniają w społeczeństwie rolę ofiary – ocenił. Jacoń przyznał, że osoby transpłciowe, tak jak jego córka, cierpią przy wykonywaniu najbardziej prozaicznych czynności. Odbieranie listu poleconego przypomina "oddawanie się w ręce pani w okienku". Według Jaconia osoby transpłciowe zostały "porzucone przez władzę" siedem lat temu, kiedy w życie weszła ustawa o uzgodnieniu płci. – Nikt się już nimi (osobami transpłciowymi - przyp. red.) nie zajmował. (...) Dajemy radę, bo mamy swoje państwo podziemne. To państwo nas upokarza - podkreślił. 

 

W wykładzie Etyka Solidarności udział wzięli również: prof. Adam Bodnar, Krzysztof Głuchowski - dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz  Marek Twaróg - redaktor naczelny newslettera "Presserwis" i Press.pl. 

 

 

31.08.2022
Długość: 112 min
Data premiery: 2022