Opinie i wydarzenia

Adam Niedzielski: nauka stacjonarna w szkołach jest priorytetem

Nauka stacjonarna dzieci i młodzieży w szkołach jest priorytetem z każdego punktu widzenia, również dbania o ich zdrowie psychiczne – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji poświęconej reformie w psychiatrii dzieci i młodzieży. Niedzielski mówił, że okres od września, kiedy dzieci wracają do szkoły, oznacza "zwiększoną liczbę problemów związanych z ponowną adaptacją". Jak podkreślił, to jest "bardzo ważny argument za tym, żeby nauka stacjonarna była utrzymywana za wszelką cenę".

 

Minister przekazał, że głównym założeniem reformy psychiatrii dzieci i młodzieży było to, żeby "przenieść ciężar opieki psychiatrycznej z ośrodków szpitalnych na opiekę środowiskową". - Jest to nie tylko kwestia lepszego dotarcia, zwiększenia dostępności, ale też kwestia tego, że liczba psychiatrów w Polsce wynosi niecałe 500 i nie jest to grupa zawodowa, która jest w stanie udźwignąć opiekę nad całą populacją dzieci i młodzieży – dodał.

 

Niedzielski, mówiąc na konferencji o obecnej sytuacji epidemicznej, podkreślił, że "cały czas mamy do czynienia z bardzo dużą koncentracją w dwóch regionach: lubelskim i podlaskim". - Pracujemy nad dostosowaniem infrastruktury łóżkowej. Cały czas mamy świadomość, że porównując się z poprzednim rokiem, sytuacja jest o wiele lepsza - podkreślił minister.