Nasze 20-lecie

Madeleine Albright: wierzę w Europę zjednoczoną i wolną, która jest w stanie poradzić sobie z rosyjskim zagrożeniem

Przypominamy rozmowę z Madeleine Albright z czerwca 2021 roku. Jestem bardzo rozczarowana sytuacją, która rozwija się w Polsce, jako że to Polska przyczyniła się do wielu pozytywnych zmian, jakie miały miejsce pod koniec zimnej wojny oraz była kamieniem węgielnym dla Europy zjednoczonej i wolnej - powiedziała w rozmowie z Piotrem Marciniakiem Madeleine Albright. Była sekretarz stanu w administracji Billa Clintona, pierwsza w historii kobieta - szefowa amerykańskiej dyplomacji, pierwszy raz spotkała się z dziennikarzem "Faktów" TVN 16 lat temu. W "Rozmowach na 20-lecie" mówi o Polsce, roli mediów i demokracji. Zdaniem Albright "podziały, które obecnie powstają, są niszczące" i ma nadzieję, że "ludzie są świadomi tego, co się dzieje". - Bardzo podziwiam to, co robi TVN. Informacja to bardzo ważny element demokracji. Ludzie muszą wiedzieć, jakie są fakty - to jest częścią składową tego zjawiska. Bardzo dobrze sobie radzicie z punktu widzenia tego, jak przekazać ludziom prawdę - dodaje.

 

Trzy lata temu Albright napisała książkę "Faszyzm. Ostrzeżenie". - Prawda jest taka, że faszyzm to nie ideologia, to sposób dochodzenia do władzy. W każdym społeczeństwie istnieją podziały, zawsze były. Niektóre z nich powstały na przykład z powodu problemów gospodarczych. Ale cechą charakterystyczną obecnej sytuacji jest obecność silnego lidera, który mówi, że stoi po stronie jednej grupy. A kiedy automatycznie pojawiają się ci, którzy myślą inaczej, stają się kozłami ofiarnymi i podział się pogarsza – wyjaśniała. 

 

Madeleine Albright komentuje również najbardziej palące kwestie obecnej polityki międzynarodowej - czy Władimir Putin jest mordercą, czy jest możliwe powstrzymanie go na Ukrainie, Białorusi i w Internecie, gdzie są rosyjskie trolle i hakerzy, jaka przyszłość czeka Nord Stream 2. Odpowiada również na pytania o największe zagrożenia dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie, o odpowiedzialnych za nie liderów, o teorie spiskowe i prognozy na przyszłość. Czy Władimir Putin jest mordercą? Czy można powstrzymać Rosję? Czy Ukraina będzie mogła kiedyś wstąpić do NATO? Czy Chiny to wróg Zachodu czy tylko konkurent? I co by to oznaczało dla sytuacji międzynarodowej, gdyby się okazało, że COVID-19 pochodzi z chińskiego laboratorium?

28.06.2021
Długość: 28 min