Fakty po Faktach

Jarosław Gowin, dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, prof Adam Daniel Rotfeld

Jarosław Gowin (Porozumienie) w "Faktach po Faktach" w TVN24 odniósł się do słów Marka Suskiego, który powiedział, że "swego czasu Stalin pisał nam konstytucję, dzisiaj Bruksela próbuje nam pisać regulamin Sejmu, Senatu, Rady Ministrów". – Słowa Suskiego rezonują tym, co słyszy na Nowogrodzkiej, to konsekwencja przesuwania się PiS-u w stronę eurosceptycyzmu – ocenił Gowin. Nawiązując do "kamieni milowych", jakie powinny być spełnione w celu otrzymania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, gość Piotra Kraśki mówił, że "są one zbieżne z interesem Polski". Następnie Gowin mówił o walce z inflacją. – Rząd podejmuje działania, ale są niewątpliwie spóźnione, jak działania Narodowego Banku Polskiego – stwierdził. Dodał, że "inflacja jest zjawiskiem światowym, ale w Polsce jest wyższa, co jest znakiem, że popełniono błędy". - Prezes NBP powinien być niezależny. Czy Glapiński jest niezależny czy nie, to o tym długo by dyskutować. W oczywisty sposób Adam Glapiński konsultuje swoje decyzje z Jarosławem Kaczyńskim. Może nie z premierem Morawieckim, ale z Jarosławem Kaczyńskim tak – powiedział na koniec prezes Porozumienia.

 

Minister Zdrowia potwierdził pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska (specjalista chorób zakaźnych, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie) oceniła, że "nie mówimy o wielkiej epidemii, ale musimy się temu przyglądać". – Większość pacjentów w Europie Zachodniej nie musi być hospitalizowana – dodała. Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski (wirusolog, Warszawski Uniwersytet Medyczny) wyraźnie zaznaczył, że w przypadku małpiej ospy nie będą wprowadzane restrykcje. – Szczepionka, która będzie działała przeciwko wirusowi małpiej ospy, to jest szczepionka przeciwko wirusowi ospy prawdziwej. Szczepionki są dostępne, ale w ograniczonej ilości. Mają ograniczoną produkcję, ponieważ były dedykowane dla osób szczególnie potencjalnie narażonych na kontakt z wirusem – powiedział wirusolog.

 

W kolejnej części "Faktów po Faktach" prof. Adam Daniel Rotfeld (Wydział Artqes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, były minister spraw zagranicznych oraz wieloletni dyplomata, badacz współczesnego prawa międzynarodowego i stosunków międzynarodowych, profesor zwyczajny nauk humanistycznych) odniósł się do słów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który oczekuje jasnego działania Unii Europejskiej, wskazania jasnej drogi do członkostwa Ukrainy w UE. Zdaniem prof. Rotfelda jest to realne, pod warunkiem, że ta droga będzie inna niż dotychczasowa. – Jeśli ta droga przyjęcia ma być taka jaka była w przypadku Polski, to to zajmie kilkanaście lat – dodał. Pytany przez Piotra Kraśkę o postawę Emmanuela Macrona wobec Rosji odpowiedział, że "wszystkie mocarstwa zainteresowane są realizowaniem interesów narodowych swoich państw".