#BezKitu
Horna-Cieślak o stanowisku RPD: To jest urząd, który buduję od nowa. To przykre
Co jest na liście rzeczy do zrobienia, jeżeli chodzi o kryzys zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? - Na pewno rzeczą, którą musimy zrobić, to przede wszystkim zaakceptować, że osoby młode mają w ogóle kryzys zdrowia psychicznego - odpowiedziała w programie "#BezKitu" w TVN24 Monika Horna-Cieślak (Rzeczniczka Praw Dziecka). Jak wskazała, "osoby młode mówią o niezrozumieniu w zakresie ich emocji, jakie mają potrzeby". Jak kontynuowała, "kolejna rzecz, która wymaga jasnego spojrzenia, to, że korzystanie z pomocy psychologa czy lekarza psychiatry to nie jest wstyd". Monika Horna-Cieślak zwróciła uwagę, że "dzieci, żeby mogły skorzystać z opieki psychologa, muszą mieć zawsze zgodę rodzica". - Czasami osoby młode zwracają się do rodziców, że chciałyby skorzystać z pomocy psychologa, a słyszą "niekoniecznie, nie jesteś wariatem" - powiedziała. Podkreśliła, iż "bardzo smutne jest to, że nie są w sposób właściwy traktowane przez osoby, które powinny mieć odpowiednie kwalifikacje - sądy, prokuratura". Mówiąc o stanowisku RPD, które wcześniej sprawował Mikołaj Pawlak, zaznaczyła, że "to jest urząd, który buduje od nowa".
Następnie w programie Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica, członkini sejmowej komisji ds. wyborów kopertowych) oraz Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga) również rozmawiali na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz ich systemowej ochrony. Oprócz tego goście Radomira Wita rozmawiali na temat ogólnoeuropejskiego rankingu badającego poziom równouprawnienia osób LGBT+, w którym Polska zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej oraz o przesłuchaniu Mateusza Morawieckiego przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych.
Głos zabrali również: Kamila Wnuk (posłanka na Sejm Dzieci i Młodzieży), Paweł Mrozek (Akcja Uczniowska), Robert Lisiewicz (prawnik, GrowSpace), Aarin Zalewska (OFF School), Maksym Marczak (Pokolenie 2050), Igor Grochal (Młoda Lewica), Mateusz Adamek (Forum Młodych Ludowców), Zofia Stasińska (Nowa Generacja).
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.