Anne Applebaum - "Matka Polka"

Laureatka Nagrody Pulitzera (2004) za książkę "Gułag" - Anne Applebaum, dziennikarka, historyczka, publicystka, autorka książek. Wykładowczyni na Johns Hopkins University, gdzie prowadzi badania nad dezinformacją w XXI wieku. Applebaum wcześniej przez 15 lat była redaktorką "The Washington Post", zastępczynią redaktora naczelnego "The Spectator" i korespondentką "The Economist" w Warszawie. Na koncie ma kilka książek m.in.: "Czerwony głód" czy "Za żelazną kurtyną". Jej najnowsza książka nosi tytuł "Zmierzch demokracji" i ukaże się w Polsce w 2021 roku.

 

Agata Passent spotyka się z dziennikarką z okazji ukazania się książki "Matka Polka - Anne Applebaum rozmawia z Pawłem Potoroczynem" (OsnoVa, 2020). Książka - wywiad rzeka, to rozmowa m.in. o rodzinie i mężu Applebaum - Radosławie Sikorskim, byłym ministrze spraw zagranicznych RP, ale także o fascynacji kulturą i historią Europy Wschodniej.

 

W Polsce lat 80-tych znalazłam kompletnie inny świat, kompletnie innych ludzi. Artystów i ludzi, którzy pracowali wtedy w podziemiu, w Solidarności, i bardzo mi się to podobało. Wciągnęło mnie i od tego momentu zaczęłam się interesować nie tylko historią autorytaryzmu, ale historią demokracji w ogóle - mówi m.in. Anne Applebaum w rozmowie z Agatą Passent.