Audio: Tak jest

prof. Maciej Duszczyk, ks. Wojciech Stasiewicz, kmdr por. rez. Maksymilian Dura, Antin Borkowski, Sylwia Czubkowska, prof. dr hab. Dariusz Jemielniak

Czas trwania 58 min

To, co robimy jako Polacy, to świetna robota, ale analizując kryzysy migracyjne od 20 lat, mówię, że to maraton, a nie sprint. Musimy zostawić trochę siły na później – powiedział w "Tak jest" prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Gościem programu był też ekspert portalu DEFENCE24, kmdr por. rez. Maksymilian Dura, który oceniał postępy Rosjan w ataku na Ukrainę. - Cały czas prowadzą działania wojenne i posuwają się do przodu. Zatrzymują ich wielkie miasta, bo ich zdobywanie jest dosyć trudne. Oni w tej chwili się zakorkowali, bo mają do dyspozycji tylko główne drogi. Operacja jest spowolniona, ale się toczy – ocenił Dura.

 

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

 

Antin Borkowski, lwowski publicysta i politolog komentował w progamie doniesienia, że były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz jest w Mińsku, a Kreml przygotowuje "operację specjalną". - Janukowycz jest zakładnikiem Putina i jest znienawidzony w Ukrainie. Jego życie byłoby tam zagrożone – ocenił Borkowski. Gościem Małgorzaty Łaszcz był też ks. Wojciech Stasiewicz, dyrektor Caritas-Spes-Charków, który mówił jak wygląda życie w Charkowie. - Ostatnie dwa dni były dramatyczne. Ludzie masowo wyjeżdżają z Charkowa – przekazał Stasiewicz.

 

W programie gościli również Sylwia Czubkowska z magazynu "Spider’s Web+" oraz prof. dr hab. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego, którzy mówili o hakerach na cyberwojnie z Rosją. - Front dezinformacyjny jest istotny. To co robi Anonymous jest bardzo ciekawe, bo z jednej strony próbują destabilizować serwery rosyjskich instytucji rządowych, a z drugiej strony docierać z prawdziwymi informacjami – ocenił Jamielniak. Czubkowska przestrzegała przed hołubieniem Anonymous, "bo może nas to doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji, w której za chwilę do starć cyfrowych dołączą wszyscy, a nie wszyscy będą to robić w obronie Ukrainy".