Jacek Stawiski
Dziennikarz TVN24BiS, doktor historii. Obecnie pełni również funkcję dyrektora Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie

Anna Reid: płaczu matek z Buriacji nie słychać w Moskwie

Tak długo jak Putin pozostanie przy władzy, będzie zagrażać Ukrainie i przebieg granic nie ma tu znaczenia – ocenia w rozmowie z Jackiem Stawiskim Anna Reid, brytyjska historyczka, autorka książek o Ukrainie i Rosji. – Ukraińcy już teraz zaczynają postrzegać swój kraj jako nowy, większy terytorialnie Izrael. Pojawiła się taka idea, dyskutuje się o niej coraz więcej, odwoływał się do niej prezydent Zełenski, mówiąc o państwie w stanie ciągłego oblężenia, wyposażonym w nowoczesne uzbrojenie, z gospodarką silnie związaną ze Stanami Zjednoczonymi, opartym technologicznie na sektorze informatycznym – wyjaśnia.

Autor książki o współpracy CIA z wywiadem PRL: poszerzenie NATO było potrzebne Polsce

Polska ma należne miejsce w zachodnim sojuszu, poszerzenie NATO to była słuszna decyzja - ocenia w rozmowie z Jackiem Stawiskim wieloletni dziennikarz "Washington Post" John Pomfret. - To kompletnie niszczy argumentację niektórych w Ameryce, że rozszerzenie NATO to powód, dla którego Rosjanie zachowują się paranoicznie. To bzdura. Poszerzenie NATO było potrzebne Polsce i szerzej dla bezpieczeństwa europejskiego - dodał.

"Obraz Churchilla w oczach Polaków jest kompletnie zafałszowany"

O Winstonie Churchillu napisano i opowiedziano w filmach - fabularnych i dokumentalnych - wiele. I choć w ostatnich latach nawet w Wielkiej Brytanii jego postać jest odbrązawiana, to czy można powiedzieć o tym brytyjskim premierze jeszcze coś nowego, choćby z polskiej perspektywy? - Można - odpowiada Nina Smolar, autorka wydanej właśnie książki "Churchill - przegrany zwycięzca". Rozmawia Jacek Stawiski.

365 dni dookoła świata. "Zmiany i bez zmian"

Rosnący autorytaryzm chiński, rosyjski czy białoruski. Powrót talibów do Afganistanu, zaostrzenie konfrontacji Ameryki z Chinami, rosnąca siła ruchów populistycznych na Zachodzie i "zielony" spór w Europie na horyzoncie. A przy tym "polska polityka zagraniczna niezmienne w ślepym zaułku" - 2021 rok na świecie podsumowuje Jacek Stawiski, autor programu "Horyzont" w TVN24 BiS.

Jak polski rząd próbował ratować Żydów

"Chcieliśmy popatrzeć na rolę polskiej dyplomacji, polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej nie przez pryzmat najważniejszych wydarzeń i najważniejszych spotkań polskiego premiera z prezydentem Stanów Zjednoczonych czy z Józefem Stalinem, tylko właśnie z perspektywy zwykłej polskiej placówki dyplomatycznej i zwykłego polskiego urzędnika". Z historykiem i redaktorem tomu "W obliczu Zagłady. Rząd RP na uchodźstwie wobec Żydów 1939-1945" Piotrem Długołęckim rozmawia Jacek Stawiski, autor programu "Horyzont".

Czas start! Meta bardzo daleko

Pozornie wszystko jest takie samo, może poza tym, że na ustach i nosach mamy maseczki, i że więcej pracujemy z domu. Ale to iluzja. 2020 rok dogłębnie zmienił naszą rzeczywistość na wiele lat – tę prywatną i tę globalną. Redaktor naczelny TVN24 BiS Jacek Stawiski patrzy wstecz i podsumowuje, z jakiego punktu świat startuje w 2021 rok.

Obcięta głowa Marianny

Tym razem piękne przemowy, poruszająca ceremonia państwowego hołdu na paryskiej Sorbonie, najwyższa odznaczenia, dyskusje w telewizji i radiu, żałobne wydania prasy, już nie wystarczą.

"Marka podzieliła, marka połączyła". Tak Polacy widzieli zjednoczenie Niemiec

Początek nowego polsko-niemieckiego sąsiedztwa, które nadeszło wraz z wydarzeniami lat 1989/1990 - upadkiem komunizmu w Polsce i NRD, zjednoczeniem Niemiec - swoje historyczne tło ma prawie ćwierć wieku wcześniej. Zwrotowi w relacjach ton nadawali przede wszystkim przywódcy i rządy, ale czas ten można także odtworzyć z lektury prasy mniej oficjalnej, regionalnej, uwalniającej się w Polsce stopniowo spod kontroli partyjnej cenzury. Sięgnął do niej Jacek Stawiski, redaktor naczelny TVN24 BiS.