Audio: Kropka nad i 

Donald Tusk, prof. Marcin Matczak, prof. Tomasz Siemiątkowski, Dominika Wielowieyska, Tomasz Lis

Czas trwania 59 min

Lex TVN zostało przyjęte przez Sejm. Za nowelizacją ustawy głosowali posłowie PiS, Kukiz'15 i niezrzeszony Łukasz Mejza. Trafi ona teraz do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego pod kierownictwem Julii Przyłębskiej. - Kilkanaście dni temu publicznie przestrzegałem przed takim scenariuszem. Było dla mnie oczywiste, że dla PiS-u, prezesa Kaczyńskiego, wolne media są takim samym problemem, jakim są wolne sądy, opozycja - mówił w specjalnym wydaniu Kropki nad i były premier Donald Tusk. Jak dodał, to nie jest czarny dzień polskiej demokracji, to jest czarne sześciolecie polskiej demokracji.

 

KOMUNIKAT TVN GRUPA DISCOVERY W SPRAWIE LEX TVN

 

Zarząd TVN Grupa Discovery oświadczył, że "w Sejmie doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media". A Bix Aliu poinformował, że "Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane przyjęciem ustawy medialnej". - Amerykańska reakcja jest potrzebna, bo atak na wolne media to jest obraz zniekształcenia naszej demokracji - komentował Tusk. 

 

Niezapowiedziane posiedzenie sejmowej komisji kultury. "Tak, złamano regulamin Sejmu". Czytaj więcej na Konkret 24. 

 

- Władza, która nie ma nic do ukrycia, nie boi się dziennikarzy - mówił następnie profesor Marcin Matczak z UW. Jak mówił, jeśli ustawa lex TVN zostanie wiążącym prawem, "to nie tylko złamie wolność mediów, ale złamie wolność nas". Tomasz Siemiątkowski z SGH tłumaczył, że ustawa ma niewłaściwą genezę, oraz że dzisiaj ma służyć ewentualnemu wyciągnięciu konsekwencji wobec TVN. Mówiąc o sejmowej komisji, o której politycy zostali poinformowani 20 minut przed jej rozpoczęciem, prof. Siemiątkowski przyznał, że to kolejny dowód na prawną degenerację. Profesor Matczak ma nadzieję, że społeczeństwo się obudzi i zobaczy, że dzieje się bardzo źle i nie pozwoli sobie zamknąć ust. W specjalnym wydaniu "Kropki nad i" gośćmi byli również dziennikarze - Dominika Wielowieyska z "Gazety Wyborczej" i Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka".