Audio: Kawa na ławę

Tomasz Rzymkowski, Izabela Leszczyna, Paweł Szrot, Michał Kamiński, Magdalena Sroka, Krzysztof Gawkowski

Czas trwania 58 min

To smutna wiadomość, że naukowcy, co do których kwalifikacji i wiedzy nie mamy wątpliwości, rezygnują. Uważam, że te rady należało brać pod uwagę, ale decyzje podejmuje rząd. Z niektórych rad korzystamy w stu procentach, z niektórych w mniejszym zakresie - powiedział w "Kawie na ławę" wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. 13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze w piątek złożyło rezygnacje z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19.

 

- 13 członków Rady Medycznej wyraziło wotum nieufności do działań rządu. W walce z pandemią rząd nie realizował kluczowych wskazań, które powinniśmy podejmować - ocenił Krzysztof Gawkowski z Lewicy. Zdaniem wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego "zarówno prezes Kaczyński i jak premier wiedzą, że Polacy powinni się szczepić i że dzisiaj drogą do ratowania życia jest restrykcyjna polityka w tej dziedzinie". - Mając do wyboru życie Polaków i swoją władzę, która dzisiaj zależy od głosów antyszczepionkowców, rządzący Polską wybierają swoją władzę - stwierdził Kamiński. Paweł Szrot z kancelarii prezydenta podkreślił, że "pan prezydent cały czas wyraźnie apeluje do rodaków, żeby się szczepili". - Prezydent w grudniu przyjął trzecią dawkę przypominającą, nie uchroniło go przed ponowną infekcją, ale przechodził ją bardzo łagodnie. Objawów praktycznie nie było, to też uzasadnienie dlaczego Polacy powinni się szczepić - tłumaczył. Dodał, że "prezydent pozostaje zwolennikiem szczepień dobrowolnych". Magdalena Sroka z Porozumienia uważa, że rząd kapituluje pod wpływem grupy antyszczepionkowców w Prawie i Sprawiedliwości, bo "tam ten głos jest dosyć mocny, powodując strach i paraliż". - Drugim elementem są słupki sondażowe i to jest powód, dlaczego nie wykorzystujemy zaleceń Rady Medycznej - oceniła Sroka. Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej przekazała, że jej ugrupowanie poprze "każdą ustawę, która będzie ratowała życie Polaków".

 

W dalszej części programu goście Konrada Piaseckiego rozmawiali o Polskim Ładzie oraz ustawie zwanej lex Czarnek, dzięki której kuratorzy otrzymali większa uprawnienia.